Chłodzenie

Wystrzałowa Trynity

przeczytasz w 4 min.

 


THERMOLAB INFO



 

miniRecenzja
wyróżniona!


       Zapraszam do szybkiego podglądu nowego  chłodziwa firmy Thermolab "Trinity" tak nazywa się nowa bohaterka działu mini recenzje, która ukazała sie na rynku europejskim około pól roku temu. Jest to wytwór pracy koreańskich inżynierów, którzy mają już na swoim koncie takie chłodzenia jak Thermolab Baram, Thermolab Bada, Thermolab Nano. Produkty te są słabo dostępne na rynku europejskim, głównym odbiorcą są kraje azjatyckie oraz Stany Zjednoczone. Od niedawna firma próbuje uzyskać przychylność klientów z Europy.

       Na dzień dzisiejszy dążenie do jak najlepszego odprowadzania ciepła, przy zachowaniu odpowiedniej ciszy oraz kompatybilności z różnymi platformami, to priorytet by podjąć walkę z takimi firmami jak Thermaltake, Noctua, Zalman, Prolimatech czy dobrze znany polskim użytkownikom   SilentiumPC. Nowe schładzacze do procesorów wyskakują jak grzyby po deszczu i w gąszczu ciepłowodów  ciężko się odnaleźć . Właściwa decyzja przyniesie zadowolenie. Czy Trynity mnie zadwolila? .....zobaczymy. 

 


BOX


       Towar z Korei dotarł do mnie w nienagannym stanie, kolorowe pudełeczko prezentuje się bardzo dobrze. Otwieram pakunek, wyjmuję instrukcję ,usuwam zabezpieczający kartonik z logo producenta by ujrzeć zafoliowaną Trynity. Pierwsze wrażenie dość pozytywne, srebrno czarny coolerek bez żadnych wodotrysków i świecidełek - wygląd dość uniwersalny. Szybki look na dodatki, które są standardem  w większości schładzaczy - mianowicie elementy montażowe na sockety 775, 1155, 1156, 1366, AM2, AM2+, AM3.

Zawartość: 

  • backplate oraz podkładka zabezpieczająca płytę przed kontaktem z metalem
  • śruby i kołki montażowe w ilości x5 (jeden zapasowy) 
  • dwa gramy szarej pasty termoprzewodzącej firmy Thermolab (przewodność cieplna 4.0W/mK, gęstość 2,6 ,zakres temperatur 0-150°)
  • przejściówka redukująca obroty wentylatora
  • dwujęzyczna instrukcja z masą obrazków instruktarzowych do każdego socketu osobno (Angielski/Koreański)

 


   TRYNITY   360°


       Budowa chłodzenia jest oparta na sprawdzonym już patencie konstrukcji „Tower”, z ciepłowodami uformowanymi w literkę U, przechodzącymi przez podstawę chłodzenia by lepiej odprowadzić ciepło (direct touch heatpipe). Thermolab wykorzystał miedziane rurki o średnicy 6 mm, które transportują ciepło do 42 aluminiowych finów. Wykonanie finów jest naprawdę solidne (grube 0.4 mm płaty rozłożone co ~2mm, ładnie oszlifowane, nie ma mowy o skaleczeniu). Podstawa również została dobrze wykończona, aczkolwiek są delikatne ślady po frezowaniu maszynowym. Trinity została wyposażona w nieco nietypowy 130mm wentylator PWN z 4 pinowym podłączeniem (PWN-metoda regulacji obrotów poprzez zmianę napięcia zasilanego elementu). Jego prędkość obrotowa to 600-1800RPM,   deklarowana głośność  16-32dBA w trybie "Wydajnym",  oraz   16-24dBA  w trybie „Cichym” (600-1200RPM po uprzednim zamontowaniu przejściówki z rezystorem).  W wentylatorze wykorzystano łożysko olejowe, które charakteryzuje się długą żywotnością w porównianiu do łożyska ślizgowego (olejowe ~40.000-60.000 godzin,  ślizgowe ~20.000-40.000 godzin). Wentylator został fabrycznie zamocowany za pomocą gumowych kołków, których zadaniem jest tłumienie drgań a więc w praktyce otrzymujemy finalny produkt, który instalujemy na płycie głównej. Minusem dla wymagających jest brak zaczepów umożliwiających instalacje drugiego wentylatora w konfiguracji push-pull. Plusem to zapewnienie od producenta, że  chłodznie potrafi odprowadzić maksymalnie 220W ciepła, ale optymalnie jest to 150-200W. Waga jak na panią przystało to skromne 735 gramy a wymiary poniżej:

  

 

 

 

 

 

 

 


