Pierwsze kroki
Producent sam sugeruje, by zamiast zabierać się za ręczne konfigurowanie routera uruchomić dołączoną płytę CD i zamieszczony na niej kreator. Pierwszym oknem ukazującym się w takim wypadku jest menu wyboru odpowiedniego modelu. Dalej klikamy Easy Setup Assistant, jednak możemy z tego miejsca również wyświetlić instrukcję użytkowania oraz zainstalować sterownik podłączonej do portu USB drukarki. Następnie przystępujemy do wyboru języka kreatora. Nie zabrakło oczywiście pozycji Polski.
W następnych kilku krokach kreator dba o poprawne zainstalowanie urządzenia. Oznacza to prawidłowe podłączenie do komputera, do routera zapewniającego połączenie z Internetem oraz zasilania. Wyświetlona zostaje również tabelka wyjaśniająca zachowanie diod przedniego panelu. Dodatkowo w trakcie procesu aplikacja sprawdza poprawność podłączenia i działanie sprzętu, a w przypadku problemów wyświetla odpowiednie powiadomienie.
W kolejnym stadium kreator wyświetla opcje połączenia internetowego. Co prawda nie jest to taki prosty wybór, szczególnie dla niedoświadczonych użytkowników. W większości przypadków jednak wystarcza wybranie domyślnego sposobu "Dynamiczny adres IP", gdzie router wszystkie dane otrzymuje od nadrzędnego urządzenia zapewniającego połączenie z Internetem. Następnie mamy możliwość ustalenia adresu MAC, w tym sklonowania numeru aktualnie podłączonego komputera. To przydatna funkcja przykładowo w sieciach kablowych, gdzie często za dodatkowe urządzenia podłączone do routera dostawcy trzeba zapłacić lub przynajmniej zarejestrować je w internetowym panelu.
Teraz czas na konfigurację połączenia bezprzewodowego, zarówno 2,4 GHz jak i 5 GHz. Oprócz wyboru nazwy (SSID) kreator zaleca ustalenie metody szyfrowania i wpisanie klucza, by zabezpieczyć naszą sieć przed nieautoryzowanym dostępem. Na koniec wszystkie opcje zebrane są na jednej stronie. Jest tutaj również opcja zapisania nazw i haseł w pliku tekstowym na pulpicie, które później można przykładowo wydrukować. Jeśli hasła wybieramy według zaleceń, czyli stosujemy małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne, to aby ich nie zapomnieć jest to opcja bardzo wskazana.
Aplikacja przejdzie teraz do wprowadzania ustawień do urządzenia i weryfikacji ich poprawności. Jest to proces w pełni automatyczny. Na koniec wyświetlana jest informacja o podłączaniu nowych urządzeń bezprzewodowych poprzez wykorzystanie WPS. Dzięki temu szybko i łatwo podłączymy do sieci laptopa czy telefon komórkowy.
W tym momencie kreator kończy swoje działanie. Funkcje zaawansowane ustawimy tylko przez przeglądarkę internetową. Nie musimy jednak pamiętać żadnych numerów. Wystarczy, że jako adres podamy tplinklogin.net, a automatycznie połączymy się z naszym routerem. Po podaniu domyślnego loginu i hasła administratora naszym oczom ukazuje się menu główne urządzenia.
Znajdziemy tutaj podsumowanie najważniejszych ustawień sieci LAN, sieci bezprzewodowych, informację o wersji firmware, czasie pracy czy statystyki ruchu. Niestety w tym przypadku nie napotkamy już polskiego języka. Mimo tej niedogodności przyjrzyjmy się jednak innym ciekawym funkcjom urządzenia.