Akcesoria

Zrób to sam! - naprawa wtyczki USB.

przeczytasz w 1 min.

Czasami zdarza się, że nasza wtyczka USB się poluzuje. Jeśli urządzenie jest na gwarancji to nie mamy się czym martwić - po prostu trzeba je zareklamować. Natomiast jeśli już nie ma na nie gwarancji mamy kłopot. W tym poradniku przedstawiam jak naprawić taką poluzowaną wtyczkę na przykładzie karty Wi-Fi firmy Asus. Zapraszam do lektury.

NAPRAWA 

        Aby naprawić wtyczkę potrzebne będą: lutownica, cyna, miernik (opcjonalnie) i nasze zdolności manualne. Dobrze jest także przygotować sobie odpowiednie oświetlenie, np. oprócz górnego światła włączyć lampkę na biurku.

 

 Oto urządzenie, które będzie naprawiane:

Przyniósł mi je do naprawy znajomy, który powiedział, że Wi-Fi nie działa prawidłowo i wtyczka się rusza. Po otworzeniu obudowy widać, że USB posiada sześć pinów, które trzeba zlutować od nowa. Cztery z nich służą do przesyłania danych, a pozostałe dwa (te po bokach) służą do przytrzymania wtyczki USB.

 Aby przylutować piny wtyczki do ścieżek na PCB (z j. ang. Printed Circuit Board, czyli płytka drukowana, na której są położone wszystkie elementy układu) karty należy przyłożyć przy nich cynę i rozgrzać lutownicą - roztopiona cyna "przyklei się" do nich i będzie mocno trzymać. Proces ten przedstawiam w krótkim filmiku:

         Po zlutowaniu można jeszcze sprawdzić, czy jest styczność między pinem wtyczki za ścieżką na PCB. W tym celu należy ustawić miernik na tzw. "piszczyk", czyli sprawdzanie przewodzenia - jeśli między jedną końcówką miernika a drugą przewodzi prąd to miernik wyda z siebie sygnał dźwiękowy.

 

PODSUMOWANIE 

        Naprawdę niskim kosztem (zakładając, że mamy już potrzebne urządzenia) można naprawić wtyczkę USB, a co najważniejsze mamy satysfakcję, że wykonaliśmy to sami. Mam nadzieję, że ten poradnik przyda się osobom, które trafiły na taki problemz wtyczką.

Już wkrótce kolejne poradniki z serii Zrób to sam!

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Imba_
    0
    wszystko fajnie i naprawde ciekawie z tym ze na drugim filmiku niestety ani dzwieku nie ma a przedewszystkim nie widac co pokazuje miernik.
    Czekam na kolejne poradniki ;]
    Pozdrawiam
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Bardzo mi sie przyda ten poradnik, w s umie mam 6 urzadzen do naprawy. Przymierzalem sie do tego sam, ale jak jest poradnik to latwiej pojdzie :D bardoz fajny. Ja rowniez czekam na nastepny.
      • avatar
        entuzjasta789
        0
        hej Dominik! co jeszcze planujesz naprawiać....może płytę główna :)hehe pozdro 5/5
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          przydatny poradnik ;]
          odemnie 5!
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Od siebie dodam tyle :) Jeśli lutujecie, zacznijcie najpierw od pierwszego i ostatniego pina :0 środkowe wypełnijcie w drugiej kolejności :) Tak jest łatwiej i wychodzi równiej :) choć w tym wypadku to nie jest aż tak konieczne:0 Aha
            "Cztery z nich służą do przesyłania danych, a pozostałe dwa (te po bokach) służą do przytrzymania wtyczki USB" może sprecyzuję to dokładniej. Do przesyłania danych służą te 2 w środku, obok nich do zasilania urządzenia, z tymi zewnętrznymi się zgodzę mają trzymać wtyk w ryzach :). Za pomysł i realizację 5/5 :P
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Nauka wiercenia, nauka lutowania nauka odtwierania obudowy co następne?

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login