Zaawansowane rozwiązania techniczne telewizorów SUHD firmy Samsung
Najnowsze telewizory SUHD wyposażono w nowatorskie rozwiązania techniczne, których wcześniej nie miały nie tylko modele Samsunga, lecz także większość rywali.
Dlaczego SUHD?
Firma Samsung wprowadziła na nasz rynek swoje najnowsze telewizory SUHD. Ze względu na dużą liczbę nowych rozwiązań technicznych oraz skalę wprowadzonych zmian postanowiono skrót UHD (oznaczający rozdzielczość Ultra HD, czyli 3840x2160 pikseli) rozszerzyć o literę „S”. Co ona oznacza, dokładnie nie wiadomo (Super UHD?), ale jedno jest pewne: nowe Samsungi SUHD stanowią nie tylko kolejny etap ewolucji modeli UHD, ale zupełnie nową klasę urządzeń. Modele SUHD przygotowane na rok 2015 będą oferować nie tylko nowy, atrakcyjny wygląd, większe ekrany, czy lepszą jakość obrazu, lecz także, a może przede wszystkim, całkowicie nowe i udoskonalone rozwiązania techniczne jak 10-bitowy panel, Nano Crystal Color, Peak Illuminator Ultimate/Pro, SUHD Remastering Engine, Precision Black Pro, czy Advanced Auto Depth Enhancer. W niniejszym artykule omawiamy pokrótce najważniejsze z nich.
10-bitowy panel, czyli lepsza gradacja kolorów
Standardowe 8-bitowe wyświetlacze są w stanie (bez upscalingu chrominancji, czyli interpolacji) wyświetlić 256 (28=256) odcieni danego koloru, co dla trzech kolorów podstawowych RGB (czerwony, zielony, niebieski) daje 16.777.216 możliwych odcieni barw (2563=256*256*256=16.777.216). Z kolei panele 10-bitowe potrafią wyświetlić 1024 (210=1024) odcieni danego koloru, co daje 1.073.741.824 odcieni barw (10243=1024*1024*1024=1.073.741.824). Jeżeli podzielimy liczbę odcieni teoretycznie możliwych do uzyskania z wyświetlacza 10-bitowego przez analogiczną liczbę dla 8-bitowego panelu (tj. 1.073.741.824 : 16.777.216) otrzymamy liczbę 64 – tyle właśnie razy lepsze (tj. bardziej ekspresyjne) będą kolory z paneli zastosowanych w najnowszych modelach SUHD.
Nano Crystal Color, czyli szersze spektrum barw
Dzięki zastosowaniu przełomowej technologii nanokryształów (cząstek 50 tysięcy razy mniejszych od grubości ludzkiego włosa) telewizory SUHD umożliwiają wyświetlanie szerszej palety barw, dzięki czemu domowa rozrywka wznosi się na wyższy poziom. Kolory są teraz nie tylko bardziej nasycone, lecz także bardziej zbliżone do kinowych, a to dzięki 92% pokryciu stosowanej w przemyśle filmowym przestrzeni barw DCI.
Zastosowano też nowy algorytm mapowania kolorów (SUHD Remastering Engine), który przekształca przestrzeń sRGB na kinową DCI. Najnowszy algorytm jest przy tym dwa razy dokładniejszy od tradycyjnych rozwiązań. W chwili obecnej brak informacji o tym, czy SUHD Remastering Engine stosuje łatwiejsze w implementacji mapowanie liniowe, czy też dające najlepsze efekty mapowanie nieliniowe.
Nowe źródło światła
Aby osiągnąć szersze spektrum barw inżynierowie Samsunga zastosowali udoskonalone diody LED nowej generacji. Nowe LED-y są nie tylko o 20% wydajniejsze od poprzednich rozwiązań, ale mają trzykrotnie większą trwałość.
Ulepszony panel LCD
Dzięki nowym filtrom koloru i poprawionej strukturze wyświetlacza LCD, panel ma o 37% większą przepuszczalność światła, co przekłada się, między innymi, na mniejsze zużycie energii elektrycznej.
