Xiaomi Mi Mix 3 - recenzja
Smartfony

Xiaomi Mi Mix 3 - recenzja

przeczytasz w 6 min.

Xiaomi Mi Mix 3 to nowoczesny smartfon flagowy, który za rozsądne pieniądze ma konkurować z najlepszymi telefonami na rynku. Wyróżnia się nietypową, rozsuwaną konstrukcją i oferuje wysoką wydajność, znakomitą szybkość działania Androida 9, NFC i duży wyświetlacz AMOLED. Recenzja.

Ocena benchmark.pl
  • 4,8/5
Plusy

- duży wyświetlacz AMOLED z cienkimi ramkami i bez "notcha",; - smartfon działa bardzo szybko,; - łączność NFC do płatności zbliżeniowych,; - bezprzewodowa ładowarka w komplecie,; - dobra jakość zdjęć z aparatu tylnego i przedniego,; - nagrywanie filmów 4K UHD 60 kl./s i FHD 960 kl/s w slo-mo,; - dobra stabilizacja obrazu w aparacie,; - udany tryb zdjęć nocnych,; - zoom optyczny 2x,; - dużo pamięci: 6 / 128 GB,; - wysoka wydajność,; - oddzielny, konfigurowalny przycisk Google Asystenta.

Minusy

- obudowa nie jest wodoszczelna (bo jest rozsuwana),; - brak klasycznego wyjścia słuchawkowego mini jack 3,5 mm,; - jakość dźwięku na słuchawkach trochę poniżej oczekiwań.

Xiaomi Mi Mix 3 - recenzja

Smartfona Xiaomi Mi Mix 3 miałem przyjemność testować w tym samym czasie co Oppo Find X. Dobrze się złożyło, bo miałem okazję porównać bezpośrednio oba smartfony pod każdym względem. W praktyce są one dla siebie bezpośrednimi konkurentami, ale różnic między nimi nie brakuje. Ten test poświęcam przede wszystkim smartfonowi Xiaomi Mi Mix 3, ale postaram się umieścić w nim również najistotniejsze porównania do Oppo.

Xiaomi Mi Mix 3 - test i recenzja

Obudowa rozsuwana ręcznie - to dobrze czy źle?

Obudowa Xiaomi Mi Mix 3 składa się z dwóch połączonych ze sobą ruchomych części - przedniej i tylnej. W pierwszej z nich znajduje się wyświetlacz AMOLED, a w drugiej cała reszta komponentów. Obie części przesuwają się względem siebie, ale inaczej niż w Oppo Find X.

W Xiaomi rozsuwamy obudowę ręcznie, a w Oppo jest to zautomatyzowane (silniczek). Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Z jednej strony manualne wysuwanie, które bazuje na magnesach raczej szybko się nie zepsuje, w przeciwieństwie do silniczka elektrycznego, gdzie pewność jest mniejsza. Ponadto "otwieranie" i "zamykanie" Xiaomi jest szybsze.

Xiaomi Mi Mix 3 - rozsuwany telefon

Z drugiej jednak strony zauważyłem, że gdy miałem suchą skórę na dłoniach rozsuwanie Xiaomi było mocno utrudnione. Po prostu kciuk ślizgał się po gładkim szkle wyświetlacza i nie był w stanie złapać na tyle dużej przyczepności, by rozsunąć obudowę. W takiej sytuacji silniczek w Oppo zapewniał lepszy komfort i pewność. Działał trochę wolniej, ale wciąż dostatecznie szybko, by nie denerwować.

Xiaomi Mi Mix 3 vs Oppo Find X - porównanie

Grzechotanie? Stukanie?

Dotykając nieco mocniej palcem w wyświetlacz (np. w czasie grania, ale również obsługi systemu) czasami słychać coś w stylu lekkiego grzechotania lub stukania w obudowie Xiaomi Mi Mix 3. Rozsuwany panel przedni nie robi tak solidnego wrażenia, jak konstrukcja Oppo Find X. Przy potrząsaniu tego raczej nie słychać i nie obawiałbym się, że telefon będzie się rozsuwał samoczynnie, ale tak naprawdę czas pokaże jak będą się spisywały "miksy 3" za rok lub dwa.

Ergonomia obudowy

Xiaomi Mi Mix 3 ma dość przyjemnie zaokrąglony tył obudowy, ale płaski przód. Natomiast Oppo Find X ma zagięte boki szkła z tyłu i z przodu. Z jednej strony na płaskie szkło (z delikatnym efektem 2,5D) łatwiej jest nałożyć szkło ochronne, które nie będzie się odklejało. Z drugiej strony, wrażenia w czasie trzymania i obsługi dotykowej zdecydowanie przemawiają na korzyść Oppo Find X.

