Thermalright 120 Ultra Extreme vs Cooler Master N520 vs Scythe Mugen 2 vs Chłodzenie Box Intel
Thermalright 120 Ultra Extreme to moje główne chłodzenie procesora Q9550. Kupiłem je, ponieważ wygrywał w wszystkich testach, które ukazywały się w internecie. Bardzo niskie temperatury i duży rozmiar, to zaobserwowałem na pierwszy dzień. W porównaniu do chłodzenia boxowego to, różnica wynosi kilkanaście stopni. W pudełku nie znajdziemy wentylatora, ale za to jedną parę zapinek. Ja używam dwóch wentylatorów, więc muszę zakładać jeden wentylator zaciskami.
Kontabilność
- Tylko Intel Socket lga775
Dane techniczne:
- Wymiary: 63,5 x 132 x 160,5 mm
- Materiał heatpipe'ów: niklowana miedź
- Materiał podstawy: niklowana miedź
- Materiał radiatora: niklowane aluminium
- Liczba rur heatpipe: 12 (w profilu U - 6)
- Waga: 790 g
W zestawie:
- Thermalright Ultra-120 eXtreme
- pasta termoprzewodząca Chill Factor
- zapinki na socket LGA775
- mocowania do opcjonalnego wentylatora 120x120 mm
- gumki dystansujące opcjonalny wentylator
- elementy montażowe
- naklejka producenta
- instrukcja
- opakowanie
Radiator prezentuje się doskonale. Podstawka jest bardzo dobrze wypolerowana. Można się nawet w niej przyjrzeć. Jest dosyć ciężki. 790g. I to bez wentylatorów to zdecydowanie za dużo. Firma Scythe postarała się i po półrocznym używaniu nie widzę zniekształceń na mojej płycie głównej. Nie mogę narzekać na rozmiary, wszystko fajnie się mieści. Myślę, że na nowej płycie s1366 też będzie się sprawował doskonale.
Cooler Master N520
W dziale mini-recenzja nowości do testów zauważyłem to chłodzenie, ale nie miałem zamiaru go przetestować bo pisało socket 1366, a ja posiadam lga775. Po tygodniu znowu czytałem mini-recenzje i chcąc się dokładnie przyjrzeć temu chłodzeniu i w opisie na stronie producenta pisało, że są zapinki pod s775. Postanowiłem napisać do redakcji i po kilku dniach już był u mnie. Na pierwszy rzut oka wydawał się mały. Podstawka średnio wypolerowana, ale za to w zestawie znajdowały się dwa wentylatory 9,2cm, o których muszę trochę napisać. Bardzo dobrze dmuchają, lecz minusem jest to,iż hałas generowany przez nie jest dla mnie nie do zaakceptowania. Nie wytrzymałbym długo z nim w obudowie. W porównaniu do Scythe Mugen 2 hałas jest nie do zniesienia. Po za tym prezentuje się znakomicie.
Kontabilność
- Intel Socket lga775
- Intel Socket 1366
- Amd Socket AM2
- Amd Socket AM+
- Amd Socket 940
- Amd Socket 939
- Amd Socket 754
Dane techniczne
- Radiator Wymiary: 115 x 62,3 x 141 mm
- Fan Dimensions: 92 x 92 x 25 mm Wentylator Wymiary: 92 x 92 x 25 mm
- Overall Dimensions: 122.35 x 102.5 x 141 mm Wymiary: 122,35 x 102,5 x 141 mm
- Weight: 1.52 lbs Waga: 1.52 lbs
- Material: Copper with 5 heatpipes and aluminum fins Materiał: z 5 heatpipes miedzi i aluminium płetw
- Fan Speed: 1,800 RPM Fan Speed: 1800 RPM
- Air Flow: 43.8 CFM (max) Przepływ powietrza: 43,8 CFM (max)
- Noise Level: 19 dBA Poziom hałasu: 19 dBA
W zestawie
- Cooler Master N520
- Pasta Cooler Master
- Mocowanie Intel lga775 s1366/ AMD AM2 AM+ Socket 940/939/754
- Podkładki pod backplate
- Podkładki anty wibracyjne
- Instrukcja obsługi
N520 jest najmniejszym chłodzeniem jakie dziś przedstawiam, ale za to ma duże możliwości. Jak później przedstawie temperatury nie są aż tak wysokie. Dwa czarne wentylatory bardzo dobrze się przezentują, ale tu znowu pojawia się problem z chałasem. W Cooler Master N520 zastosowano aż dziesięć rurek cieplnych (pięć U-kształtnych) łączących podstawę z szeregiem finów o dużej powierzchni. Cała konstrukcja wykonana została z aluminium oraz miedzi (rurki cieplne o średnicy 6 milimetrów i podstawa).
