Usługi sieciowe i udostępnianie plików to tylko niewielki fragment możliwości DS216play. Z racji przeznaczenia NAS-a do zastosowań domowych warto nieco bliżej przyjrzeć się usługom, które pozwolą w pełni wykorzystać serwer nie tylko pod względem przechowywania danych.
Zaczniemy dość nietypowo od chmury. Każdy z nas z pewnością zetknął się z mechanizmem przechowywania danych w chmurze – czy to usługi Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive czy Box. Dane przechowywane w infrastrukturze operatora chmury są zawsze dostępne zarówno z poziomu klienta mobilnego, komputera jak i przeglądarki internetowej. Usługi te są zazwyczaj płatne, jednak każdy z szanujących się operatorów posiada wersję bezpłatną, która posiada pewne ograniczenia (pojemność czy np. wielkość przechowywanych plików).
A co by było gdybyśmy sami stali się operatorami chmury? Za cenę serwera i dysków mamy kilkuterabajtową chmurę prywatną, która jest bardzo prosta w konfiguracji. Mechanizm opiera się o pakiet Cloud Station Server. Po jego instalacji jedynie co musimy zrobić to wskazać, które z folderów udostępnionych na dysku Synology będą mogły być synchronizowane w chmurze.
Pozostaje teraz zainstalować na komputerze klienta Cloud Station Drive lub w wersji mobilnej DS Cloud i podłączyć się do chmury. No dobrze a co w przypadku gdy nasz serwer znajduje się w sieci lokalnej, bez publicznego adresu IP lub ze zmiennym adresem? Z pomocą przychodzi narzędzie QuickConnect. Wystarczy zalogować się do konta QuickConnect i wprowadzić QuickConnectID. Od teraz dostęp do Cloud Station Server możemy realizować z użyciem QuickConnectID. Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić publiczny adres IP czy też adres DDNS (usługi DDNS są wspierane przez Synology).
Pozostaje w kliencie Cloud Station Drive skonfigurować powiązane pary folderów, które będą synchronizowane.
Plusem Cloud Station Server są jeszcze dwie usługi. Pierwsza z nich to Cloud Station Backup. To doskonałe narzędzie do tworzenia kopii zapasowych komputera w swojej własnej chmurze. Zalety rozwiązania są co najmniej trzy. Pierwsza to szybkie tworzenie kopii zapasowych z możliwością przeglądania kopii. Druga – dostęp do systemu backupu zarówno w sieci LAN jak i zdalnie. Trzecia – zdalne wykonywanie kopii zapasowych nawet w momencie gdy jesteśmy poza naszą siecią LAN.
Konfiguracji Cloud Station Backup sprowadza się do określenia połączenia do NAS-a, uwierzytelnienia i wskazania folderu na kopie zapasowe. Wersje kopii zapasowych można wygodnie przeglądać w Eksploratorze backupów.
Kolejne dwa narzędzia pozwolą użytkownikom na synchronizację danych z chmurą Cloud Station oraz innymi chmurami publicznymi. W pierwszym przypadku jeśli mamy dwa serwery NAS (czy to lokalne czy odległe) możemy na pierwszym (np. DS216play) uruchomić pakiet Cloud Station Server, a drugi serwer może synchronizować dane serwera DS216play. Wystarczy w tym celu powiązać foldery synchronizacji.
W przypadku Cloud Sync użytkownik może synchronizować dane z popularnymi usługami chmurowymi:
- Dropbox
- Dysk Google
- OneDrive
- Amazon Drive
- Baidu Cloud
- Box
- Azure Storage Cloud
- Google Cloud Storage
- Amazon S3
- OpenStack Swift
- WebDAV
- HiDrive
- hubiC
- SFR NAS Backup
- IBM Softlayer
- Rackspace
- Backblaze B2
- MegaDisk
- Yandex Disk
- Hicloud S3
- Alibaba Cloud OSS
W zależności od wybranej chmury podajemy parametry logowania, definiujemy foldery do synchronizacji oraz miejsce na naszym dysku. Dodatkowo synchronizację możemy określić w harmonogramie zadań. Takie rozwiązanie pozwoli nam na zachowanie lokalnej kopii naszych danych z chmury.
Z kolei jeśli posiadamy 2 lub więcej serwerów Synology to możemy synchronizować dane pomiędzy nimi nie tylko wykorzystując rsync ale także Cloud Station Share Sync.
