W standardowej konfiguracji RM 5000+ pełni funkcję routera oraz bramy dostępowej do internetu. Wykorzystując wbudowany modem 3G jako łącze internetowe WAN, a także połączenie WiFi użytkownicy mogą bez problemu korzystać ze wspólnego dostępu do sieci WWW i usług online. W trybie bramy internetowej (Gateway mode) urządzenie pozwala na podłączenie do 10 klientów bezprzewodowych. Wykorzystanie dodatkowo portu ethernet wbudowanego w router nie jest możliwe w trybie bramy. A szkoda, gdyż w przypadku braku bezprzewodowej karty sieciowej w urządzeniu klienckim można by było podłączyć go do routera poprzez połączenia kablowe. Schemat połączeń RM 5000+ i urządzeń klienckich wygląda następująco.
To, co czyni RM 5000+ uniwersalnym urządzeniem do zastosowania w warunkach domowych, w podróży czy w hotelu są jego dwie dodatkowe funkcjonalności – funkcja repeatera (w urządzeniu określane jest to jako AP Client) oraz funkcja punktu dostępowego (Bridge mode). W tym pierwszym ustawieniu router może łączyć się bezprzewodowo do odległej sieci WiFi, wzmacniać jej sygnał i rozsyłać dalej opcjonalnie po podłączeniu urządzenia kablem ethernet np. telewizora czy konsoli do gier może służyć jako bezprzewodowa karta sieciowa. Z kolei w drugim przypadku RM 5000+ to podręczny punkt dostępowy pozwalający przy pomocy połączenia kablowego utworzyć sieć WiFi – np. podłączając router do gniazdka sieciowego w hotelu czy restauracji.
Procedura rozszerzenia sieci bezprzewodowej jest dość prosta. Przyciskiem wielofunkcyjnym na obudowie routera należy ustawić go w tryb LAN (zaświeci się niebieski wskaźnik). Następnie zalogować się do panelu administracyjnego routera i przejść do zakładki Advanced – Route. W sekcji Sys Mode przestawić urządzenie w tryb AP Client mode i zatwierdzić zmiany. Pojawią się dodatkowe opcje pozwalające na wyszukanie dostępnych sieci bezprzewodowych. Umożliwi to nam podłączenie do sieci, której zasięg chcemy rozszerzyć. Zaznaczamy sieć, zatwierdzamy zmiany. W polach Security mode oraz Encryp Type ustalamy typ szyfrowania i podajemy hasło do rozszerzanej sieci.
Po wszystkim zatwierdzamy ustawienia. W ciągu kilkunastu sekund zostaje zestawione połączenie pomiędzy siecią macierzystą a RM 5000+, który rozszerzy zasięg sieci WiFi. Znakiem tego jest między innymi ciągłe świecenie przycisku wielofunkcyjnego na obudowie routera. Dodatkowo stan połączenia można sprawdzić w zakładce Status.
Zaletą pracy w funkcji repeatera RM 5000+ jest nie tylko możliwość rozszerzenia sieci bezprzewodowej. Wbudowany port ethernet routera pozwala także na podłączenie klientów przewodowych, np. komputera stacjonarnego czy też odbiornika TV.
Drugą funkcjonalnością rozszerzającą możliwości RM 5000+ jest tryb punktu dostępowego AP. Jest ona przydatna w miejscach gdzie nie ma możliwości połączenia się do sieci poprzez łącze bezprzewodowe. Bardzo często taka sytuacja występuje np. w restauracjach, kawiarniach czy hotelach gdzie dostępne jest tylko gniazdko sieci LAN. W tym przypadku router świetnie sprawdzi się jako rozszerzenie sieci wewnętrznej. By aktywować tryb punktu dostępowego należy wejść do zakładki Advanced – Route i w sekcji SYS MODE ustawić tryb Bridge Mode.
Następnie podłączamy urządzenie poprzez port ethernet do sieci docelowej. Tu ważna uwaga – w przypadku obecności w sieci docelowej serwera DHCP zostanie pobrany adres IP z klasy sieci lokalnej. Z kolei sam RM 5000+ stanie się przeźroczysty dla sieci LAN i dla podłączonych do niego urządzeń. W takim przypadku, by móc zarządzać routerem należy ręcznie skonfigurować parametry sieci bezprzewodowej na komputerze podając statyczny adres IP z klasy 192.168.43.0/24.
Stan połączenia w trybie punktu dostępowego możemy sprawdzić w zakładce Status.
Dzięki takiemu rozwiązaniu RM 5000+ umożliwia utworzenie własnej sieci bezprzewodowej w miejscy gdzie mamy tylko dostęp przy użyciu kabla sieciowego.