Scythe Mugen 2
Scythe Mugen 2 to chłodzenie będące w posiadaniu mojego kolegi, który pozwolił mi zrobić o nim recenzje. Bardzo mu za to dziękuję. Mugen jest olbrzymim chłodzeniem chyba największym na rynku. Ledwo się mieści na płycie głównej. Jeśli ktoś ma zamiar kupić te chłodzenie i na przykład pamięć ram z heat pipe to musi się zastanowić, ponieważ mogą się one razem nie zmieścić. To chłodzenie zajmuje cały pierwszy slot pamięci. Posiada bardzo dobrze wypolerowaną podstawkę.
Kompatybilność:
- Intel Socket 478
- Intel Socket T / LGA775
- Intel Socket LGA1366
- AMD Socket 754
- AMD Socket 939
- AMD Socket AM2
- AMD Socket AM2+
- AMD Socket AM3
- AMD Socket 940
Dane techniczne
- Poziom hałasu: 26 dB
- Materiał radiatora: Aluminium + Miedź
- Wymiary wentylatora: 120 mm
- Waga: 870 g
- Wymiary: 130 x 100 x 158 mm
- Ilość HeatPipe: 5
- Poziom hałasu: 26,5 dBA +/-10%
- Wtyczka: 4PIN (PWM)
- Przepływ powietrza: 74,25 CFM / 126m3/h
W zestawie:
- Scythe Mugen 2
- Mocowania LGA775, 478, AM2, Socket 754/939/940
- Silikon H
- Zaczepy mocujące wentylator
- Wentylator Scythe
- Instrukcja obsługi
Tak, jak wcześniej napisałem trzeba uważać przy kupnie bo rozmiar może pokrzyżować nam plany. Wentylator jest cichy trochę słyszalny, czego nie można powiedzieć o wentylatorach w N520. Jego waga to 870g, ale razem z wentylatorem to dużo. Miedziany odpowiednik ważył około 2kg . Nie wiem jak taka masa może się utrzymać na płycie głównej nie łamiąc jej.
Chłodzenie Box
Chłodzenie Box to moim zdaniem nieporozumienie. Quad bierze więcej prądu, zaś cooler o połowę mniejszy. No cóż pogratulować trzeba Intelowi. Temperatury jakie można zanotować na chłodzeniu i to przy stockowych taktowaniach są kosmiczne. Po lewej cooler od Core 2 Quad, a po prawej Core 2 Duo
Wszystkie chłodzenia razem bardzo fajnie się prezentują. Najlepiej moim zdanie wygląda Cooler Master N520
Montaż
Ogólne rady:
Przez montażem najlepiej wyczyścić podstawkę chłodzenia i procesor chusteczką nasączoną czymś co dobrze zmywa tłuszcz. Może to być np zmywacz do paznokci. Całość najlepiej wyłożyć na stół, by mieć wszystko pod ręką. Warto też zerknąć do instrukcji. Gdy już nakładamy pastę trzeba wiedzieć jak właściwie to zrobić. Pasta nie może wychodzić za powierzchnie procesora. Wszystko trzeba dokładnie dokręcić by styczność procesora z chłodzeniem była jak najwieksza.
