XiaoYi Action Camera to mała, lekka i tania kamera sportowa. Nagrywa powyżej Full HD i robi zdjęcia 16 Mpx. Testujemy ją z obudową wodoszczelną i kijkiem.
mała, lekka i solidna konstrukcja; diody na pięciu ściankach informujące o aktywności; nagrywanie Full HD 60 kl./s i 1296p 30 kl./s; tryb timelapse, zdjęcia seryjne i samowyzwalacz; tryb nagrywania ciągłego (kamerka samochodowa); wbudowane wyjście micro HDMI; możliwość nakładania filtrów/efektów na filmy; łatwe sterowanie za pomocą smartfona; szerokokątny obiektyw (szkło);
Minusybrak stabilizacji optycznej; czas pracy na baterii powinien być dłuższy;
XiaoYi Action Camera – test
Xiaoyi to marka należąca do jednego z potentatów rynku mobilnego – chińskiej firmy Xiaomi. W Polsce znamy ją najlepiej z produkcji smartfonów i akcesoriów, takich jak np. powerbanki. Mimo, że Xiaomi nie ma oficjalnej sieci dystrybucji w naszym kraju, nie przeszkodziło jej to w uzyskaniu dużej popularności i dobrej opinii.
Marka Xiaoyi jest mniej znana, ale ten stan rzeczy już niedługo może się zmienić. Dużą zaletą jest to, że ma oficjalną sieć sprzedaży w Polsce – sklep xiaoyi.pl. Kupimy tutaj przede wszystkim kamery (domową, sportową i samochodową) oraz akcesoria do nich.
Po drugie dobre wrażenie robi też jakość wykonania. Więcej szczegółów wymienię w dalszej części recenzji, ale niecierpliwych zapewniam, że Yi Action jest małą, lekką, ale solidną i ładną kamerką z całkiem sporym zestawem akcesoriów. Po trzecie i dla niektórych najważniejsze – ceny urządzeń Xiaoyi nie są zabójcze.
Za kamerkę sportową (Action) zapłacimy 449 zł. Z niektórych źródeł można ją kupić taniej, ale warto zachować ostrożność. Niektóre wcześniejsze wersje mają gorszy sensor światłoczuły i baterię, a w dodatku nie da się ich łatwo odróżnić po wyglądzie. Tutaj nie ma tego problemu. Sprzęt jest oficjalnie przygotowany na polski rynek, ma poprawioną kamerkę i akumulator oraz gwarancję autoryzowanego dystrybutora.
Obudowa – mała, lekka i solidna
Kamera Yi Action jest maleńka. Ma zaledwie 6 cm szerokości, 4 cm wysokości, 2-3 cm grubości i waży 77 gramów wraz z włożoną kartą microSD. Można ją kupić w trzech wersjach kolorystycznych – białej, czarnej lub zielono-żółtej. Ja do testu otrzymałem tę pierwszą.
Obudowę w całości wykonano z plastiku. Jego jakość oceniam bardzo pozytywnie. Jest matowy i zaskakująco solidny. Wszystkie elementy są precyzyjnie spasowane – nic nie trzeszczy i nie ma żadnych luzów.
Przyciski również dopasowane są równo i bez luzów, a ich skok jest krótki i sprężysty. Duży, przedni służy do włączania kamerki. Otoczony jest podświetlanym, wielokolorowym pierścieniem informującym o ładowaniu baterii i włączonej funkcji filmowania lub fotografowania.
Tuż obok niego widoczny jest szklany, szerokokątny obiektyw o polu widzenia 155 stopni (czyli znacznie szerszym od typowego smartfona). Jakość filmów i zdjęć opiszę na drugiej stronie recenzji.
Na górze znajdziemy przycisk którym zarejestrujemy zdjęcie lub rozpoczniemy/zakończymy nagrywanie. Obok niego widoczna jest dioda sygnalizująca aktywność urządzenia. W trybie filmowym dioda świeci na czerwono cały czas, a w czasie nagrywania miga. W trybie zdjęć widoczne jest pojedyncze mignięcie w czasie zapisu pliku. Mały otwór u góry to mikrofon.