Pozostaje nam jeszcze wspomnieć o dwóch ciekawych możliwościach routera. Pierwsza z nich to wbudowany czytnik kart microSD obsługujący karty pamięci do 32 GB. Przewagą RM 5000+ nad innego tego typu konstrukcjami jest wbudowany w router serwer SMB (udostępnianie plików w sieci LAN). Pozwala on na współdzielenie plików w sieci lokalnej, a nie jak u konkurencji po podłączeniu urządzenia poprzez port USB do komputera. Co ciekawe jego funkcjonalność nie została ograniczona do jednego konta użytkownika. W zakładce Advanced – Storage możemy zarządzać kontami użytkowników. Zabrakło jednak możliwości precyzowania uprawnień do poszczególnych zasobów udostępnionych na poziomie poszczególnych folderów w trybie odczyt lub odczyt/zapis. Tworzenie dostępu do poszczególnych katalogów odbywa się tylko na podstawie uprawnień – pełen dostęp/brak dostępu. Kreowanie folderów dostępowych i nadawanie uprawnień dla poszczególnych znajdziemy w zakładce Storage – Samba Setting.
Dodatkową możliwością jest opcja pobierania plików z serwera bezpośrednio z interfejsu przeglądarki internetowej. Po otworzeniu domyślnego adresu routera na pierwszym ekranie wystarczy wybrać przycisk Storage, który przeniesie nas do prostego interfejsu wyświetlającego pliki zgromadzone na kacie pamięci.
Szybkość pracy – kopiowania plików na i z serwera nie jest najwyższa. W trakcie testu wykorzystaliśmy kartę microSD SanDisk SDHC 8GB Ultra Class 10 8 GB. Czyli nośnik pozwalający na odczyt/zapis z szybkością do 10 MB/s. Kopiowanie plików – zarówno z serwera jak i na serwer odbywało się z maksymalna szybkością 1,5-1,6 MB/s. Zmiana formatu plików karty (FAT/NTFS) nie miała większego wpływu na proces kopiowania danych. Takie wyniki pozwalają na w miarę komfortowe kopiowanie niewielkich porcji danych pomiędzy routeram a urządzeniami klienckimi. Przenoszenie dużych ilości danych wiązać się będzie z dość długim oczekiwaniem. Dużo wolniej odbywa się pobieranie danych z serwera z wykorzystaniem przeglądarki inernetowej. Maksymalne wartości, jakie udało się nam osiągnąć oscylowały w granicach 850-900 kB/s. Modem RM 5000+ sprawdzi się świetnie jako rozszerzenie powierzchni dyskowej tabletu czy smartfona. Wykorzystując wbudowaną funkcję serwera plików możemy np. w bardzo prosty sposób streamować muzykę czy filmy na ekran urządzeń mobilnych.
Pracując z routerem RM 5000+ w funkcji serwera Samba warto pamiętać o jeszcze jednej drobnej niedogodności. Jeśli wykorzystujemy router trybie bramy (połączenie z wykorzystaniem modemu 3G) to przy chęci skorzystania z serwera SMB musimy przełączyć się przyciskiem wielofunkcyjnym w tryb karty microSD. Powoduje to deaktywację funkcji bramy i rozłączenie połączenia internetowego.
Dużą zaletą rozwiązania RM 5000+ jest wbudowany akumulator o wysokiej pojemności przy zachowaniu niewielkiej wagi urządzenia. Bateria 5000 mAh według deklaracji producenta pozwala na pracę bez zasilania do 10 godzin. W testach redakcyjnych udało nam się uzyskać maksymalny czas 7 godz. i 45 minut. W tym czasie do routera podłączony był cały czas jeden komputer. Dodatkowo od czasu do czasu jeden smartfon. W trakcie testów poziom sygnału sieci komórkowej wynosił około 75%. Na komputerze odbywała się standardowa praca biurowa i rozrywkowa. Odbieranie poczty (IMAP), synchronizacje, pobieranie plików z internetu, przeglądanie stron WWW czy też oglądanie wideo online i odtwarzanie muzyki online. Przy dobrej organizacji pracy router bez problemu powinien wystarczyć na typowy dzień pracy mobilnej. Z kolei samo ładowanie akumulatora odbywa się poprzez wbudowany port microUSB. Tu warto podkreślić, że producent zaleca używanie dopasowanej ładowarki o prądzie 2A / 5V.
Z kolei wbudowany port USB umożliwia wykorzystanie routera w funkcji powerbanku – czyli mamy możliwość ładowania urządzeń mobilnych. Według producenta wbudowany akumulator wystarcza na naładowanie do 3 smartfonów iPhone 5S. W trakcie testów bez problemu udało nam się naładować 2 iPhone od poziomu 15% do 100% - proces ładowania każdego z nich trwał około 2,5 h. A także kolejny smartfon z poziomu 30% do 70%. Po tym czasie router wyłączył się. Podczas ładowania urządzeń telefony były włączone i komunikowały się z siecią komórkową, prowadzone były także rozmowy telefoniczne.