Thermalright 120 Ulre Extreme
W pudełku można znaleźć tylko zapięcie pod Socket 775. Montaż jest banalny, nie trzeba nawet wyjmować płyty głównej z obudowy. Inaczej to wygląda gdy robimy to pierwszy raz i trzeba włożyć backplate. W momencie zakręcania pierwszej śruby druga część zapięcia idzie do góry i trzeba uważać z zakręcaniem tej strony gdyż można połamać zapięcie. Wymaga to trochę siły, ale nie można przesadzić. Na coolerze został zamontowany jeden wentylator Revoltec Dark Blue i jeden Scythe.
Cooler Master N520
W zestawie znajduje duża ilość zapięć. Bardzo dobrze, że dołączono instrukcje ponieważ nie zorientowałbym się, że trzeba obrócić płytę główną i tam to pozakręcać. Dla nie jest do zaakceptowania takie rozwiązanie, bo często demontuje chłodzenie, a ta czynność wymaga współpracy dwóch osób. Podstawka nie jest dobrze wypelerowana. Nic nie dało polerowanie chusteczką. Po zamontowaniu cały cooler jakby drżał, nawet po założeniu podkładek antywibrcujnych.
Scythe Mugen 2
W tym pudełku również znajdziemy wiele zapięć pod różne sockety. Tak jak w N520 trzeba montować odwracając płytę główna. Nie rozumiem dlaczego nie nie wymyślono innego rozwiazania. Podstawka na szczęście bardzo dobrze wypolerowana. Jeśli chcemy zamontować dwa wentylatory to musimy brać pod uwagę rozmiar Mugena. Ja właśnie w tym miejscu mam heat pipa i ledwo co się tam mieści. Zostały zamontowane na nim dwa wentylatory Scythe.
Chłodzenie Box
No co mogę o nim napisać? Pasuje tylko na Socket 775, jest głośny, chyba najmniej wydajny ze wszystkich coolerów na rynku. Montaż bardzo prosty. Przykładamy do procesora i przekręcamy wszystkie cztery zaciski w stronę środka i naciskamy.
Platforma Testowa
- Procesor Q9550
- GeForce gtx260 55nm Evga
- 780i sli Evga
- Ddr 2 Ocz sli ready 4gb
- Zasilacz 850w Amptac
- Dysk Twardy 512gb Seagate 7200.12
- Obudowa Lian Li
Testy
Wreszcie nadszedł czas na testy. Do Testów użyłem pastę Zalman ZM-STG1
W drugim wykresie zabrakło chłodzenia Box, ponieważ temperatury, które osiągnął na standardowym taktowaniu zniechęciły mnie do dalszych testów. W trzecim wykresie zabrakło informacji o temperaturze Cooler Master N520, ponieważ musiałem przerwać test, bo temperatura doszła do 86 stopni i ciągle rosła. Trochę to za dużo. Bałem się bo procesor się spali.
Podsumowanie
We wszystkich testach wygrał Thermalright 120 Ultra Extreme. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ gdy kupując go pół roku temu, byłem przekonany, że wygra z np. Mugenem 2. Biorąc pod uwagę rozmiar to właśnie Thermalright powinien przegrać, ale tak sie nie stało. Mugen powinien spokojnie wygrać, ale tak nie jest. Thermalright to solidna firma i wiem, że jeśli kiedyś kupie od nich jakiś produkt to się nie zawiode. Cooler Master N520 to chłodzenie, które dostałem od redakcji Benchmark do testów. Nie mogę znieść jego hałasu, ale za to wydajność jest duża. Wygląda wyśmienicie. Musze też podziękować mojemu koledze za wypożyczenie Scythe Mugena 2 na kilkanaście godzin do testów.
