Bezprzewodowy internet to prawdziwy komfort. Przetestowaliśmy 13 urządzeń. Polecamy też poradnik jak skonfigurować i zabezpieczyć sieć Wi-Fi.
W dzisiejszych czasach prawie każdy użytkownik komputera ma w domu router, często dostarczony przez ISP (Internet Service Provider – dostawca usług internetowych) lub zakupiony samodzielnie. Pewnie niektórzy zastanawiali się, jakie możliwości ma ich sprzęt, lub który router warto zakupić, by usprawnić działanie sieci – w głównej mierze sieci bezprzewodowej, bo na tym skupią się niniejsze testy.
W celu wyłonienia najlepszego routera w kategoriach:
- Najlepszy zasięg
- Najlepszy transfer
- Najbardziej intuicyjny panel konfiguracyjny
przeprowadziłem testy z wykorzystaniem programów:
WirelessMon | InSSIDer |
TotalCommander | CesarFTP |
Procedura testów szybkości połączenia Wi-Fi była następująca:
- Komputer stacjonarny został podłączony do testowanego routera kablem
- Notebook łączył się z routerem poprzez Wi-Fi za pomocą adaptera DWA-140 firmy D-Link (w celu wykorzystania standardu N).
- Na stacjonarnym komputerze uruchomiony został serwer FTP (CesarFTP)
Następnie za pomocą notebooka pobrane zostały dane o następujących parametrach:
- Jeden plik o rozmiarze 734 MB
- Paczka 16 plików o rozmiarze 369 MB
- Paczka 64 plików o rozmiarze 100 MB
Testy zostały wykonane z odległości
- 1 metra
- 5 metrów (1 ściana)
- 20 metrów (2 ściany)
Przeprowadziłem dla każdego routera testy na:
- opóźnienie
- siłę sygnału
- wydajność
Testy na opóźnienie mają na celu wykazać, ile czasu zabiera dostarczenie danych z PC do notebooka. W tym wypadku mniejsza wartość to lepszy wynik, dla przykładu: 20 ms na odległości 20 metrów to dobry wynik, natomiast na odległości 5 metrów już nie - tutaj opóźnienie nie powinno przekraczać 2 ms. Niskie opóźnienie sprawia, że informacje wysyłane przez komputer docierają do odbiorcy dopiero po jakimś czasie, przez co np. praca przez sieć przy jednym projekcie może być bardzo kłopotliwa.
Zasięg routera możemy określić przez testy na siłę sygnału - im wynik jest wyższy, tym lepiej. Dla przykładu, dla odległości 1 metra siła sygnału powinna wynosić około 75% - 80%. Wtedy możemy powiedzieć, że wynik jest dobry, w wypadku 5 metrów dopuszczalny jest spadek do 40%, natomiast dla 20 metrów siła sygnału może spaść nawet do 20% - 25%. Większy zasięg pozwala na użytkowanie sieci na większym obszarze, np. pozwoli połączyć się z siecią Wi-Fi podczas wylegiwania się na leżaku w ogrodzie.
Wyniki testów na wydajność routerów są zależne od siły sygnału - im większa odległość, tym mniejsza siła sygnału, ale również i mniejsza wydajność. Zatem należy liczyć się z tym, że umieszczając komputer w odległości 20 metrów od routera nie wykorzystamy szybkości łącza w pełni.