Co to jest USB OTG? Czyli podłączamy klawiaturę, myszkę lub pendrive do telefonu
Szybkie kopiowanie plików z pamięci USB, podłączanie myszy, klawiatury, czytnika kart, a także innych urządzeń zewnętrznych do telefonu. Wszystko to jest możliwe dzięki funkcji USB OTG. Co to jest OTG? Jak sprawdzić czy twój telefon to ma? Odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj.
Co to jest USB OTG?
USB OTG (USB On-The-Go) to technologia pozwalająca podłączyć urządzenia USB do dobrego smartfonu lub tabletu. Może to być pamięć USB, czytnik kart pamięci, mysz, klawiatura, aparat, sprzęt audio i inne akcesoria.
Które telefony mają USB OTG?
OTG w systemie Android jest dostępne od dawna. Wsparcie pojawiło się już w 2011 roku, w Androidzie 3.1. Trzeba zaznaczyć, że wsparcie dla USB OTG nie zależy tylko od systemu, ale przede wszystkim od danego modelu telefonu. Niektóre smartfony z odpowiednią wersją Androida nie mają funkcji USB OTG, bo po prostu producent jej nie udostępnił lub wręcz ją zablokował.
Jak sprawdzić czy mój telefon ma funkcję OTG?
Możesz użyć tych programów na smartfonie z Androidem:
Tylko pamiętaj, żeby je potem usunąć, bo po jednorazowym sprawdzeniu, te aplikacje stają się zbędne. PS. Tutaj dowiesz się jak odinstalować programy z telefonu, by miał więcej pamięci, a tutaj jak wyczyścić pamięć telefonu by działał szybciej.
Opcjonalnie możesz poszukać odpowiedniej informacji, w specyfikacji smartfona na stronie producenta, albo po wejściu w ustawienia systemowe, w polu wyszukiwania wpisz OTG i sprawdź, czy znaleziona została odpowiednia opcja.
Czy do iPhone też można podłączyć pamięć USB?
Tak, można. Jednak iPhone nie ma USB, lecz port Lightning. Dlatego wymagane są specjalne przejściówki z USB na Lightning lub po prostu pendrive'y, dyski lub czytniki z wbudowanym wtykiem Lightning. Nie jest to klasyczne USB OTG, ale pamięci zewnętrzne działają. Dobrego iPhone znajdziesz tutaj.
Jak włączyć funkcję OTG?
Czasami zdarza się, że smartfon ma USB OTG, ale funkcja jest standardowo nieaktywna. Wtedy przed podłączeniem pamięci USB trzeba ją włączyć w systemie.
Przykładowo w telefonie OnePlus 6 należy wejść w Ustawienia - System i tutaj aktywować opcję Pamięć masowa OTG.
Czego potrzebuję, by korzystać z OTG w telefonie?
Poza upewnieniem się, że Twój sprzęt wspiera standard OTG, trzeba wyposażyć się w przejściówkę z żeńskiego gniazda USB typu A, na męski wtyk USB typu C lub micro USB (w zależności od tego który pasuje do twojego smartfona).
Przejściówka nie jest konieczna, jeśli podłączane akcesorium ma już odpowiedni wtyk. Dostępne są np. dyski lub "pendrajwy" z wtykiem USB typu C lub micro USB.
Do czego przydaje się OTG w smartfonie?
Najczęściej połączenie OTG wykorzystywane jest do kopiowania plików z lub na pamięć USB (pendrive, dysk przenośny, czytnik kart SD).
Jeśli pracujesz stacjonarnie na tablecie, to dobra klawiatura i mysz mogą się przydać. Oczywiście jeszcze lepszą alternatywną jest podłączenie klawy i myszki bezprzewodowej Bluetooth. Czasami dotyczy to również smartfona (niektóre z nich można podłączyć do monitora i używać do pracy stacjonarnej).
Jeszcze innym przykładem, ale znacznie rzadziej spotykanym jest podłączanie sprzętu audio do telefonu przez USB (np. wzmacniacza słuchawkowego / DAC'a).
Słowem, funkcja USB OTG w telefonie jest przydatna. Przede wszystkim do podłączania pamięci USB i szybkiego kopiowania zdjęć, filmów, muzyki i innych plików, zwłaszcza jeśli nie mamy komputera pod ręką. Standard OTG często wykorzystywany jest też do podłączania myszki i klawiatury do telefonu.
Zobacz również:
- Jak przyspieszyć telefon z Androidem?
- Optymalne telefony do 1500 zł, które warto kupić
- Najlepsze smartfony - dla tych, którzy nie uznają kompromisów
Komentarze
18Telefony nie sprzedają się jak należny więc robią sztuczny popyt na nowe modele których i tak nikt na razie nie kupi bo epidemia.
niestety producenci często podają info o samym OTG, podłączamy klawiaturę czy pendrive i ..... urządzenie milczy, bo smartfon nie wystawia zasilania. na szczęście te przypadki są coraz rzadsze, ale się zdarzają w urządzeniach budżetowych.