        Instalacja samego coolera jest bajecznie prosta. Nie sposób się pomylić i śmiało można zlecić to zadanie dzieciakom na ZPT. Osoby posiadające okno montażowe zainstalują chłodzenie w 5 minut. Śrubokręt użyjemy raz by przymocować nóżki do chłodziwa a reszta to już automat…smarowanko, backplate, dokręcenie chłodzenia. Dodam, iż Trinity można zainstalować w pozycji horyzontalnej i  wertykalnej. Chłodzenie nie blokuje dostępu do pamięci ram, nawet w przypadku  zapełnienia sześciu slotów nie będzie ono kolidowało (pozycja horyzontalna). W wypadku pozycji wertykalnej sytuacja się nieco komplikuje i trzeba zapomnieć o wysokich modułach pamięci ram, standartowa pamięc będzie miała jeszcze około 5 mm luzu. 

 


PRZECIWNIK


      Trynity porównam do chłodzenia  Spire SP604B3-C VertiCool III towarzysza mojej wędrówki z ostatnich 4 lat ( E6750 ,E2180 i obecny Q6600 "TDP 105 W" ).  VERTICOOL jest to  czysto miedziana konstrukcja  o wadze 980 gram z zainstalowanym wentylatorem 92mm. Fabryczny wentylator ze względu na lata i generowany hałas został zastąpiony  wentylatorem "Acutake"  bez kontroli obrotowej (PWN), więc będzie pracował ze stałą ilością obrotów 1520~1590 RPM  bez znaczenia na temperaturę procesora. Konstrukcja Verticoola to typowe "Twin Tower", taka przedpotopowa wersja "Noctuy D14", tyle że z  jednym wentylatorem pracującym za pull i za push. Z jednolitej podstawy procesora wychodzą po dwa ciepłowody  na których umieszczono po 53 miedziane finy.

ProducentSpireThermolab
NazwaVertiCool IIITrynity
Sockety754, 775, 939, 940, AM2775/1155/1156/1366 AM2/AM3/FM1
Wymiary126x93x93 mm 150x133x60mm
Wentylator92x92x25 mm  /1560RPM130x130x25 mm /600-1800RPM
ŁożyskoKulkoweOlejowe
MateriałMiedźMiedź + Aluminium
Ciepłowody24
Liczba Finów5242 
Waga980g735g

 


TESTY




       Testy zostały wykonane na systemie operacyjnym Windows 7 w wersji Ultimate x64. Procedura testowa to 30 minutowe wygrzewanie procesora w programie OCCTv3.1.0  z ustawieniem medium data set. Odczyt temperatury minimalnej został dokonany 15 minut po ukończeniu wygrzewania, a maksymalnej to aktualna  temperatura w 30 minucie testu. Do odczytu temperatur wykorzystałem Core Temp 0.99.8, który podawał temperatury zgodne z OCCT. Wszystkie testy zostały wykonane na wygrzanej paście "Arctica Silver 5" przy pól otwartej obudowie (dokładnie obudowie bez okna). Zainstalowane wentylatory to 2x120mm wtłaczające powietrze do środka obudowy. Podczas wykonywanych testów sprzęt wielokrotnie odmawiał posłuszeństwa, co strasznie mnie irytowało i pochłonęło dużo czasu i nerwów. Prawdopodobnie winowajcą jest sekcja zasilania procesora, która jest niestabilna i nie podaje na procesor żądanych wartości. Najwyższy uzyskany Vcore to 1.384V(CPU-Z) po ustawieniu w biosie 1.445V,  którego w żadnym wypadku nie można nazwać stabilnym. Każda inna próba zmiany napięć na płycie głównej skutkowała wynikiem poniżej 1.384V (CPU-Z),  co ograniczało wyższe OC procesora i jego stabilność . W związku z powyższym popatrzcie na testy, które udało się ukończyć. Temperatura otoczenia w mojej pieczarze wynosiła 21 stopni, po 30 minutach wygrzewania dochodziła do 23 stopni. 

 

Da się zauważyć, że w spoczynku różnice pomiędzy coolerami  to 5-6 stopni na rdzeń . Podczas obciążenia różnica dochodzi nawet do 17 stopni,  co uważam jest dobrym wynikiem. Nie wychwyciłem prawie żadnej różnicy  pomiędzy 1200 a 1800RPM poza generowanym hałasem.  CPUID HWMonitor wykazywał, że wentylator po zamontowaniu przejściówki  kręcił się z prędkością 1290 obrotów zamiast 1200, co i tak nie zmienia faktu że jest  prawie niesłyszalny.  Wentylator zaczyna hałasować  powyżej 1500RPM, a przy 1800RPM jest już dość głośny, aczkolwiek zaznaczam, że na co dzień pracuje przy otwartej obudowie więc przy zamkniętej budzie może i 1800RPM było by do zaakceptowania  dla wytrwałych oraz przygłuchych  (gwarancji nie daje).