Głęboka czerń i wysoki kontrast
Zastosowany w modelach SUHD układ Precision Black Pro wraz z pełnym podświetleniem i matrycowym wygaszaniem diod LED (seria JS9500) zapewniają głębszą czerń i wyższy współczynnik kontrastu niż w starszych modelach.
Advanced Auto Depth Enhancer
Dzięki nowym algorytmom poprawiono działanie układu Advanced Auto Depth Enhancer (ang. zaawansowane automatyczne zwiększanie głębi obrazu). W modelach z 2014 roku układ działał w oparciu o detekcję obszarów, natomiast w najnowszych modelach działa skuteczniej dzięki bardziej precyzyjnej detekcji obiektów.
Lepsze odwzorowanie szczegółów
W najnowszych modelach zastosowano udoskonalony proces przeskalowywania obrazu (upscalingu) do rozdzielczości Ultra HD (3840x2160). Aktualnie upscaling jest procesem czteroetapowym, który obejmuje analizę sygnału wejściowego, redukcję szumów, właściwe przeskalowywanie do rozdzielczości Ultra HD oraz proces poprawy szczegółowości. Ten ostatni etap polega na wyostrzeniu krawędzi (ang. edge enhancement), czym zajmuje się algorytm o nazwie „UHD signal generation algorithm” (dosł. algorytm generowania sygnału Ultra HD).
HDR
Czym jest HDR? Jest to skrót od High Dynamic Range (dosł. wysoki zakres dynamiki), który daje niezrównaną i nieosiągalną wcześniej dynamikę obrazu. W przypadku HDR nie chodzi tylko o większy kontrast, czyli głębszą czerń i jaśniejszą biel. HDR to przede wszystkim możliwość wyświetlenia fragmentów obrazu z niespotykaną dotychczas jasnością maksymalną. O ile w dotychczasowych rozwiązaniach typowa jasność maksymalna do oglądania w warunkach kina domowego wahała się w granicach 90-120 cd/m2, to w najnowszych modelach SUHD telewizor jest w stanie wyświetlić odpowiednie fragmenty obrazu (jak np. słońce, jasne niebo, czy światła lamp) z kilkukrotnie większą jasnością dochodzącą nawet do 1000 cd/m2. Układy telewizora SUHD analizują obraz w czasie rzeczywistym i w inteligentny sposób zwiększają intensywność świecenia jasnych elementów tak, aby nie tylko podnieść dynamikę obrazu, ale jednocześnie zachować głębię i jakość czerni.
W telewizorach SUHD zastosowano dwa rodzaje układów realizujących funkcjonalność HDR: Peak Illuminator Ultimate oraz Peak Illuminator Pro. Ten pierwszy jest w stanie zapewnić maksymalną jasność rzędu 1000 cd/m2, podczas gdy Peak Illuminator Pro – około 600 cd/m2. Dzięki układom Peak Illuminator wrażenia filmowe nabierają prawdziwie spektakularnego wymiaru. Wydajniejszy Peak Illuminator Ultimate jest na wyposażeniu flagowej serii JS9500, podczas gdy układem Peak Illuminator Pro mogą się pochwalić modele z serii JS9000 i JS8500. Warto podkreślić, że funkcjonalność HDR zastosowano także w innych modelach Samsunga (nie SUHD), tj. w seriach JU7500 i JS7000, ale mamy tu do czynienia z podstawową wersją o nazwie Peak Illuminator.
Zwracamy uwagę, że wyświetlanie obrazu o dużym zakresie dynamiki wymaga specjalnie przygotowanych treści. Jednakże problemem nie jest obecnie to, czy treści HDR w ogóle się pojawią, tylko kiedy to nastąpi. Niezależnie od tego, za jaki czas i na jaką skalę to się stanie, najnowsze Samsungi SUHD są z technicznego punktu widzenia gotowe na to rozwiązanie już dziś.
Bardziej wciągający obraz
Wszystkie trzy serie telewizorów SUHD, tj. JS9500, JS9000 oraz JS8500, mają zakrzywione ekrany (ang. curved screen). Ponadto, nowa gama modelowa Samsunga obejmuje aż 16 modeli z ekranami o przekątnej 65 i więcej cali. Większość z nich to właśnie telewizory z zakrzywionym ekranem i funkcją Auto Depth Enhancer.
