Telefony

Samsung Omnia Lite - Omnia znaczy wszystko, Lite znaczy prawie ...

przeczytasz w 12 min.

Omnia znaczy wszystko, Lite znaczy prawie ...

Witam w mojej recenzji. Dziś postaram się wam przybliżyć dość nowy model Samsunga, czyli Omnie Lite.

Jak za pewne większość osób pamięta, pierwsza Omnia miała premierę w połowie 2008 roku.

Model ten był w tamtym czasie praktycznie bezkonkurencyjny, a nawet dziś, ponad półtora roku po premierze, trzyma fason i jest nadal popularny, a popyt na niego wcale nie maleje, na co wpływ mają stosunkowo dobre parametry oraz niska cena.

Jednakże czas w miejscu nie stoi, a konkurencja nie śpi, Omnia i900 powoli zostawała w tyle za konkurencją, więc musiała doczekać się następcy, o następcy można się wypowiadać w dwojaki sposób, oficjalnie jest nim Omnia II oraz modele Omnia Pro, cenowo walkę nawiązuje z młodszą siostrą Omnią Lite, jak wypada nowe dziecko projektantów Samsunga na tle konkurencji ? Model ten pozycjonowany jest jako stosunkowo tani PDA, tani wcale nie oznacza w tym przypadku zły czy nie funkcjonalny. Czy Omnia jest w stanie wyprzedzić konkurencję jak niegdyś jej starsza siostra ? Tego dowiecie się poniżej.

Omnia Lite, czyli "prawie wszystko"

Czyli, w myśl pewnego sloganu reklamowego, prawie robi wielką różnicę. Jak wielką? O tym przekonacie się za chwilę. Tutaj krótki rzut okiem na specyfikację techniczną ze strony producenta.

Nie wkleiłem jej tutaj ponieważ zajmuje za dużo miejsca, napomknę tylko o  tym co najważniejsze.

  • Telefon posiada 3-calowy, dotykowy ekran wykonany w  technologi TFT, obsługiwany zarówno palcem jak i dołączonym rysikiem.
  • Procesor Samsunga o zegarze 667 Mhz.
  • 256 MB pamięci RAM i 512 MB pamięci ROM.
  • Obsługa kart pamięci SDHC do 32 GB.
  • WiFi wraz z DLNA oraz HSDPA.
  • Wielkość matrycy aparatu to 3,2 Mpx z autofocusem, brak doświetlenia w postaci diody LED/
  • Wymiary telefonu to 51,8 x 107 x 13,6 mm, natomiast waga samego aparatu to 109 g.
  • Telefon pracuje na systemie Windows Mobile 6.5 w polskiej wersji językowej.
  •  GPS z funkcją A-GPS.
  • Na deser pozostał czujnik ruchu, tzw. akcelerometr.

Małe sprostowanie: telefon nie posiada typowego TV-Outt (mimo że procesor w telefonie jest w stanie udostępnić tę funkcję), pozostaje posiłkować się WiFi z obsługą DLNA, marne to pocieszenie ale nie które osoby posiadające nowoczesne kina domowe lub TV mogą być zadowolone z tego udogodnienia.

"Lite" zestaw

Zestaw szału nie robi, można stwierdzić, że jest ubogo, jak od telefonu, który w dniu premiery startował z ceną ok 1100 zł można by było wymagać więcej, Samsung się nie postarał. W kartoniku znajdziemy.

  • Telefon,
  • Bateria,
  • Kabel USB,
  • Płyta CD,
  • Instrukcja obsługi,
  • Słuchawki stereo,
  • Rysik wraz z zaczepem do telefonu (telefon nie posiada silosu na rysik),
  • Ładowarka sieciowa,
  • Pudełko.

Brakuje choćby karty pamięci które obecnie są śmiesznie tanie, trzeba o takową zadbać we własnym zakresie. Brakuje też pokrowca, który w tym wypadku byłby wskazany, nie znajdziemy nawet krodylka do słuchawek czy wkładek na nie, zestaw w sumie podstawowy, ale niedosyt pozostaje.

Interfejs & Praca

Jak wyżej wspomniałem, telefon pracuje pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.5.

Zdania na jego temat są podzielone, jedni go cenią, drudzy nienawidzą, jak to jest z nim naprawdę?

