Parametry wyboru monitora do biura i małej oraz średniej firmy
Od parametrów monitora zależy nie tylko jakość obrazu, lecz także efekty naszej pracy. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które przeznaczone są do różnych zadań. Porównajmy ich cechy i zastanówmy się który monitor będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.
Najważniejsza w monitorze jest matryca. To głównie od jej rodzaju zależy jakość obrazu. Największa zaletą najpopularniejszych matryc TN, oprócz ich niewielkiej ceny, to krótki czas reakcji. Oznacza to, że na ekranie nie zobaczymy smużenia nawet podczas bardzo dynamicznych zmian obrazu.
Najpopularniejsze i najtańsze na rynku są matryce typu TN. Możemy je spotkać w większości monitorów oferowanych w supermarketach.
Niestety, matryce TN mają też swoje wady. Pierwsza z nich to ograniczony kąt widzenia, szczególnie w pionie. Osoba siedząca obok monitora widzi nieprawidłowo oddane kolory.
Monitory z matrycą TN nie powinny być również wykorzystywane do profesjonalnej edycji zdjęć oraz przetwarzania wideo. Wszystko przez ograniczone możliwości odwzorowania kolorów. Matryca TN z gamy 16,7 milionów odcieni kolorów, oferowanych przez kartę graficzną, wyświetla tylko około 262 tysięcy (6-, a nie 8-bitowa reprezentacja koloru). Reszta jest emulowana za pomocą przeróżnych algorytmów, które mogą oszukać wzrok laika. Jednak podczas porównania z lepszej klasy matrycą łatwo wychwycić różnice, szczególnie wyraźnie widoczne przy odwzorowaniu czerni oraz ciemnych barw.
Warto pamiętać, że matryce TN to jedyne obecnie na rynku rozwiązanie w akceptowalnej cenie mogące generować stereoskopowy obraz 3D (wymagane są wówczas okulary 3D). Tryb ten wymaga odświeżania z częstotliwością 120 Hz, co najłatwiej zaimplementować w monitorze właśnie z matrycą TN.
W stronę koloru
Kolejny rodzaj matryc to MVA. W najnowszych odmianach tych matryc, na przykład P-MVA czy S-MVA, wyeliminowano smużenie niemniej czas odpowiedzi matrycy nie jest aż tak szybki jak w matrycach TN. Kąty widzenia jest jednak znacznie lepsze niż w wypadku matryc TN, a odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie. Matryce MVA są nieco droższe w stosunku do matryc TN i dzięki temu jest wielce prawdopodobnie, ze z czasem matryce MVA wyprą z rynku gorsze matryce TN.
Matryce MVA można śmiało polecić do większości zastosowań biurowych.
Z kolei bliźniacza technologia PVA oferuje bardzo podobne parametry i jednocześnie wyższy współczynnik kontrastu. Kupując monitor z matryca PVA warto pamiętać, że tańsze monitory PVA nie zawsze oferują „pełne 8 bitów” dla koloru. Z kolei rozszerzona wersja matryc PVA, czyli S-PVA zawsze jest matrycą 8-bitpwą i nigdy nie interpoluje barw. Mało tego, potrafi przetwarzać nawet informację o kolorze w 16 bitach. Takie rozwiązanie spotkać można w profesjonalnych monitorach dla grafików, na przykład marki Eizo.
Monitory Eizo z matrycą S-PVA są często wykorzystywane przez grafików ze względu na bardzo dobre odwzorowanie kolorów. [źródło: Eizo]
Klasą samą w sobie są matryce IPS. Oferują bardzo dobre odwzorowanie kolorów i świetne kąty widzenia. Choć nie są tak szybkie, jak matryce TN, także nadają się do prezentacji dynamicznych materiałów. Dopracowano ten parametr w trakcie ewolucji tej technologii, stąd wzięła się używana obecnie nazwa S-IPS. Matryce tego typu nie mają problemów z czernią czy odcieniami szarości. Gry i filmy wyglądają na nich wspaniale. IPS to także dobry wybór do zadań profesjonalnych.
Tabela: Najważniejsze cechy matryc
MVA/PVA | ||
Bardzo dobry czas reakcji | Dobry czas reakcji | Dobry czas reakcji |
Niskie kąty widzenia | Dobre kąty widzenia | Bardzo dobre kąty widzenia |
Słabe odwzorowanie kolorów | Dobre/bardzo dobre odwzorowanie kolorów | Bardzo dobre odwzorowanie kolorów |
Niska Cena | Przystępna cena | Wysoka cena |