Czy Gladius X60 jest ładną obudową – to kwestia dyskusyjna, zależna od gustów i wymagań użytkownika. Bezdyskusyjny natomiast jest fakt, że jest to obudowa pancerna i agresywna. Zdecydowanie bliżej jej do czołgu, niż damskiego kuferka.
Przednią ściankę wykonano z tworzywa sztucznego, blachy pełnej - konstrukcyjnej i ażurowej – mającej zapewnić odpowiednia wentylacje wnętrza. Całość urozmaicona jest perforacjami, zagłębieniami i nadlewami.
W górnej części frontu umieszczono 3 wyjmowane zaślepki zewnętrznych zatok 5,25”. Na szczególną uwagę zasługuje system demontażu – w celu usunięcia zaślepki wystarczy podważyć specjalny zamek. System jest nie tylko wygodny, ale i bezpieczny, minimalizujący ryzyko deformacji wyjmowanej zaślepki.
Górna część obudowy również jest agresywnie wyprofilowana. W jej przedniej części umieszczono po 2 porty USB 3.0 i 2.0, wejście mikrofonu, wyjście słuchawkowe, regulatory wentylatorów oraz czytnik kart. Nieco dalej znajduje się stacja dokująca SATA, umożliwiająca wygodne dokowanie dysku.
Ścianki boczne urozmaicono wypustami oraz ażurami mającymi zapewnić odpowiednią wentylację wnętrza. Filtr przeciwkurzowy znajdujący się na panelu bocznym mocowany jest na magnes – niezwykle proste i praktyczne rozwiązanie. Tył wygląda dość standardowo i przewiewnie.
Na spodzie obudowy umieszczono filtr przeciwkurzowy oraz masywne nóżki. Filtr łatwo zdjąć i wyczyścić. Gęsta siatka działa skutecznie, a stelaż zapobiega nadmiernemu wyginaniu się filtra.
Wygląd i budowa wewnętrzna
Wnętrze obudowy, podobnie jak część zewnętrzna utrzymane jest w czarnej kolorystyce. Obudowa jest kompatybilna z płytami głównymi w formacie mATX i ATX. Wycięte w tacce otwory umożliwiają wygodne poprowadzenie okablowania zarówno dla jednego, jak i drugiego formatu. System został dobrze przemyślany, a dużo wolnej przestrzeni za tacką płyty głównej daje sporo swobody. Wycięty w tacce spory otwór pozwala na montaż nietypowych coolerów CPU.
Chłodzenie procesora może mieć wysokość do 175 mm. Nie będzie zatem problemu z montażem większości znajdujących się na rynku coolerów. Obudowa mieści karty graficzne o długości do 325 mm.
W dolnym narożniku obudowy przygotowano miejsce na montaż zasilacza ATX, istnieje możliwość zamontowania zasilaczy dłuższych od standardowych 160 mm. Oczywiście wtedy nie ma możliwości montażu dodatkowego wentylatora na dole obudowy. Pod zasilaczem znajduje się blacha ażurowa oraz filtr przeciwkurzowy.
SilentiumPC w Gladiusie X60 postawiło na wygodny, beznarzędziowy montaż podzespołów, który nie będzie sprawiał najmniejszych problemów nawet laikowi. W zatokach 5,25” zastosowano wygodne zamki, natomiast montaż dysków 3,5” i 2,5” odbywa się przez wyjmowane koszyki.
Ze względu na zastosowanie kontrolera wentylatorów rozbudowanego systemu chłodzenia obudowy, producent umieścił w niej plik dodatkowego okablowania do zarządzania zasilaniem wentylatorów.
U góry obudowy zamontowano filtr przeciwkurzowy. Do tego panelu możemy zamontować dwa 120-milimetrowe wentylatory lub chłodnicę.