Otóż system sam w sobie jest dobry, jednakże toporny w użytkowaniu, dlatego Samsung wzorem swoich innych telefonów i pierwszej Omni postawił dodać interfejs TouchWiz, którego integracja jest tak głęboka, że na pierwszy rzut oka możemy się zastanawiać czy aby na pewno mamy do czynienia z Windows Mobile. Jesto to ukłon w stronę osób, które nie miały nigdy kontaktu z Windows Mobile, lub system ten odstraszał ich swoim wyglądem.

Za to należą się dla producenta gromkie brawa , a jeszcze większe za to, że większość elementów tego interfejsu można spokojnie wyłączyć i korzystać z tego co zaserwował nam Microsoft.

Wadą interfejsu od Samsunga jest jego powolność co dziwi patrząc na specyfikacje, oraz to, że zdarzają się przeróżne błędy (rzadko, ale są).

Sam telefon udostępnia użytkownikowi ok. 165 MB pamięci na zainstalowane programy itp. Natomiast po uruchomieniu urządzenia mamy ok. 80 MB pamięci RAM do wykorzystania, którą możemy zwiększyć wyłączając interfejs TouchWiz.

Sam system działa żwawo, zasługa tego to dość mocny procesor (który dodatkowo w czasie rzeczywistym monitoruje swoje parametry pracy tj. prędkość / pobór energi),oraz tutaj dochodzimy chyba do jednej z większych wad Omni Lite, niskiej rozdzielczości czyli 240x400 (WQVGA), patrząc na dzisiejsze standardy czyli WVGA (400x800), Omnia ma 4x mniej pikseli, a jak wiadomo im mniej pikseli tym jakość obrazu automatycznie spada, z drugiej strony mamy mniej obciążony procesor, a co za tym idzie dłuższą żywotność na bateri. Podczas użytkowania nie zdarzyły się problemy z brakiem pamięci RAM w urządzeniu, chociaż zdarzały się typowe wycieki pamięci.

Telefon wyświetla 65 tyś. kolorów co jest ograniczeniem systemu, ale nie przeszkadza to w  użytkowaniu urządzenia. Same kolory są na tyle wyraźne i soczyste, że bez większych problemów można obejrzeć sobie film czy zdjęcia, zmorą wyświetlacza jest jego widoczność w słońcu, zasadniczo jest ona zerowa, bez przysłania czy cienia raczej nie skorzystamy z telefonu na słońcu. Miło natomiast zaskakuje czułość, mimo, że jest on wykonany w technologi opornościowej, to reaguje szybko i sprawnie, nie trzeba używać siły, ani klikać kilkakrotnie na daną funkcję, a dla osób przyzwyczajonych do stylusa (rysik, pióro, zwał jak zwał), istnieje możliwość zawieszenia go do telefonu i korzystania w miarę upodobań.

Sam system jest stabilny. Nie zdarzyło mi się, aby telefon zawiesił się sam z siebie. Chociaż zdarza mu się miewać chwilę zwątpienia w Operze gdy przeglądamy strony gdzie jest dużo Flash'a (np reklamy) czy dużo obrazków (wzorowy przykład Nasza-Klasa ;)) tam telefon nie jednokrotnie może poddać naszą cierpliwość na próbie, dziwny jest fakt że na i900 nie było takich problemów.

Telefon, jak na multimedialne urządzenie przystało, posiada praktycznie wszystkie możliwe nowinki technologiczne, mamy obsługę MP3/4, AVI (DivX/XviD) wraz z napisami, WiFi B/G wraz z DLNA, 3G + HSDPA, czujnik ruchu (przydatny nie raz w grach), a za sprawą platformy możemy dodatkowo doinstalować inne programy, które udostępnią nam możliwość odtwarzania innych formatów audio czy wideo. Oczywiście istnieje obsługa formatu flash w przeglądarce (możliwość oglądania normalnego serwisu YouTube.).

Na Omni bez problemu obejrzymy film AVI bez przymusowego konwertowania go na komputerze, popularne 700MB filmy idą bez najmniejszych problemów, dodatkowo można sobie dorzucić napisy w formacie SMI i mamy mobilne kino w kieszeni.