Ważnym elementem w przypadku używania serwera NAS jest tworzenie jego kopii zapasowych. Jak? Możliwości jest wiele. Wystarczy tylko zainstalować pakiet Hyper Backup. Narzędzie pozwala na tworzenie zadań kopii serwera na różne nośniki i różne platformy. Możemy tworzyć kopie zapasowe wszystkich folderów współdzielonych, konfigurację systemu, aplikacje i jednostek LUN np. na nośnik USB.
Dodatkowym atutem Hyper Backup jest możliwość tworzenia zadań kopii zapasowych, m.in. do chmury lub inny serwer:
- Zdalny serwer Synology
- Synology C2 – chmura Synology
- Serwer rsync
- WebDAV
- Amazon S3
- Microsoft Azure
- OpenStack
- IBM Softlayer
- Rackspace
- Amazon Drive
- Dropbox
- Dysk Google
- hubiC
- HiDrive
- SFR NAS Backup
- Hicloud S3
- Kopia danych lokalnych
- Kopia danych zdalnych
Dane w prosty sposób można przywracać z dowolnego typu kopii zapasowych dzięki wygodnemu kreatorowi.
Podobnie jak w przypadku Cloud Station Share Sync tak i w Hyper Backup możemy wykorzystać drugi serwer NAS Synology do tworzenia kopii zapasowych. Wystarczy na zdalnym serwerze Synology zainstalować pakiet Hyper Backup Vault, a na urządzenie z którego będą tworzone backupy wskazać zadanie Zdalny serwer Synology. Po konfiguracji połączenia definiujemy, które dane będą kopiowane i jak będzie wyglądała rotacja kopii zapasowych.
Pora przyjrzeć się nieco bliżej możliwościom multimedialnym oraz biurowym DS216play. Na początek dwa narzędzia, które mogą być dobrym uzupełnieniem domowych narzędzi edycyjnych i informacyjnych.
Pierwsza z nich to Notes Station czyli doskonały zamiennik aplikacji do notowania typu OneNote czy Evernote. Zaletą rozwiązania jest nie tylko możliwość dostępu do notesu z użyciem QuickConnect ale także mobilna aplikacja, która pozwala na synchronizację notesów i dostęp do danych z telefonu czy tabletu. Notes Station posiada także prosty menadżer zadań do wykonania. Szkoda, że możliwości importu notatek zostały ograniczone tylko dla Everonte.
Notatki w notesie można szyfrować, kasować, drukować czy też wysłać wiadomością mail. Dodatkowo każda notatka może być udostępniona z użyciem adresu usługi QuickConnect.
Drugim narzędziem jest mini pakiet biurowy zawierający menadżera plików, edytor tekstów oraz arkusz kalkulacyjny. Narzędzie nie jest może tak zaawansowane jak pakiet Microsoft Office czy OpenOffice, jednak do zastosowań domowych – typu teksty, proste obliczenia czy wykresy będzie idealny. Dodatkowo w szablonach możemy wybierać wśród kilkudziesięciu predefiniowanych dokumentów ułatwiających edytowanie i tworzenie.
Ciekawostką jest możliwość pobierania plików Office w formacie Microsoft Office (xlsx i docx) i z tym Office radzi sobie nieźle. Gorzej jeśli chcemy skopiować sformatowane dane z MS Office do Office. Tu musimy liczyć się z faktem, że pakiet może gubić niektóre elementy formatowania. Poniżej po lewej stronie tekst sformatowany przy użyciu stylów Microsoft Office Word, po lewej przekopiowany tekst do Office.
Przyjrzyjmy się teraz elementom multimedialnym NAS-a. Do dyspozycji użytkownika Synology DS216play oddaje w sumie aż 10 narzędzi do „zabawy” z muzyką, filmami i zdjęciami. Wśród nich 3 sztandarowe aplikacje producenta: Audio Station, Photo Station oraz Video Station. Dodatkowo serwer iTunes, serwer multimediów, DVBLink Server, Logitech Media Server, MinimServer, Plex Media Server oraz sMedio DTCP Move.
