Procesory

15nm Intela w 2013?

przeczytasz w 1 min.

Podczas wrześniowej konferencji IDF, firma Intel przedstawiła swoje dalsze plany dotyczące strategii tick-tock - zmniejszania procesu technologicznego wytwarzania procesorów regularnie co dwa lata.

Do tej pory wiadomo było, że Intel ma zamiar wprowadzić pierwsze procesory wykonane w technologii 22nm już w 2011 roku. Na konferencji IDF zapowiedziano kolejną "redukcję" do 15nm (nazywany czasem 16nm). Już  teraz możemy wyliczyć, że zgodnie z przyjętą strategią, pierwsze 15nm procesory miałyby być gotowe w czwartym kwartale 2013 roku czyli dokładnie dwa lata po planowanym wprowadzeniu układów 22nm (4. kwartał 2011r).

Wiadomo na razie, że Intel jest na etapie projektów i jeszcze trochę upłynie wody w Wiśle nim firma osiągnie gotowość do produkcji  15nm układów. 15-nanometrowe procesory to dwa razy więcej tranzystorów w jednym chipie - jeśli porównany ich ilość z układem wyprodukowanym w technologii 32nm. Na dodatek 15nm pozwoli na uzyskanie lepszego wskaźnika TDP.

Źródło: fudzilla.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    2009 + 2 = 2013?;) Wkradł się błąd, wpierw jest napisane o 22nm w 2011, a 4 linijki niżej 2009.
    Zgodnie z taktyka intela, 2009 - 32nm, 2011 - 22nm, 2013 - 15nm.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Na dodatek 15nm pozwoli na uzyskanie lepszego wskaźnika TDP."
      Już to widze, procesor dostanie dodatkowych tranzystorów i wyjdzie na to samo :)
      • avatar
        Gonzo
        0
        Skoro Intel już niebawem będzie zdolny od produkcji 15nm to po co wprowadzać układy oparte o 32 i 22 nm ? Zwykłe dojenie kasy z klientów :/
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          2013 = procesory szesnastordzeniowe + 6 ghz każdy;p
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            "15-nanometrowe procesory to dwa razy więcej tranzystorów w jednym chipie - jeśli porównany ich ilość z układem wyprodukowanym w technologii 32nm"

            Zamiast siedziec tyle przy komputerze, wez sie za podrecznik do matematyki z podstawowki i naucz sie ze powierzchnia skaluje sie w kwadracie (drugiej potedze) wiec jak zmniejszysz wymiar techniologiczny (liniowy) dwukrotnie z 30 do 15nm, to powierzchnia chipu zmaleje nie dwu- a czterokrotnie, wiec tranzystorow upakujesz 4 razy wiecej na starej powierzchni.

            Sorry, ale az cisnie sie na usta slogan 'dziecko neo'. Zadnej rzetelnej wiedzy, tylko newsy z fudzilli i wikipedia - pozal sie Boze...

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login