Dla nie których dodatkową zaletą może być obsługa SRS WoW HD oraz DNSe, które to mają za zadanie poprawiać odczucia słuchowe podczas odtwarzania muzyki czy filmów i rzeczywiście to robią, a jeśli mamy lepsze niż dołączone słuchawki, to może to być dość istotna zaleta, mimo że sam SRS WoW HD można zainstalować na każdym urządzeniu Windows Mobile, to sprawia on nie raz przeróżne problemy, tutaj mamy go w standardzie, działajacego zawsze, jego jedyną wadą może być działanie tylko w wbudowanym przez Samsunga odtwarzaczu (Touch Player).

Sam dźwięk na słuchawkach jest dobry, natomiast głośnik jest przeciętny, nie ziębi ani nie grzeje.

Za plus można uznać fajną i wygodną przeglądarkę obrazków która działa również w trybie panoramicznym przy czym oferuje fajne efekty wizualne, podobnie sprawa tyczy się wbudowanego odtwarzacza mediów, niby to tylko detale i efekty wizualne ale potrafią uprzyjemnić codziennie korzystanie z telefonu.

Aparat to standardowe dziś 3.2Mpx z autofokusem, jednak brak lampy błyskowej pogarsza jego zastosowanie, samo oczko umożliwia również nagrywanie filmów w rozdzielczości VGA przy 15-nastu klatkach na sekundę, nic ponad normę, sam aparat nie jest zaletą tego modelu, a dla nie których może być krokiem wstecz względem Omni i900. Bliżej mu do "masówek" typu Samsung Corby czy Avila.

Jako dodatki w kwesti multimediów mamy edytor filmów, QIK (transmijsa strumieniowa wideo), ramkę cyfrową czy radio z obsługą RDS, z samym radiem wiąże się pewna fajna funkcja, otóż można nagrywać audycje radiowe, czy piosenki a za pomocą programu Midomi, dowiemy się jaki tytuł ma nagrana przez nas nutka gdybyśmy nie wiedzieli/zapomnieli.

Dodatkowo mamy do dyspozycji pakiet aplikacji multimedialnych takich jak klient YouTube, Facebook, MySpace, czy dostęp do usług Yahoo. Jak na nie wielkie urządzenie to Omnia zapewnia rozrywkę na poziomie, jest to zdecydowanie jedna z największych zalet tego modelu (nie licząć kiepskiego aparatu).

Telefon może również służyć jako urządzenie typowo biznesowe, pakiet Office, Adobe PDF, aplikacja Outlook, skaner wizytówek, świetnie nadają się do pracy, jako dodatek mamy rozbudowany kalendarz, książkę telefoniczną czy notes.

Może to i głupie, ale przydatna dla wielu (ja osobiście często korzystałem ze względu na wysoką sprawdzalność) jest widżet pogody, niby drobnostka ale dla ludzi podróżująych może okazać się nie odzowna.

Pisanie na urządzeniu odbywa się za pomocą dotykowej klawiatury QWERTY, pisma odręcznego, blokowego i kilku innych wariantów, jest dość wygodne ale sprzętowej klawiatury nic nie zastąpi, a  na dłuższą metę może być męczące. Oczywiście możmy pisać w pozycji pionowej oraz poziomej, tutaj również we znaki może się wdać wąski wyświetlacz, co może być po częsci kwestią przyzwyczajenia, dla osób z większymi palcami może okazać się rysik, co może być wadą oraz nie specjalnie wygodną opcją pisania.

Jakość rozmów jest bardzo dobra, trzasków i szumów raczej nie uświadczymy (chyba że mamy bardzo słaby sygnał albo jesteśmy w bardzo zabudowanym terenie, pomieszczeniu.), fajną funkcją jest dioda zaraz nad wyświetlaczem, która przypomina nam o  nieodebranym SMS, połączeniu oraz o tym czy naładowała się nam bateria, detal ale ułatwia życie.

Sam TouchWiz,ma tą zaletę że, dodaje nam obsługę trzech pulpitów jednocześnie (po których przemiszczamy się przesuwając palcem w prawo lub lewo), dodatkowe opcje, które są teraz znacznie lepiej i sensowniej pogrupowane, zmienia również wygląd aplikacji, dzięki czemu są prostsze w obsłudze, ale również nie wymagają do użycia rysika, większość aplikacji została przystosowana do obsługi palcem. Z samą obsługą pulpitu wiąże się dość poważna wada, otóż działa ona bardzo powoli, a dla ludzi lubiących porządek na pulpicie, może być irytujący fakt że widżety lubią się przemieszczać nawet pod lekkim naciśnięcem palca.