Ponadto warto podkreślić, że Xiaomi Mi Mix 3 waży 218 gramów, a Oppo 186 gramów. Różnica jest odczuwalna. Xiaomi nie dość, że mniej wygodny, to w dodatku jest cięższy. Co prawda Find X jest grubszy, ale dzięki zagiętym bokom raczej tego nie czuć. Wręcz przeciwnie - wrażenie jest takie, jakby był smuklejszy.

Na lewym boku umieszczono szufladkę na dwie karty nano SIM oraz przycisk Google Asystenta. Na prawym znajdziemy regulację głośności oraz przycisk zasilania i blokady ekranu.

Xiaomi Mi Mix 3 - dual SIM

Xiaomi Mi Mix 3 - przyciski

Na krawędzi górnej widoczny jest tylko mikrofon, natomiast na dole wbudowano głośnik, mikrofon i gniazdo USB typu C.

Xiaomi Mi Mix 3 - górna krawędź

Xiaomi Mi Mix 3 - USB-C, głośnik

Jakość dźwięku na głośniku...

Jakość dźwięku z głośników jest bardzo podobna w obu smartfonach - czyli przeciętna. Brakuje niższych tonów i mocy. Głośność jest po prostu OK i nic więcej. Jeśli miałbym wskazać minimalnego zwycięzcę, to chyba będzie to Xiaomi (odrobinę czystszy, jaśniejszy dźwięk), ale różnice są nieznaczne. Oba modele grają prawie identycznie i mają tylko jeden głośnik (na dolnej krawędzi). Ten nad wyświetlaczem nie pomaga np. w czasie oglądania filmów na YouTube czy grania.

... i na słuchawkach

W obu smartfonach nie ma też klasycznych wyjść słuchawkowych mini jack 3,5 mm, więc producenci dodają przejściówki.

Tutaj jednak spotkało mnie nieliche zaskoczenie. Oppo na przejściówce z USB typ C na 3,5 mm gra o wiele lepiej. Zupełnie serio podkreślam O WIELE. Dynamika brzmienia, głębia, reprodukcja poszczególnych tonów (w szczególności niskich), ogólna czystość - to wszystko jest lepsze w Oppo Find X. Pod względem głośności też wygrywa bardzo wyraźnie. Nie mierzyłem decybeli, ale mam wrażenie, że na tych samych słuchawkach Oppo grało dwa razy głośniej. Wciąż uważam, że dźwięk na słuchawkach jest wystarczająco dobry (szczególnie na małych, dokanałowych), ale jest gorzej niż na Oppo (szczególnie po włączeniu trybu Real Sound).

Xiaomi Mi Mix 3 - przód

  • Wymiary (wy/sz/gr): 157,9 x 74,7 x 8,5 mm
  • Masa: 218 g
  • Materiały: szkło Gorilla Glass 5 (przód), ceramika (tył), aluminium (krawędzie boczne)
  • Wodoszczelność: brak

Tył obudowy

Z tyłu moim zdaniem zdecydowanie lepiej wygląda Oppo, bo...

W jego górnej, wysuwanej części umieszczono wszystkie aparaty - oba tylne i przedni. W Xiaomi wysuwa się tylko przedni wraz z diodą LED, a tylne wystają z obudowy. Innymi słowy tył Oppo jest w zasadzie idealnie gładki na całej powierzchni, a Xiaomi z tyłu wygląda pospolicie - jak każdy inny smartfon.

Xiaomi Mi Mix 3 vs Oppo Find X - porównanie smartfonów

Tył Xiaomi, podobnie jak u poprzednika, jest ceramiczny. Oznacza to znacznie lepszą odporność na typowe zarysowania niż w przypadku szkła, a jak to jest z wytrzymałością na upadki? Teoretycznie ceramika jest bardziej wrażliwa, ale w praktyce szkło też wiele nie wytrzymuje, więc przy upadku jest klasyczna loteria - pech lub szczęście.

Xiaomi Mi Mix 3 - tył

Uwierzytelnianie odciskiem palca

Z tyłu widoczny jest również okrągły czytnik linii papilarnych, który działa szybko i w moich testach odblokowywał telefon za pierwszym razem 10/10 razy. Jeśli chodzi o wygodę jego używania w zasadzie nie ma na co narzekać.

Xiaomi Mi Mix 3 - czytnik linii papilarnych

Rozpoznawanie twarzy

Możemy też odblokowywać Xiaomi za pomocą twarzy, ale trzeba ręcznie rozsunąć obudowę, by odsłonić aparat przedni. Jeśli mamy choć lekko wilgotne dłonie, to nie ma problemu. Jeśli mamy suche, to jest gorzej (palec się ślizga).