SYSTEM FAILURE


  

       Podczas przypadkowego przeglądania zdjęć odnalazłem prawdopodobną przyczynę problemów z zasilaniem procesora i stwierdzam, że stabilne OC powyżej 3150Mhz na mojej płycie jest niemożliwe, spadki napięcia są niekontrolowane (Vdroop).

 

 

  


GALERIA


 


 

 


Everything That Has a Beginning Has an End


       Chłodzenie firmy thermolab jest jak najbardziej udanym produktem. Zapewnia wydajne chłodzenie oraz ciszę, a co najważniejsze cena urządzenia jest naprawdę przystępna. Chłodzenie zostało docenione na zagranicznych portalach, otrzymując tytył  "Value for Many" czyli świetną wydajność za niską cenę. Dodatkowo zarobiło jedno złoto i jedno srebro więc mogę zapewnić, że jest to dobry produkt. Najniższa znaleziona cena to 29.99GBP (~150zł max). Mi udało się  wyrwać nówkę na ebayu za 15 GBP co zwiększyło atrakcyjność tego zakupu. Jednym słowem polecam!   

       Wybaczcie mi wszystkie napotkane byki w mojej pierwszej "Mini Recenzji". Bądźcie wyrozumiali na dziury w wiedzy, ortografię, interpunkcję i formę. Piszemy dla siebie. Pozdrawiam !

Ps. Za ciekawe komenty wielkie THANK YOU FROM THE MOUNTAIN  ;)

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Montaż wentylatora w odwrotną stronę - poniżej krytyki. Ten wentyl ma przedmuchiwać powietrze przez finy a wiatrak na tyle obudowy ma je zbierać i wydmuchiwać. Podstawowa zasada.
    • avatar
      Wiskas
      1
      No ładnego babola zapodałem :D Cóż człowiek całe życie się uczy a najlepsza do nauki jest encyklopedia PWN :D Co do wykresów to oczywiście powinienem je wyskalować, tyle razy się na nie gapiłem i tego nie wyłapałem THX!
      Dodam jeszcze że wentylator na tyle obudowy wspomagał moje stare chłodzenie i dzięki takiej konfiguracji uzyskałem około 7 stopni niższą temperaturę procesora oraz zwiększony ruch powietrza w okolicy gorących pamięci ram. Obudowa jest na stałe otwarta więc nie potrzebuje wentylatora do odprowadzania ciepła na zewnątrz obudowy. Mój sprzęcik jest naprawdę leciwy w dodatku jestem zmuszony stosować 2.4V zamiast 2.2V na pamięć ram, gdyż jedna z kości to Gail Black Dragon która potrzebuje papu by poprawnie działać, także ram ładnie się nagrzewa. Dlatego postanowiłem pozostać przy podanej konfiguracji wentylatorów i nie sądzę że jest to poniżej krytyki. W starej konfiguracji uzyskałem lepsze temperatury, w nowej nie mam pojęcia czy coś to pomaga, ale na pewno nie zaszkodzi. To tak w ramach wyjaśnienia dziwnego ustawienia wentylatorów. Dzięki za ciekawe spostrzeżenia.
      • avatar
        Diego_90
        -4
        +
        Jak na pierwszą recenzję to całkiem fajnie.
        Trochę krótko, ale metodologia testowa jest ;)
        Wykresy takie sobie i bez jednostek, mogły też być wyskalowane np. max 70 na wszystkich wykresach.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dobra recka uwazan na walnietych polonistow... Pozdrawiam
          • avatar
            mortin123
            0
            Ciekawie napisana fajne zdjęcia super jak na pierwsza. A co do twojej płyty ten zwój wyglada na spalony;p
            • avatar
              loccothan
              0
              Spoko recenzja , miło się czytało czekamy na dalsze :-)
              • avatar
                0
                Jak na pierwszą recenzję, to jest bardzo dobrze. Oczywiście daję plusa.