Bateria to ogniwo o pojemności 1500 mAh, wystarcza ono żeby telefon mógł pracować ok 2-3 dni bez ładowania, a ok. 1 dnia intensywnego użytkowania, według mnie jest dobrze, nie ma się czego czepiać.

Natomiast nie zrozumiałe dla mnie jest wyposażenie telefonu w czujnik ruchu który jest praktycznie nie używany, za wyjątkiem kilku aplikacji takich jak Opera, odtwarzacz multimedialny, przeglądarka zdjęć czy obsługa wiadomości, ani żadnej gry (standarodow preinstalowanej).

Niby można go zmusić do działania z większością aplikacji za pomocą zewnętrznych aplikacji kontrolujących jego pracę, ale przecież nie każdemu się chce w to bawić i nie każdy musi się na tym znać, dobrze, że producent pomyślał o wyciszaniu urządzenia poprzez ustawienie go wyświetlaczem do podłoża.

Komunikacja z PC przebiega bez problemowo, możemy się posiłkować ActiveSync dla Windows XP, czy Windows Mobile Device Center dla Windows Vista/7, lub programem Samsunga (Kies, Samsung PC Studio). Oczywiście sam telefon może pracować jako pendrive (jeśli mamy w nim kartę pamięci), lub jako modem telefoniczny, te dwie opcje odbywają się bez instalacji dodatkowego oprogramowania czy sterowników.

Wykonanie

Telefon jest wykonany w całości z plastiku (do wyboru trzy wersje kolorystyczne, czerwona, niebieska i czarna), ze srebrnymi wstawkami bo bokach mających imitować metal.

Wszystko jest dość gładkie przez co lubi się palcować, co nie którym może przeszkadzać, tylna klapka jest jednolita co jest trochę durnym pomysłem, bo nie dość że jest średnio spasowana przez co pod naciskiem lubi wydawać nie miłe dźwięki.

Kolejna sprawa że jest polakierowana na wzór przypominający plaster miodu, po co nie wiem, ale efekt wizualny jest nawet ładny, a sam telefon mniej się palcuje, tyle tylko kto się patrzy na tył obudowy?

Reszta jest dobrze spasowana, wyjątek stanowi tylko klapka baterii.

Sam telefon jest lekki i smukły może się podobać. Nie jest to jakość pierwszej Omni, ale źle nie jest.

Wzorem ze starszego brata rysik znów jest na zewnątrz, na sznureczku, z jednej strony możemy o nim zapomnieć i nie używać, z drugiej silos jest chyba bardziej praktyczny niż dyndający kawałek plastiku, a na pewno bardziej estetyczny. Sam rysik nie jest teleskopowy, wyglądem przypominą kredkę, oraz sam w sobie jest bardzo wygodny.

Na górze urządzenia znajduje się port microUSB (pod zaślepką, do niego podłączamy słuchawki czy kabel do PC) oraz miejsce na smycz (standardowo przywiązuje się tam rysik), po bokach mamy klawisze głośności, aparatu, dostępu do menu, klawisz blokady urządzenia czy slot na kartę pamięci czy wreszcie ukochany przez wszystkich przycisk reset.

Na przedzie urządzenia, wiadomo wyświetlacz który zajmuje większość powierzchni, kamerka do wideo-rozmów, wyżej wspomniana dioda, oraz głośnik do rozmów.

Poniżej trzy przyciski i jedna z większych wad urządzenia, mamy czerwoną i zieloną słuchawkę, ale zamiast manipulatora, czy wzorem pierwszej Omnii touchpada, mamy jeden klawisz którego rola ogranicza się do przycisku wstecz, a jego drugą funkcją jest przywoływanie mndż. zadań. Można mu przypisać inne funkcje ale niedosyt pozostaje, tym bardziej, że rozwiązanie ze starszego brata było bardzo wygodne.

Oczywiście warto wspomnieć, że klawisze te na przedzie jak i po bokach nie są podświetlane.

Z tyłu natomiast bieda, oczko aparatu i  głośnik, trochę chybione miejsce dla głośnika ale ten jest dość głośny więc można to wybaczyć w parze z na prawdę silną wibracją raczej nie pozwoli o sobie zapomnieć ;)

Co do wytrzymałości telefonu, nie jestem w stanie nic napisać, ponieważ nie wiem jak może się on zachować po kontakcie z betonem itp. Myślę, że raczej mogł by przeżyć, jednakże patrząc na jego wygląd i wykonanie może się wydawać że jest delikatny.