Ponadto uwierzytelnianie za pomocą twarzy odbywa się w Xiaomi Mi Mix 3 za pomocą aparatu, natomiast w Oppo zastosowano specjalny rzutnik kropek, który mapuje twarz w 3D. W praktyce metoda Oppo jest minimalnie wolniejsza, ale za to o wiele bezpieczniejsza.

Xiaomi Mi Mix 3 - wysuwany aparat

Plecki ochronne w komplecie

W opakowaniu wraz ze smartfonem Xiaomi znajdziemy plecki ochronne. Są proste i niezbyt urodziwe, ale spełniają swoją rolę dobrze i są mimo wszystko lepsze od tych, które dodaje Oppo.

Wyświetlacz

  • Typ wyświetlacza: AMOLED
  • Wielkość: 6,4 cala
  • Rozdzielczość: 2340 x 1080 px, proporcje 19,5:9
  • Jasność maks.: ok. 450 cd/m2 (ustawienia ręczne), ok. 620 (auto)
  • HDR: brak
  • Obsługa w okularach polaryzacyjnych: wygodna w pionie i w poziomie (znikome przyciemnianie i zmiany kolorów)

Xiaomi Mi Mix 3 ma wyświetlacz AMOLED o przekątnej około 6,4 cala, proporcjach 19,5:9 i rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2340 px), czyli pod względem ogólnej specyfikacji taki sam jak w Oppo Find X.

W praktyce też wypadają podobnie. Jasność maksymalna jest zbliżona, choć jasność minimalna jest lepsza w Oppo - ciemniejszy wyświetlacz jest mniej uciążliwy w czasie obsługi w zupełnie ciemnym pomieszczeniu.

W Xiaomi kolory są subtelniejsze, w Oppo bardziej nasycone (żywe). Lepsze? Gorsze? To tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji. 

Oba smartfony nie mają kontrowersyjnego "notcha" czyli wcięcia w wyświetlaczu, ale Oppo ma nieco cieńsze ramki. Widać to szczególnie u góry, ale po bokach zakrzywione szkło sprawia, że też miałem wrażenie cieńszych ramek. Dolne ramki są podobne.

Xiaomi Mi Mix 3 - wyświetlacz AMOLED

Czas pracy na baterii

  • Czas pracy: 1 - 1,5 dnia
  • SOT: 4,5 - 6 godzin
  • Pojemność akumulatora: 3200 mAh
  • Ładowarka w zestawie: 9V x 2A = 18W, QC 4.0+ i 3.0
  • Łatwa wymiana baterii: nie
  • Bezprzewodowe ładowanie: tak

Pod względem czasu pracy na baterii Xiaomi Mi Mix 3 wypada dość dobrze, ale typowe czasy SOT były trochę krótsze niż w Oppo Find X. Oczywiście Oppo ma nieco większy akumulator. Telefon działał na jednym ładowaniu zazwyczaj 1 dzień, czasami przy mniejszym obciążeniu niespełna 1,5 dnia.

Xiaomi ma w komplecie ładowarkę 18W, która ładuje telefon o wiele wolniej od ładowarki Oppo Find X (SuperVOOC) 50W. Oppo Find X w równo 35 minut ładuje się od zera do pełna, a Xiaomi Mi Mix 3 w tym samym czasie ładuje się do połowy. Bonus jest taki, że Xiaomi ma funkcję bezprzewodowego ładowania i dodatkową, indukcyjną ładowarkę w komplecie, której Oppo nie ma. Samo ładowanie indukcyjne jest jednak dość wolne.

System

  • Wersja systemu: Android 9.0 (MIUI 10.0)
  • CPU: Snapdragon 845, 10 nm, 4x Kryo Gold 2,8 GHz + 4x Kryo Silver 1,77 GHz
  • GPU: Adreno 630
  • RAM: 6 GB
  • pamięć masowa: 128 GB (realnie poniżej 108 GB wolnej przestrzeni)
  • karta microSD: nie
  • Inne: dual SIM, dual VoLTE, dwuzakresowy GPS, Bluetooth 5.0 z aptx HD, Wi-Fi „ac” 2,4+5 GHz, USB typ C

W chwili testu Xiaomi Mi Mix 3 pracował pod kontrolą systemu Android 9.0, wzbogaconego o znany i lubiany interfejs graficzny MIUI 10.0. Szybkość działania zasługuje na duże wyrazy uznania. Telefon śmiga aż miło, a efekt polepsza skrócenie czasu animacji z x1 do x0.5 (w opcjach programistycznych). W systemie jest nawet opcja wyłączenia wszystkich animacji jednym przyciskiem.