                PS. PWN to takie wydawnictwo, a metoda regulacji obrotów poprzez zmianę napięcia zasilanego elementu to chyba PWM.
                • avatar
                  Deathstar
                  0
                  Fajnie, nieco humorystycznie napisana recenzja, a przy tym dość konkretna, i rzeczowa. Ciekaw jestem jak ten Twój KULer wypadłby przy moim Contacu ;). Oczywiście +
                  • avatar
                    jarekzon
                    0
                    Czyli bardzo dobry sprzęt.
                    • avatar
                      Bakak
                      0
                      Narazie tylko "przeleciałem" po łebkach i ni czytałem, na pierwszy rzut oka miałeś fajny pomysł na efekt wizualny, ale wykresy są koszmarne :/
                      Właściwa opinie dam po przeczytaniu całości.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Miło się czytało + oczywiście.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Dobra robota należy się + , nie mogę zrozumieć ludzi co dają minusy zawsze można się doczepić ale trzeba docenić wkład jaki został włożony , według mnie należy się + .
                          • avatar
                            Bakak
                            0
                            Zacna recka!

                            Temat podjęty konkretnie i bez zbędnego lania wody. Podoba mi się subtelne porównanie coolera do kobiety ;) Fajnie wyszedł Ci też efekt graficzny całej recki, tylko te wykresy strasznie oczoje^*ne.
                            Troce brakowało mi klikanych fotek ale te które zamieściłeś sa na tyle dobrej jakości, że nie jest to jakaś wielka wada.

                            Pozdrawiam
                            • avatar
                              behemot
                              0
                              "(PWN-metoda regulacji obrotów poprzez zmianę napięcia zasilanego elementu)"

                              "PWN" juz koledzy wyzej skomentowali, ale nie wyczerpali mozliwosci czepiania sie - albo opisz te medote jak nalezy albo uznaj, ze wszyscy wiedza o co chodzi i nie dodawaj takiego, dosyc mylnego, komentarza bo nic nie wyjasnia a tylko moze kogos wprowadzic "intuicyjnie" w blad.
                              • avatar
                                konku
                                0
                                "instruktaŻowych"
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  z tego co widze to zle zamontowany ten schladzacz. Wentylator nie z tej strony co trzeba !! Powinien byc nad Ramem zeby dmuchał na tył !
                                  • avatar
                                    kiziamizia
                                    0
                                    fajna fotka z tym wilkołakiem :P
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      SZKODA ŻE TESTU NIE ZROBIONO Z CIEPŁOWODAMI POZIOMO.WYDAJNOŚĆ TAK ZAMONTOWANEGO RADIATORA JEST WYŻSZA BO SKROPLONA PARA W CIEPŁOWODZIE SPŁYWA W DUŁ A GDY ZAMONTUJEMY JAK NA ZDJĘCIU WIDAĆ Z DOLNYCH CIEPŁOWODÓW SKROPLONA PARA POD GÓRĘ NIE WPŁYNIE DO STYKU Z PROCESOREM???
                                      CZYLI SĄ MNIEJ SPRAWNE I WIDAĆ TO NA TEMPERATURACH CZTERECH RDZENI PROCESORA(SĄ BARDZO RÓŻNE) .
                                      MONTAŻ POZIOMO TEGO RADIATORA POWODUJE ŻE PARA SKROPLONA ZAWSZE SŁYNIE DO PROCESORA ZE WSZYSTKICH CIEPŁOWODÓW I DZIAŁAJĄ WSZYSTKIE CIEPŁOWODY W STU PROCENTACH,ALE JEST ZA SZEROKI I NA PAMIĘCI WCHODZI.
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Bardzo dobra recka jak na poczatek kariery:)), widac , ze gosc wie o czym pisze w przeciwienstwie do niektorych niewiernych. Wcale nie jest za krotka bo nie potrzebujemy trylogii w opisie sprzetu w stylu; dziala i wyglada pieknie jak zorze polarne w Islandii :)....tak cczy inaczej zdecydowany PLUS
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Posiadam identyczny procesor, kręciłem go nawet do stabilnego 3,8. Moim zdaniem napięcie jakiego używasz by osiągnąć 3.1 jest DUŻO za wysokie. Czy uważasz, że core temp daje prawidłowe odczyty, nie ma programu, który by to potrafił. Moim zdaniem twój procesor się przegrzewał i obniżał napięcie z uwagi na zabezpieczenie przeciw przegrzaniowe - tak da się to wyłączyć w bios. Moja sztuka automatycznie się underclockuje przy temperaturze zbliżonej do 70 stopni. Zobacz sobie przy wygrzewaniu wartości w cpuz czy przypadkiem się nie zmieniają w dół. Masz odpowiedź czy ten cooler jest dobry :)
                                          • avatar
                                            Wiskas
                                            0
                                            Niestety twoja teoria w tym wypadku się nie sprawdziła. Zapraszam do siebie byś poczuł kaprysy mamuśki i jej sekcji zasilania…. Gwarantuje nie wydusisz! Pozdrawiam

                                            Witaj!

                                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                            Połącz konto już teraz.

                                            Zaloguj przez 1Login