Przeznaczenie

Telefon jest przeznaczony dla mniej wymagających osób, lub mniej zamożnych, ale potrzebujących smartphone'a do codziennych zmagań w  pracy czy po prostu do zabawy.

Na chwilę obecną telefon ten kosztuje ok.600 - 700 zł, więc jest konkurencją dla takich telefonów jak: Omnia i900, HTC Diamond, Nokia 5530XM, Nokia 5800XM, Samsung Galaxy Spica, czy HTC Dream.

Nie wspominam o urządzeniach nie posiadających ekranów  dotykowych. Jako, że nie miałem styczności ze wszystkimi wymienionymi telefonami, postaram się ja porównać do starszej siostry, czyli Omni i900 (mam doskonałe porównanie jako użytkownik obu modeli tych modeli w przeszłości, a miałem je równocześnie), która mimo, że teoretycznie została zastąpiona Omnią II, to cenowo konkuruje właśnie z Omnią Lite.

Omnia Lite - Zalety względem pierwszej Omni :

  • Nowszy system operacyjny (nie każdy lubi grzebać w telefonie),
  • Szybszy procesor (aczkolwiek nie zawsze jest wydajniejszy, patrz niżej),
  • Więcej pamięci RAM i ROM (chyba największa zaleta),
  • Szybsza praca, oraz sprawniejszy dotyk.
  • MicroUSB (niby żadna zaleta, ale wspomnę).
  • Pojemniejsza bateria (nie wiele bo o 60 mAh).

Omnia i900 - Zalety względem Omni Lite :

  • Lepszy aparat (5 Mpx) wraz z doświetleniem (jakość to niebo a ziemia),
  • Dla nie których Cooked ROM's (romy stworzone przez użytkowników),
  • Większy o 0,2" wyświetlacz (na pewno jest wygodniejszy w użyciu bo jest szerszy),
  • TouchPad (choć nie którzy mogą tego nie odbierać jako zalety),
  • Lepsze wykonanie,
  • Wbudowana pamięć, 8 lub 16 GB i dodatkowo slot microSDHC.
  • TV-Out.
  • Dla korzystających z internetu mobilnego zaletą będzie HSDPA 7.2 a nie 3,6 jak w Omni Lite.
  • Tutaj nie do końca wiem czy to jakaś zaleta ale nie którzy bardziej wolą WM 6.1 a niżeli 6.5.
  • Fizycznie wolniejszy procesor, jednak w testach okazuje się szybszy, widać to podczas oglądania filmów w wyższej rozdzielczości czy z wysokim bitrate.
  • Mini-jack 3.5, tak wiem że to taka zaleta na siłę ale słuchawki domyślnie dołączone do zestawu, są dwuczęściowe i zawsze można podłączyć inne.
  • Możliwość ściągniecia Sim-Lock'a w domu bez żadnego problemu (wiem specyficzna zaleta, ale dla nie których może to być ważne).

Jakość dźwięku na dołączonych słuchawkach jest porównywalna, na głośniku Omnia i900 sprawuje się lepiej, chociaż wszystko zależy od preferencji.

Aparat bezsprzeczna wygrana starszej siostry czyli Omni i900, natomiast  sama lampa może posłużyć jako mini latarka co nie raz się przydaje (standardowo opcja ta znajduje się w systemie).

Dziwi też fakt tego że jednostka w i900 mimo ,że wolniejsza jest jednak wydajniejsza, szkoda, że Samsung nie zaadoptował jej do Omni Lite, mimo że obecna jednostka nie jest zła, to tamta byłaby moim zdaniem lepsza, ale ,że procesor w Omni Lite jest Samsunga to pewnie idą za tym jakieś cięcia kosztów.

Omnia II a Omnia Lite

Niektórzy pewnie są ciekawi co Samsung postanowił ująć, a co postanowił zostawić względem flagowego modelu, oto małe porównanie.

Główne różnice

  • Omnia II posiada większy bo 3.7 cala wyświetlacz wykonany w technologi AMOLED,
  • Lepszy bo 5 Mpx aparat wraz z lampą błyskową,
  • Trochę zmian w oprogramowaniu,
  • Większą rozdzielczość ekranu mianowicie WVGA,
  • Wbudowana pamięć, (tutaj zależnie od wariantu),
  • Gniazdo Mini-Jack 3.5 (bez żadnych przejściówek).
  • TV-Out
  • Czujnik oświetlenia,
  • Wbudowany Akcelerator 3D (w Omni Lite też jest ale nie ma sterowników),.