Smart TV z systemem Tizen
W najnowszych telewizorach Samsung Smart SUHD zainstalowano nowatorski system operacyjny Tizen, który zapewnia więcej funkcji multimedialnych, jeszcze bardziej intuicyjną i uproszczoną obsługę, lepiej dopasowane spersonalizowane rekomendacje oraz możliwość dostosowania interfejsu do wymagań i potrzeb użytkownika.
Procesory Octa-Core
W celu realizacji nowych funkcjonalności oraz sprostania wymogom jeszcze bardziej zaawansowanej obróbki sygnału UHD, najnowsze telewizory Samsung SUHD zostały wyposażone w wydajne ośmiordzeniowe procesory Octa-Core. Dzięki czterem parom specjalistycznych rdzeni (działających w tandemach High Power-Low Energy) układy Octa-Core zapewniają nie tylko najwyższej klasy obraz, lecz także oszczędność energii oraz szybkie działanie telewizora.
Nowy pilot
Najnowsze telewizory Samsung SUHD wyposażono w udoskonaloną wersję pilota z akcelerometrem. Nowy pilot zdalnego sterowania ma jeszcze lepiej ułożone przyciski, gładzik (touchpad) o większej powierzchni i zapewnia bardziej komfortową obsługę.
Telewizory Samsung SUHD są dostępne z zakrzywionymi ekranami o przekątnych od 48 do 88 cali.
Zobacz testy telewizorów Samsung:
Komentarze
21W sumie napisane z duza iloscia szczegolow ale mimo wszystko zle sie czyta "recenzje" gdzie wszystko jest super i bez najmniejszych wad. Mysle ze informacja o sponsoringu takiego "newsa" powinna byc bardziej widoczna.
znajcie moje dobre serce i sobie skopiujcie:
256(2^8=256),
(256^3=256*256*256=16 777 216),
(2^10=1024),
(1024^3=1024*1024*1024=1 073 741 824).
I od kiedy, karwasz jego mać w polskiej notacji używa się kropek do stopniowania kolejnych tysięcznych liczebników porządkowych?
Stąd też zakrzywienie telewizora jest naturalnym rozwiązaniem aby utrzymać cały monitor w tej samej odległości.
UHD? seiki 39 cali, niby dużo ale połowa z 39 cali to 19,5 cala czyli gęstość pixeli jak dla monitora 19 cali FHD - max 70 cm od twarzy :).
przy 50 calach pewnie z max 1,5m :)
tak naprawdę do domu aby UHD i 4K miało sens TV powinny mieć przekątne powyżej 80 cali (zakładając że patrzymy z 2 -3 metrów na TV
Artykuł sponsorowany, ale nie kłamią, że telewizor UHD to 4K.
Wręcz przeciwnie, jest wyraźnie powiedziane co i jak.
Podczas gdy, ekhm, na artykułach własnych benchmarka, tj. recenzje TV itp, itd, wszędzie się widzi nazwy 4K, podczas gdy mowa jest o UHD. Widzę w przypadku niektórych marek poprawę i większe przyłożenie się do usystematyzowanego nazewnictwa. Czasami to producent mówi UHD, a portale technologiczne swoje - czyli 4k (!?)
No jak człowiek ma do tego podejść? Portal technologiczny, który tworzy własne teksty, (po części jest opiniotwórczy) wprowadza ludzi w błąd, używając złej nomenklatury.
A tu, proszę, tekst opłacony przez sponsora i nomenklatura się zgadza.
Na pierwszej linii powinny stać właśnie takie portale technologiczne, które mają weryfikować marketingowy bełkot, a nie same wprowadzać w błąd(!).
Nano Crystal Color, Peak Illuminator Ultimate/Pro, SUHD Remastering Engine, Precision Black Pro, czy Advanced Auto Depth Enhancer.
A i tak widaomo że obraz najlepeiej wygląda w oryginale bez tych wszystkich cudownych ulepszaczy.
Co zaś tyczy się artykułu... Nie sądze, aby te nowe Samsungi miały czerń co najmniej tak dobrą, jak plazmy.
Po prostu żadna telewizja nie nadaje w takiej jakości nawet w internecie jest garstka filmów. Więc jeszcze raz się pytam, Po co?