Na dole znajdziemy klasyczny gwint do statywu 1/4”. Pasuje on też do wielu innych akcesoriów np. przyssawek, uchwytów, kijków do selfie itp. Za trzema małymi otworami w obudowie kryje się prosty głośnik (a właściwie brzęczyk, bo ścieżki audio z filmów na nim nie puścimy).
Prawy bok (patrząc od przodu) ma wbudowany przycisk łączności bezprzewodowej. Jedno wciśnięcie – łączność Wi-Fi ze smartfonem. Dwa szybkie wciśnięcia – łączność Bluetooth np. z pilotem zdalnego sterowania. Nad przyciskiem widoczna jest też dioda informująca o aktywności sieci bezprzewodowej.
Na lewym boku nie znajdziemy żadnego elementu funkcyjnego.
Z tyłu kamerki znajdziemy zaślepkę pod którą umieszczono miejsce dla karty pamięci microSD (maks. 64 GB), gniazdo micro USB (ładowanie baterii i przesyłanie plików) oraz port micro HDMI (przesyłanie obrazu i dźwięku na telewizor lub monitor). Niestety sama zaślepka nie jest przymocowana w żaden sposób do obudowy, więc łatwo ją zgubić.
Nad nią widoczna jest kolejna, czerwona dioda sygnalizująca aktywność kamerki. Po prawej znajdziemy większe „drzwi” za którymi widoczna jest bateria 990-1020 mAh (Sony, li-poly). Można ją bardzo łatwo wyciągnąć i wymienić na inną. Nowa kosztuje aktualnie 79 zł.
Akcesoria
Kamerkę Xiaoyi Action Camera otrzymałem do testu wraz z dwoma akcesoriami: wodoszczelną obudową oraz teleskopowym wysięgnikiem, czyli tak zwanym kijkiem do selfie. Ten drugi ma w komplecie również bezprzewodowy pilot z łącznością Bluetooth.
Wodoszczelna obudowa
Wykonano są z przezroczystego tworzywa sztucznego. Ma wymiary idealnie dopasowane do kamerki Yi Action i trzy przyciski w tych samych miejscach co kamera (przód, góra i prawy bok). Jest w pełni uszczelniona, dzięki czemu możemy nagrywać filmy nawet 40 metrów pod wodą.
Osłona obiektywu wykonana została ze szkła Gorilla Glass (producent nie podaje której wersji), na które naniesiona została jeszcze warstwa „anti-fog” czyli zapobiegająca kondensowaniu się pary wodnej. Szkło jest odporne na zarysowania, ale sama obudowa już nie do końca. Co prawda wytrzymuje uderzenia, ale rysy będą na niej widoczne.
Po umieszczeniu kamerki we wnętrzu dociskamy tył i ryglujemy za pomocą zatrzasku na górze. W części dolnej dokręcić można krótkie ramię z gwintem do statywu/uchwytu.
Cena obudowy: 149 zł
Yi Selfie Stick
Kijek jest teleskopowy. Złożony ma długość ok. 18 cm, a po maksymalnym rozłożeniu ok. 72 cm. Robi bardzo pozytywne wrażenie jakościowe. Wykonano go z metalu, a uchwyt jest miękki, gumowy i bardzo przyczepny.
W zestawie znajdziemy pilot bezprzewodowy Bluetooth, którym rozpoczniemy/zakończymy nagrywanie i wykonamy zdjęcie. Można też przełączać się pomiędzy trybem filmowania, a fotografowania.
Pilot możemy umieścić w specjalnym gumowym uchwycie lub używać oddzielnie.
Górna część kijka ma obrotową i pochylaną głowicę w którą wkręcamy kamerkę. Nazwa „selfie stick” odnosi się bezpośrednio do wykonywania autoportretów, ale w praktyce wysięgnik przydaje się do podniesienia kamerki (np. w czasie filmowania w tłumie) lub dosięgnięcia w miejsca niedostępne dla nieuzbrojonej ręki. Na dole kijka zamocowana jest opaska nadgarstkowa.
Cena selfie stick'a wraz z pilotem Bluetooth: 199 zł