To by było chyba na tyle, jak widać Samsung trochę ujął ale nie są to jakieś specjalnie rygorystyczne cięcia kosztów, co najważniejsze pozostało i istotnie działa dobrze :)

Nawigacja

Tutaj niestety nie mogę za dużo powiedzieć, bo nie miałem okazji z niego korzystać.

Mogę powiedzieć, że jest to ten sam układ co w i900 (ponoć), dodatkowo wspierany przez funkcję XTRA (A-GPS), jako że telefon pracuje na Windows Mobile, programów do nawigacji jest całe grono, więc każdy raczej coś dla siebie znajdzie, a 3 cale powinny wystarczyć do w miarę komfortowego nawigowania.

Testy (wszystkie programy na ustawieniach domyślnych)

CorePlayer v.1.3.6, demo Helicopter (filmik promujący możliwości Omni HD)

SPB Benchmark 1.6

7-Zip 9.10

 

Wady & Zalety - Wersja skrócona

Zalety

  • 3" calowy wyświetlacz TFT potrafiący wyświetlicz 65 tyś. kolorów o rozdzielczości WQVGA,
  • Czterozakresowy,
  • Wsparcie dla 3G oraz HSDPA,
  • System Windows Mobile 6.5 wraz z interfejsem TouchWiz 2.0,
  • Procesor Samsung ARM 1176 667 MHz, 256 MB RAM oraz 512 MB ROM,
  • Aparat 3Mpx z autofocus, wykrywaniem uśmiechu oraz nagrywaniem filmów w rozdzielczości VGA @ 15 FPS,
  • Wbudowany odbiornik GPS wraz z funkcją A-GPS,
  • WiFi z obsługą protokołu DLNA,
  • Radio FM z obsługa RDS oraz nagrywaniem audycji,
  • Wsparcie dla DivX/XviD oraz możliwość wyświetlania napisów zapisanych w pliku SMI,
  • Standard Bluetooth 2,1 + EDR, port microUSB,
  • Pakiet Office wraz z możliwością edycji,
  • Dobra wydajność,
  • Dobra jakość dźwięku,
  • Stosunkowo dobra bateria,
  • Czujnik ruchu.

Wady

  • Dość niska jak na dzisiejsze standardy rozdzielczość wyświetlacza,
  • Brak standardowego mini-jack 3,5 (słuchawki podłączane przez port microUSB),
  • Brak dwu-pozycyjnego klawisza aparatu co utrudnia korzystanie z fukcji autofocus,
  • Brak silosu na rysik,
  • Biedne wyposażenie,
  • Brak lampy błyskowej.
  • Obecna cena na poziomie Omni i900 czy Galaxy Spica, która mocno podważa sens zakupu tego telefonu.

 

Podsumowanie

Cóż można powiedzieć na zakończenie recenzji?

Chyba najważniejsze pytanie warto czy nie?

Myślę, że tutaj może być problem, telefon ma pewne ulepszenia względem i900, jednakże ma też braki, jeśli jesteśmy zmuszeni, bądź chcemy korzystać z Windows Mobile, to chyba osobiście bym wolał i900 (miałem obydwa urządzenia), pomimo swojego wieku jest bardziej zaawansowana, Lite można polecic osobom, które zaczynają swoją karierę z Windows Mobile, a nie należą do osób cierpliwych, bądź których odstrasza wygląd typowy wygląd Windows Mobile. Warto również przemyśleć sens zakupu Samsuga Galaxy Spica, który można powiedzieć jest praktycznie tym samym tylko na systemie Android (różnice względem Lite, to większy i pojemnościowy ekran o większej rozdzielczości, zaznaczam procesor jest ten sam mimo że w Galaxy ma 800 Mhz, mini-jack 3.5 to tak w skrócie największe i najbardziej znaczące różnice).

Telefon stara się wybić systemem czy bardzo dobrą obsługą multimediów, co jest istotnie jego zaletą. W takiej sytuacji wadą może być cena ponieważ w podobnej kwocie mamy urządzenia bardziej zaawansowane, bądź o podobnej funkcjonalności.