Nie jest to jednak konieczne, bo Xiaomi Mi Mix 3 to flagowiec w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeśli przesiądziecie się na niego ze smartfona klasy średniej lub niższej możecie być w lekkim szoku jak błyskawicznie reaguje na każde polecenie. Testowany wcześniej konkurent, czyli Oppo Find X wciąż ma starszy system Android 8.1.

Wbudowana pamięć masowa to UFS, czyli znacznie szybsza od taniego eMMC. Widać to jednak tylko w przypadku odczytu danych, wynoszącego około 720 MB/s w trybie sekwencyjnym i 134 MB/s w trybie losowym. Zapis jest znacznie gorszy: około 202 MB/s w trybie sekwencyjnym i 20 MB/s w losowym. O realną szybkość otwierania aplikacji nie trzeba się martwić - wszystko działa jak należy.

Przydatne funkcje

Ustawienia wysuwania - Zaznaczę tylko, że w moim testowym egzemplarzu opcja ta chyba jako jedyna nie została przetłumaczona na j. polski. Nazywała się "slider settings". Dzięki tej funkcji możemy określić jaka czynność ma być wykonana po rozsunięciu obudowy. W standardzie włączany jest przedni aparat, ale możemy też wyświetlić prosty panel z przydatnymi narzędziami (np. latarka, stoper, kalkulator, pogoda, notatnik), albo wybrać własną aplikację, która ma zostać uruchomiona.

Ciekawostką jest to, że możemy zmienić dźwięk rozsuwania obudowy (nie jest to nowość - opcję taką miał już mój Sony Ericsson W900i z 2005 roku).

Przycisk SI - Konfiguracja przycisku Sztucznej Inteligencji, czyli w praktyce Google Asystenta. W przeciwieństwie np. do Samsunga, który nie pozwala przypisywać innych funkcji, Xiaomi umożliwia zmianę np. na włączanie latarki, trybu czytania, aparatu głównego lub przedniego, a nawet powrót do poprzedniej aplikacji.

Zaplanowane włączanie i wyłączanie - Przydatna funkcja pozwalająca zaoszczędzać energię z akumulatora. Ustalamy godzinę o której telefon się wyłącza wieczorem oraz o której się włącza rano. Przez noc, gdy śpimy, nie zużyje ani trochę energii.

Tryb jednoręczny - Klasyczne pomniejszanie interfejsu, które bywa przydatne w smartfonach z dużymi wyświetlaczami. Po włączeniu wystarczy, że przesuniemy palcem od środkowego przycisku na dolnym pasku systemowym w bok.

Wyświetlacz pełnoekranowy - Pozbywamy się dolnego paska z przyciskami i zastępujemy go gestami. Przesunięcie palcem od dolnej ramki ku górze = wyjście na pulpit, przeciągniecie i przytrzymanie = ostatnie aplikacje, a ruch od lewej lub prawej ramki ku środkowi wyświetlacza = cofnięcie/wyjście.

Tryb czytania - Klasyczny tryb nocny zmieniający barwę wyświetlacza na cieplejszą (lekko pomarańczową), by zmniejszyć zmęczenie oczu w czasie korzystania z telefonu w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu. Może być uruchamiany automatycznie zgodnie z harmonogramem.

Kontrast i kolory - Pozwala wybrać odcień i nasycenie kolorów wyświetlacza AMOLED.

Druga przestrzeń - Coś w stylu drugiego profilu użytkownika w którym dane są zaszyfrowane i chronione. Przydatna opcja, gdy dajemy od czasu do czasu telefon innej osobie (np. dziecku).

Chmura Xiaomi - 5 GB przestrzeni na dysku internetowym do synchronizowania plików i ustawień telefonu. Można dokupić więcej jeśli ktoś potrzebuje.

Wydajność

O wydajność i szybkość działania Xiaomi Mi Mix 3 możemy być spokojni. 6 GB RAM'u, 128 GB pamięci masowej i bardzo dobry procesor Snapdragon 845 w połączeniu z dobrze zoptymalizowanym systemem zapewniają rewelacyjne wrażenia, nie tylko w czasie obsługi systemu, ale również grania czy używania zaawansowanych aplikacji.

4.4

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
64388
GFXBench T-Rex
60 kl/s
GFXBench Manhattan
58
JetStream
90.4
3DMark (Sling Shot)
6344
AnTuTu 7
293608
5.9

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2800 MHz
Pamięć RAM
6144 MB
Przekątna ekranu
6.4 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2340 px
Waga
218 g
4.4

Bateria

Bateria - rozmowy
1253 min.
Bateria - internet
627 min.
Bateria - filmy
858 min.
9.4

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.5
Jakość zdjęć
5.5
Jakość wykonania
5.4

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login