Choć serwer Seagate to dość proste w swej konstrukcji jednodyskowe rozwiązanie to producent postanowił zaimplementować kilka funkcjonalności, które z pewnością przydadzą się zarówno w biurze jak w i w domu. Dla osób pobierających duże ilości plików z internetu Seagate oferuje prosty menadżer pobierania. Umożliwia on ściąganie plików zarówno przy użyciu protokołu FTP jak i HTTP oraz lokalizacji z uwierzytelnieniem. Dodatkowym atutem jest możliwość ustawienia ilości sesji pobierania a także maksymalnej prędkości. Pliki będą pobierane do wskazanego w konfiguracji folderu udostępnionego.
Pamięć sieciowa oprócz obsługi dysków zewnętrznych USB posiada także wbudowaną opcję serwera wydruku. Wystarczy podłączyć drukarkę do portu USB i sprawdzić czy pojawiła się w sekcji Network - Printer Manager. Następnie można podłączyć drukarkę do dowolnego komputera wchodząc w zasoby sieciowe i ewentualnie doinstalować do niej sterowniki.
Porty USB możemy wykorzystać w innym celu - włączając funkcję obsługi zasilacza awaryjnego UPS. Po jego podłączeniu możemy kontrolować sposób wyłączania serwera NAS przy awarii zasilania. Dodatkowo w sekcji System - Power Settings Seagate oferuje możliwość ustawienia harmonogramów włączenia i wyłączenia serwera. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne w przypadku nie korzystania z dysku w nocy czy w biurze w weekendy.
Choć jednodyskowy Seagate ma w swojej nazwie „biznes” producent nie skupił się jedynie na firmowych stronach dysku sieciowego. Rozwiązanie pozwala także na utworzenie prostego serwera multimediów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej przy okazji tworzenia folderów współdzielonych - każdy z nich możemy aktywować jako zawartość multimedialną. Dzięki temu funkcja Media Service dostępna w zakładce Media zindeksuje dany zasób sieciowy. Pliki multimedialne możemy odtwarzać przy użyciu dowolnego urządzenia lub aplikacji obsługującej standard DLNA. Dodatkowo serwer został wyposażony w serwer iTunes. Niestety pomimo aktualizacji systemu do najnowszej wersji serwer nie chciał poprawnie współpracować z najnowszym odtwarzaczem iTunes (11.0.4) - próbował zaczytać bibliotekę muzyczną i się rozłączał. Myślę, że to drobne niedociągnięcie zostanie wkrótce poprawione przez producenta gdyż w wielu tego typu dyskach sieciowych zdarzały się już takie przypadki.
Uzupełnieniem usług jest prosty system Wiki pozwalający na prowadzenie strony WWW, np. ze wspólną dokumentacją.
Ciekawą i niezwykle prostą w obsłudze jest usłga chmury prywatnej o nazwie Seagate Global Access. By ją skonfigurować wystarczy zarejestrować dysk sieciowy w usłudze. Kolejnym krokiem jest ustawienie kont, które będą miały dostęp do usług w chmurze.
Teraz już tylko wystarczy zalogować się do usługi pod adresem seagate.tappin.com by uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca na świecie. Co ciekawe danymi możemy się dzielić z innymi użytkownikami (nie tylko dysku sieciowego). Dodatkowo producent przygotował mobilną aplikację pozwalającą na dostęp do chmury przy użyciu smartfonów.
Funkcje administracyjne
Business Storage 1-Bay NAS nie posiada zbyt wielu rozbudowanych funkcji administracyjnych. Z ciekawszych rzeczy warto wymienić dodatkową zaporę sieciową opartą o blokowanie lub zezwalanie na dostęp z określonych adresów IP. Jest również możliwość zmiany portów dostępowych dla poszczególnych usług oraz wsparcie dla UPnP.
System umożliwia także skorzystanie z usług DDNS i wykorzystanie funkcjonalności operatorów no-ip.com oraz dyndns.com. Możemy także przeprowadzić prosty test sprawdzania stanu dysków S.M.A.R.T wysyłać powiadomienia mail a także aktualizować firmware. Tu ciekawostka - do aktualizacji niezbędne są dwa pliki: IMG oraz MD5.