Telefon byłby dobrym kąskiem gdyby cena była niższa, w tym wypadku telefon można polecić osobom, które nie chcą Androida,a i900 odstrasza ich systemem. To jest chyba jedyna grupa użytkowników którym może przypaść nowy model Samsunga, drugą choć w tym wypadku to może podlegać dyskusji, mogą być nią osoby którym przeszkadza mała ilość RAM w i900, chociaż Ci pewnie kupią coś lepszego.

Z góry przepraszam za wszelakie błędy i nieścisłości. Jeśli czegoś brakuje, chcielibyście się dowiedzieć to zachęcam do pisania pytań w komentarzach, ogólnie mile widziana konstruktywna krytyka, oraz opinie ;) Dzięki za poświęcony czas, jeśli ktoś chce, to mogę napisać recenzję np: HTC Diamond 1/2, HTC Touch Pro, SE Xperia, Nokia 6210 Navigator, SE P1i, HTC HD2, Omni i900 czy Noki E51 :)

Galeria

Z góry przepraszam za brak zdjęć czy filmów z wbudowanego aparatu, czy zdjęć samego telefonu, ponieważ zagubiły mi się, a telefonu nie posiadam już od jakiegoś czasu, gdyby ktoś chciał zobaczyć ten telefon dość dokładnie to odsyłam do recenzji na portalu GSMArena.com :) Mam nadzieje, że nie jesteście źli :D

Interfejs (czyli dodatki Samsunga)





Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Spikeblade
    0
    Kurcze szkoda, że fotek nie ma wplecionych między tekst - zawsze milej się czyta :)
    Ogólnie mnie się podoba - telefon znam miałem okazję się z nim zapoznać. Ode mnie czwóreczka
    • avatar
      Bakak
      0
      KURDE MIALO BYĆ 4 A NIECHCACY DALEM 3 :/

      sorrka

      myślę jednak że doczekasz się jeszcze sporej ilości wyższych ocen bo art jest bardzo fajny :)

      pozdro
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        MAAAAŁOOO zdjęć ,oczywiście wplecionych w tekst. I w takim artykule przydałby się także spis treści bo zakładek jest sporo. Jak nie wiesz jak go zrobić to zapraszam na ten art: http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Mini-recenzje_od_A_do_Z_-_poradnik-2421.html produkcji TheSpeed-a Na zachętę 5 :)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Niestety zdjęcia były i myślę że fajne ale mi je wcieło, popatrzę za nimi może się znajdą, nie opisywałem też zbytnio softu Samsunga, czyli książek telefonicznych itd. bo myślę że to nie potrzebne. Jeśli macie jakieś pytania to możecie tutaj się dopytywać albo napisać PW :) Nie długo postaram się coś jeszcze wykrzesać porządnego, wiem że tej recenzji do ideału brakuje wiele :) Niebawem opiszę HTC Diamond 2, którego mam obecnie, albo Omnie i900, która nadal jest popularna a posiadałem ją na tyle długo żeby móc coś o niej napisać ;)
          • avatar
            0
            Początkowo myślałem że nie wczytało mi zdjęć... :)
            Opis spoko, ale mało zdjęć jak to powiedział Zen... "wplecionych w tekst"
            Daje4
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Mogłeś dać jakieś zdjęcia z serwisów, czy czegokolwiek żeby chociaż wiedzieć jak ten telefon wygląda
              Dużo i fajnie opisane
              5 ;)

              BTW o coś chciałem zapytać, czytając art ale zapomniałem ;)
              Jak mi się przypomni wyślę PMkę bo niedługo kupuję i900
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Nie ma problemu, napisałem recenzję HTC Diamond 2 właśnie oddałem do publikacji zdjęć jest dużo, myślę że jest wszystko to czego tutaj brakuje, co do obszerności powinna być podobnych rozmiarów :)Następna w kolejności recenzja Omni i900 :)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  jako uzytkownik Omnii Lite dorzuce moze pare slow komentarza. ten telefon to doskonaly kawalek hardware w naprawde atrakcyjnej cenie. jesli oceniamy go przez pryzmat zainstalowanego softu (np. nieszczesny TouchWiz), predkosci dzialania, czy zenujacej (!) jakosci mikrofonu na domyslnym sofcie, to ocena jest co najmniej nieciekawa.

