Sportowe kamery cieszą się ogromną popularnością - czy sterowanie nimi za pomocą smartwatcha ma sens?
Producenci smartwatchy stają na głowie, by zwiększyć funkcjonalność tych urządzeń. Oczywiście mają już one sporo przydatnych funkcji, ale to wciąż za mało, by zainteresować większą rzeszę użytkowników.
Zaznaczę z miejsca, że piszę to jako użytkownik smartwatcha Samsung Gear S2, który pomimo, że nie stanowi najnowszej wersji, to wciąż - również dzięki aktualizacjom - trzyma się naprawdę nieźle. Regularnie przeglądam sklep Samsunga w poszukiwaniu nowych aplikacji i owszem, trochę interesujących rzeczy się tam pojawia. Żeby nie być gołosłownym wymienię choćby aplikacje Spotify, Uber for Gear, Endomondo czy PPT Remote Controller (do zdalnej obsługi prezentacji PowerPoint).
Jeszcze więcej jest tam programów, które zupełnie mnie nie interesują, jak choćby aplikacja dla... golfistów. Cóż, najważniejsze, że jest ruch w interesie, to znaczy wciąż powstają kolejne rozwiązania.
Do smartwatchy dotarły również płatności zbliżeniowe, ale niestety w przypadku modeli Gear, usługa Samsung Pay nie została jeszcze wprowadzona w Polsce, więc mogą się z niej cieszyć właściwie jedynie posiadacze smartwatchy opartych na Android Wear (smartwatche Samsunga korzystają z systemu Tizen).
Moją uwagę zwróciła ostatnio aplikacja GoPro Shutter Pro, dzięki której możemy obsługiwać kamery GoPro przy pomocy Samsunga Gear S2 lub S3. Aplikacja kosztuje zaledwie niecałe 12 zł, więc jeśli jesteś posiadaczem obu tych sprzętów możesz ją wypróbować. Warto? O tym za chwilę.
Do testów oprócz smartwatcha Samsung Gear S2 wykorzystaliśmy kamerkę GoPro Hero 5 Black. Przypomnijmy, że kamera ta ma możliwość nagrywania w 4K w 30 klatkach na sekundę (w 25 klatkach w trybie SuperView), 120 klatek na sekundę w Full HD (80 klatek w trybie SuperView) i 240 klatek na HD 720p (120 klatek w trybie SuperView). Ponadto może robić zdjęcia w 12 megapikselach, jest wyposażona w GPS, Wi-Fi, Bluetooth oraz sterowanie głosem.
Instalacja i konfiguracja
Nie ma tu nic skomplikowanego. Instalujemy program, uruchamiamy go i włączamy kamerę w trybie parowania urządzeń.
Potem wystarczy znaleźć sieć Wi-Fi kamery i połączyć się z nią - oczywiście wpisywanie czegokolwiek, w tym przypadku hasła do Wi-Fi na smartwatchu jest nieco upierdliwe, ale musimy to zrobić tylko raz - szczęśliwie, domyślne hasło do kamery nie jest skomplikowane ;-). Czekamy około kilka sekund na połączenie i program uruchamia się na smartwatchu w trybie kamery (nagrywanie wideo). Zestaw jest gotowy do pracy.
Obsługa GoPro za pomocą smartwatcha - działanie
Przesuwając pierścieniem smartwatcha zmieniamy tryb pracy kamerki - nagrywania wideo, robienia zdjęć, robienia serii zdjęć (burst) oraz time-lapsa.
Na ekranie oprócz nazwy trybu i spustu migawki zawsze mamy podgląd działania sieci Wi-Fi, naładowania smartwatcha oraz kamerki i oczywiście dostęp do opcji - gdzie możemy zmieniać rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę oraz pole widzenia. Wszystko działa sprawnie i bez problemu.
Otrzymujemy również dostęp do zapisanych materiałów na karcie kamery (galeria miniaturek). Podgląd dostępny jest w niskiej rozdzielczości, ale mamy możliwość pobrania plików na smartwatcha. Po pobraniu możemy obejrzeć zarówno zdjęcia w powiększeniu, jak i materiały wideo. Te ostatnie konwertowane są w locie i można obejrzeć na zegarku nawet materiały nagrane w 4K.
Wychodząc z aplikacji możemy (ale nie musimy) równocześnie wyłączyć kamerę.
GoPro Hero 5 + Samsung Gear S2 - zacny duet
Duet sportowej kamery i smartwatcha działa naprawdę świetnie. Nie można w żaden sposób narzekać na szybkość działania, kamera od razu reaguje na zmianę trybu czy włączenie nagrywania. Dzięki takiemu połączeniu obsługa kamery jest znacznie wygodniejsza - wystarczy sięgnąć na nadgarstek i szybko oraz wygodnie włączyć lub wyłączyć kamerę w odpowiednim trybie. Nie mamy bezpośredniego podglądu z kamery na smartwatchu - i to właściwie jedyny minus tej aplikacji. Jeśli chcemy sprawdzić, czy kamera jest właściwie ustawiona (gdy nie mamy możliwości spojrzenia na wyświetlacz kamery), musimy po prostu zrobić zdjęcie i obejrzeć je w galerii.
Pozostaje tylko czekać, aby inni producenci kamer sportowych udostępnili swoje aplikacje na smartwatche - bowiem naprawdę usprawnia to korzystanie z tego sprzętu. Oczywiście najlepiej się to sprawdzi w przypadku zamocowania kamery np. na kasku, ale z pewnością wszyscy użytkownicy kamer sportowych z pewnością docenią to rozwiązanie. A może nie? Dajcie znać w komentarzach!
Komentarze
1