Thermalright 120 Ultra Extreme
Plusy
- Super wydajność
- Super wypolerowana podstawka
- Wysoka jakość wykonania
- Dobre rozmieszczenie ciężaru
- Pasta The Chili Factor
- Stosunkowo mały rozmiar
Minusy
- Duża masa
- Brak wentylatora w zestawie
- Brak innych zapinek niż pod Socket 775
Cooler Master N520
Plusy
- Dobra wydajność
- Duża ilość zapięć pod różne Sockety
- Obszerna instrukcja
- Dwa wydajne wentylatory...
Minusy
- ... Ale są głośne
- Średnio wypolerowana podstawka
- Kłopotliwy montaż
Scythe Mugen 2
Plusy
- Super wydajność
- Super wypolerowana podstawka
- Duża ilość zapięć pod różne sockety
- Instrukcja
Minusy
- Bardzo duże rozmiary
- Duża masa
- Kłopotliwy montaż
Chłodzenie Box
Plusy
- Małe rozmiary
- Łatwy montaż
Minusy
- Kiepska wydajnosć
- Hałas wentylatora
- Mocowania nie są pewne
- Źle wypolerowana podstawka
Komentarze
54Musiałes sie przy tym chłopie napracować.
- Postaraj się o lepsze zdjęcia, nie chodzi tylko o rozdzielczość ale o kadrowanie, tło, oświetlenie. Zdjęcie na którym głównym tematem jest stół a gdzieś w dali jest maleńka płyta (...126.jpg) nie powinno się tu znaleźć. Jako tło przygotuj sobie biały duży karton (np.: po Lay's-ach ;) a jak nie to GIMP i wycinanie. Najlepiej robić zdjęcia przy słonecznej pogodzie przy lekko przesłonionym oknie blendą lub od biedy prześcieradłem. Oczywiście jak masz słoneczny pokój.
- Popracuj trochę nad składnią. Dla przykładu:
" .... Można się nawet w niej przyjrzeć. Jest dosyć ciężki. 790g. I to bez wentylatorów to zdecydowanie za dużo. ...."
Złożenie akapitu z kilku zdań prostych które są rozdzielone kropkami nie jest najlepszym pomysłem.
PZDR
* Za fotki - 3
* Za składnie - 4
* Za stylistkę (tabelki, układ, itp.) - 4
Ogółem masz ode mnie 4 :D
Recenzja dobra, chociaż znalazło się kilka błędów :)
"Kontabilność" :)
Nie powinno byc przypadkiem kompatybilnosc? :)
Daje 5.
Tylo mała uwaga użyłaś jednej pasty do wszystkich i tak powinno być ale powinieneś użyć też tych samych wentyli do Thermalright 120 i Scythe Mugen 2 co może mieć wpływ na wynik końcowy testu.
Ale i tak bardzo dobra recka.
Narka..
Mała rada: skup się bardziej nad treścią a nie ilością tekstu :) pozdro
1.Słabe zdjęcia
2.Problemy ze składnią
3."Jeśli ktoś ma zamiar kupić te chłodzenie i na przykład pamięć ram z heat pipe to musi się zastanowić, ponieważ mogą się one razem nie zmieścić."
Najpierw piszesz o jednej rurce, następnie "mogą..".
Jak dla mnie powinieneś napisać tam: "..i na przykład pamięci ram z heat pipe'ami.."
Ocena 4, ale widac, ze najwicej danych przedstawiles dla swojego kupionego coolera, a dla Cooler Master brak polskiej jednostki wagi,brakuje mi ilosci finow, duzo brakuje przecinkow
Przepraszam, za brak polskich czcionek, ale firefox sie wysypal, a pobieram bez mozliwosci ponawiania.
Ja mam Q9550 E0, chłodzenie AC Freezer Xtreme, pasta Silver 5
3,8GHz przy 1,28v 27'C/57'C
4,0GHz przy 1.33v 29'C/60'C
4,2GHz przy 1,35v 31'C/61'C