                  co innego, jesli podobnie jak ja to zrobilem, zdecydujecie sie na instalacje najnowszego ROM'u, zdejmujac ten brandowany oraz zamienicie interfejs TouchWiz na kompleksowa nakladke systemowa a la HTC (ja sam uzywam SPB Mobile Shell). wtedy ten telefon: a) dziala duzo szybciej i dluzej na baterii, b) duzo lepiej dziala mikrofon (choc i tak polecam korekcje pracy przez ukryta aplikacje systemowa Audio Gain), c) jego funkcjonalnosc nie tyle sie polepsza, co zmienia o 180 - wygoda uzytkowania jest naprawde nieporownywalna z zadnym tam TouchWiz itp. wynalazkami, ktore poza 3 pulpitami nic nie oferuja sensownego). dla przykladu, karuzela kontaktow i aplikacji w 3D, lista kontaktow dotykowo-obrazkowa itp.

                  ogolnie moge ten sprzet z czystym sumieniem polecic, jednak tylko osobom ktore chca i czuja sie na silach flashowac ROM i instalowac swojego shella - w wariancie jaki dostajemy od producenta lub operatora ten telefon jest naprawde niezbyt ciekawy.

                  dodam jeszcze, ze autor niechcacy powielil blad ktory mozna znalezc w Internecie na wiekszosci stron o Omnii Lite co do procesora: jest to ARM, tyle ze model taktowany nie 667 a 800 Mhz :) daje 4.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Błąd nie jest powielony ;) Otóż w specyfikacji ma 667, a że Omnia II i Galaxy Spica mają ten sam procesor i ma on 800 Mhz to inna sprawa, otóż u mnie procek najwięcej miał 830 Mhz, ja o tym doskonale wiem, lecz nie pisałem tego żeby nie zostać zlinczowanym przez to :) Jednak sam procesor ustępuje temu który jest w i900 i to znacznie. Nie wiem jak się ma sprawa z najnowszym romem ja testowałem ja XXJA9 potem telefon sprzedałem, wiem że teraz jest XXJB3 ale co zmienia nie mam pojęcia. Patrząc że Omnia II dorobiła się Windows Mobile 6.5.3 i sporo poprawek, daje nadzieję że Lite również się ich dorobi :) Owszem na SBP Mobile Shell i nakładkach do niego telefon pracuje całkiem inaczej, czy nakładce HTC TouchFlo 2D, tylko że zabija je niska rozdzielczość i nie wygląda to w połowie tak fajnie jak na VGA czy WVGA ;/ Co do procka to głosiłem na PCLab.pl tą tezę że ma 800 Mhz to nikt nie wierzył :)
                    • avatar
                      Gonzo
                      0
                      Dość dużo tekstu, mało zdjęć (Emm a ten telefon jak wygląda? :> ) 4 ;)
                      • avatar
                        heeee
                        0
                        Mam ten telefon i dla ciekawych dodam, że gps w fabrycznie zainstalowanej aplikacji google maps działa dobrze. Za recenzje 4 bo brakuje zdjęć telefonu.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Jesli chodzi o dotykowe cuda, to wybaczcie, ale nic nie moze rownac sie z Apple. Moze to i sprzet dla idiotow, ale ekran maja najwyzszej jakosci. Inne zabawki, w tym Samsung Omnia (a "dwojka" to juz w ogole) to co najwyzej III lub IV liga.
                          • avatar
                            PrzemasK
                            0
                            ode mnie również 4. Podobnie jak innym tak i mi brakuje zdjęć miedzy tekstem. Poza tym mogłeś zmienić kolor poszczególnych "działów" albo dać większą czcionkę.
                            Poza tym recenzja bardzo ciekawa i obszerna :)
                            • avatar
                              rakemasta
                              0
                              Merytorycznie całkiem w porządku, ale jak to jest napisane! Pełno błędów stylistycznych, mnóstwo powtórzeń, błędna pisownia "nie" z przymiotnikami - to artykuł, nie lista zakupów, chyba powinien być napisany poprawną polszczyzną? Do korekty!
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Dodam, że interface TouchWiz włączony na stronie Dzisiaj zużywa 183,39MB RAM. A wyłączony z nakładką SPB Mobile Shell 3.5 tylko 175,09MB a jest on dużo bardziej funkcjonalny i ładniejszy ;) Wczoraj postanowiłem się przesiąść na tą alternatywę i nie żałuje :)

                                Witaj!

                                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                Połącz konto już teraz.

                                Zaloguj przez 1Login