Menu nie grzeszy może pięknymi kolorowymi ikonami, ale jest szybkie, czytelne i intuicyjne. To zdecydowanie wystarczy, aby nie frustrować użytkownika i dać mu możliwość wygodnego dostosowania żądanych ustawień. Do obsługi menu służą 4 przyciski – akceptacja, anulowanie oraz dwa do zmiany wybranej funkcji.
Wygląd menu OSD w 2493HM
W menu można ustawić takie podstawowe opcje, jak jasność, kontrast, korektę gamma oraz temperaturę kolorów. Można włączyć jego przezroczystość OSD i przesuwać je po ekranie. Menu jest dostępne w kilku językach, między innymi angielskim, ale na polski nie zostało niestety przetłumaczone.
Monitor ma możliwość ustawienia skalowania w sytuacjach, kiedy wyświetlana jest rozdzielczość inna niż natywna. Niestety jest ono ograniczone do skalowania w poziomie. Dostępne są dwa tryby – „normal” (bez rozciągania obrazu w poziomie) i „wide” (rozciąga obraz na całą szerokość ekranu). SyncMaster 2493 nie ma trybu 1:1, przez co nie da się całkowicie wyłączyć skalowania.
Samsung nie zapomniał za to o możliwości przełączania źródeł sygnału jednym przyciskiem – służy do tego przycisk Source. Są też dostępne inne drogi na skróty: przycisk „dół” otwiera wybrane w opcjach menu (MagicBright, MagicColor, Color Effect lub Image Size), a przycisk „góra” reguluje poziom natężenia dźwięku. Podobnie, jak w wielu innych modelach Samsunga, również w 2493HM można również zablokować możliwość zmianę ustawień menu OSD, przytrzymując przycisk MENU przez 3 sekundy. Usunięcie blokady odbywa się w taki sam sposób.
Ciekawą opcją jest Color Effect, pozwalająca na przestawienie monitora w tryb czarno-biały, czarno-zielony, czarno-seledynowy lub czarno-brązowy (sepia). We wszystkich tych trybach traci się kolory i trudno mi sobie wyobrazić ich użyteczność, chociaż może nostalgicy będą zadowoleni z trybu zielonego np. do czytania tekstu, jako że oczy nieco mniej się wówczas męczą.
Monitor wspiera technologię Samsunga MagicColor, która poprawia nasycenie kolorów. Można ją włączyć w opcjach, przydaje się w niektórych sytuacjach, np. podczas oglądania zdjęć.
W OSD znajdziemy również ustawienia ostrości (Sharpness), które działają zarówno przy sygnale analogowym, jak i DVI. Dostępnych jest 10 poziomów ostrości, domyślny (5) wydaje się być najbardziej przydatny. Przy niskim ustawieniu obraz jest rozmazany, a przy najwyższym przyprawiony filtrem wyostrzającym na tyle, że na kontrastujących powierzchniach widoczne są odbicia.
Testy: Temperatura kolorów, tryby Picture Mode
Jeśli chodzi o temperaturę barw, można ustawić jeden z predefiniowanych presetów Cool, Normal lub Warm, bądź też dostosować kolory ręcznie, regulując poszczególne składowe (R/G/B).
Wartości predefiniowanych ustawień kolorów sprawdziłem dla jasności 50% i kontrastu 50%:
- Warm – temperatura barw 5300K (jasność: 119 cd/m2)
- Normal – temperatura barw 7100K (jasność: 133 cd/m2)
- Cool – temperatura barw 9300K (jasność: 102 cd/m2)
Temperatura kolorów: Warm (jasność 50%, kontrast 50%)
Temperatura kolorów: Normal (jasność 50%, kontrast 50%)
Temperatura kolorów: Cool (jasność 50%, kontrast 50%)
Samsung 2493HM wspiera MagicBright, technologię służącą do zwiększania kontrastu i jasności obrazu. Standardowo jest ona wyłączona, w menu można uaktywnić jeden z kilku profili MagicBright. Dostępne są: Text (dość ciemny, przydatny do czytania tekstu), Internet (do przeglądania Internetu, niestety jest zbyt jasny), Game (jasny i kontrastowy, może być przydatny), Sport (wpadający w niebieski), Movie (z podbitą czerwienią) oraz Dynamic Contrast (dostosowuje ustawienia do aktualnej zawartości ekranu).