Zatrzymajmy się na chwilę przy trzech pierwszych pakietach. To świetnie przygotowane trio pozwoli w prosty sposób na przechowywanie, organizowanie i obsługę plików multimedialnych dla wszystkich użytkowników. Dodatkowym atutem jest centralizacja całej bazy multimediów i przechowywanie ich w bezpiecznej przestrzeni NAS-a.
Audio Station jest pakietem odpowiedzialnym za odtwarzanie muzyki. Materiały mogą być gromadzone i wyświetlane w kilku kategoriach: Cała muzyka, według folderu przechowywania, według albumu, artysty, kompozytora lub gatunku. Użytkownicy mogą tworzyć własne listy odtwarzania, wybierać losowo utwory, a także udostępniać poszczególne materiały dźwiękowe.
Udostępnianie to bardzo ciekawa funkcja pozwalająca dzielić się utworami muzycznymi ze znajomymi. Wystarczy wybrać dowolny utwór czy album i wybrać opcję Udostępnij publicznie. Dzięki wykorzystaniu funkcji QuickConnect otrzymamy publiczny adres do udostępnionych zasobów. Po przesłaniu linka do znajomych mogą oni odsłuchać muzykę.
W przypadku obsługi Audio Station nie ma także problemu z łatwym nawigowaniem, nawet gdy biblioteka muzyki zawiera kilkaset czy nawet kilka tysięcy albumów. Po przeniesieniu danych do folderu udostępnionego Music są one indeksowane. Warto na to zwrócić uwagę i w Panelu Sterowania włączyć indeksowanie multimediów. Oczywiście prócz muzyki możemy również wskazać foldery z filmami i zdjęciami. Dzięki temu aplikacje Audio Station, Video Station, Photo Station a także Serwer Multimediów i Serwer iTunes nie będą miały problemu z ich wyświetlaniem
A jak odsłuchiwać muzykę? Mamy kilka możliwości:
- bezpośrednio z przeglądarki na komputerze
- z użyciem mobilnej aplikacji DS Audio
- przesyłanie dźwięku do podłączonych głośników USB
- strumieniowanie AirPlay lub Chromecast.
- strumieniowanie przez adapter USB Blutooth do głośników Bluetooth
- przesyłanie dźwięku z użyciem karty dźwiękowej USB do zestawu audio
Jeśli z kolei wykorzystamy Serwer Multimediów lub serwer iTunes to materiał może być również udostępniany z użyciem DLNA lub do aplikacji iTunes.
Dodatkiem w Audio Station jest zestaw radiostacji internetowych dostarczany przez SHOUTcast. Jeśli nie pasują nam zgromadzone tam stacje możemy dodać samodzielnie własne linki do strumieni dźwiękowych. Audio Station może także strumieniować muzykę z użyciem DLNA z innych kompatybilnych urządzeń DLNA. Strumieniowanie może być także przekazywane do dowolnego źródła dźwięku, tak jak ma to miejsce w strumieniowaniu z Audio Station.
Podobnie jak w przypadku Audio Station tak i Photo Station pozwala na gromadzenie materiałów multimedialnych. Oczywiście w tym przypadku chodzi przede wszystkim o zdjęcie lub krótkie filmy. Po ich przeindeksowaniu folderów są one dostępne w menu Albumy Photo Station.
Sposób wyświetlania jest niezwykle prosty – wystarczy w folderze ze zdjęciami utworzyć katalogi zgodnie z naszymi preferencjami – np. foldery według lat czy wydarzeń. Photo Station zajmie się resztą.
W Photo Station mamy sporo możliwości katalogowania zdjęć, ale także wyświetlania i edycji znaczników czy dodawania lokalizacji. Ciekawostką Photo Station jest obecność aż trzech edytorów zdjęć: Pixlr Express, Pixlr Editor oraz Photo Editor (Aviary). Dzięki nim możemy całkowicie pozbyć się narzędzi graficznych z komputera.
Photo Station oferuje także narzędzia pozwalające na szybkie udostępnianie zdjęć i całych albumów. Tak jak w Audio Station tak i w przypadku zdjęć możemy udostępniać je publicznie z wykorzystaniem Quick Connect. Dodatkowo aplikacja umożliwia przesyłanie zdjęć do serwisu Facebook, Google Photos oraz Flickr.
Z kolei użytkownicy, którzy nie mogą rozstać się ze swoimi fotografiami mogą zainstalować na smartfonie lub tablecie aplikację DS Photo. Pozwala ona na dostęp do zdjęć z każdego miejsca na świecie. Plusem DS Photo jest funkcja tworzenia kopii zapasowej zdjęć z telefonu.
I na zakończenie warto wspomnieć o głównej aplikacji służącej rozrywce – Video Station. Jak łatwo się domyśleć to narzędzie służące do gromadzenia materiałów wideo:
- Filmów
- Seriali
- Nagrań TV
- Filmów prywatnych (wideo domowe).
By aplikacja działała poprawnie musimy wskazać właściwe foldery, w których przechowujemy poszczególne nagrania. Po ich dodaniu i przeindeksowaniu Synology będzie mógł dodatkowo pobrać z internetu informacje o filmach lub serialach.
Sekcja Wideo domowe może zawierać wszystkie prywatne nagrania, które możemy przechowywać na NAS-ie. To idealne narzędzie, które pozwoli na przykład na umieszczenie filmów z telefonu na bezpiecznej pamięci masowej.
Jeśli już jesteśmy przy telefonach i urządzeniach mobilnych. Synology przygotował na te urządzenia aplikację mobilną DS Video, która umożliwia nie tylko oglądanie filmów na smartfonie, ale także na strumieniowanie ich bezpośrednio na urządzenia DLNA czy Chromecast/AirPlay. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie formaty plików będą prawidłowo odtwarzane. By móc się dowiedzieć jakie typy plików mogą być strumieniowane warto zerknąć na stronę producenta, gdzie zostały umieszczone szczegółowe informacje.
W przypadku DS216play i systemu Android mamy możliwość strumieniowania materiałów filmowych jednak z wykorzystaniem zewnętrznej aplikacji. Z kolei materiały 4K, z którymi nie poradzi sobie smartfon mogą zostać transkodowane, a następnie pobrane na telefon. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku systemów iOS (szczególnie tych starszych modeli) gdzie NAS będzie transkodował do 1080p. Z kolei wyświetlanie z użyciem DLNA może wyświetlać obraz oryginalnego pliku.
Oczywiście Video Station bez problemu poradzi sobie z odtwarzaniem i transkodowaniem online filmów wyświetlanych bezpośrednio na komputerze. Dokładniej DS216play dysponuje możliwościami transkodowania: H.265 (HEVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1, w maksymalnej rozdzielczości 4K i 30 klatkach na sekundę
Wyświetlanie filmów w przeglądarce internetowej DS216play bez problemu radzi sobie z plikami mp4, mov. Jeżeli na komputerze jest zainstalowany dodatek VLC Web Plugin to Video Station będzie obsługiwał dodatkowo: avi, dat, mkv, vob, asf, wmv, mov, qt, divx, flv, swf, rm, rmvb, mpg, mpeg, mpeg1, m1v, mpeg2, m2v, mp2, dvr-ms, m2ts, mts, m2t, ts, tp, trp, mpeg4, m4v, mp4, 3g2, 3gp, 3gp2, mpe, xvid.
O tym, że faktycznie wtyczka działa mogliśmy się przekonać uruchamiając film rvmb w przeglądarce Firefox bez VLC Web Plugin. Powitał nas poniższy komunikat. W przypadku przeglądarki Internet Explorer gdzie zainstalowaliśmy ActiveX nie było problemu z odtworzeniem materiału.
Dodatkowo przeprowadziliśmy test polegający na transkodowaniu online dwóch plików w rozdzielczości 4K:
- MP4, kodek H.264, dźwięk ACC
- MP4, kodek H.265, dźwięk ACC
W pierwszym przypadku nie mieliśmy żadnych problemów zarówno z wyświetlaniem materiału na urządzeniu DLNA, Chromecast jak i na urządzeniu mobilnym. W drugim przypadku DLNA nie poradziło sobie z filmem, podobnie w przypadku telefonu.
A co z transkodowaniem offline? Synology poradził sobie tylko z kilkoma materiałami filmowymi. W pozostałych przypadkach serwer informował o braku odpowiedniego kodeka lub zbyt wysokiej rozdzielczości materiału filmowego. Dlatego chcąc wykorzystać możliwości transkodowania online jak i offline warto mieć na uwadze materiał źródłowy. Jeśli film używa „egzotycznych” kodeków lub niewspieranych przez Synology, nie ma co liczyć na wykorzystanie możliwości DS216play.