31 marca - Światowy Dzień Backupu: WD radzi jak chronić swoje dane
Pamiętaj o kopii zapasowej
31 marca to Światowy Dzień Backupu. Z tej okazji firma Western Digital udzieliła 5 przydatnych wskazówek związanych z tym właśnie tematem.
Backup, a więc kopia zapasowa, to coś co może uchronić nas przed wieloma stresami związanymi z utratą danych. O regularnym wykonywaniu takich kopii niestety zapomina większość z nas. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jedynie niecałe 10 procent przepytanych osób w wieku 16-74 lat pamięta o regularnym wykonywaniu backupów, a 22,4 % tworzy kopie sporadycznie.
Zadaniem Światowego Dnia Backupu jest uświadomienie oraz przypomnienie, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, które chronią nas przed utratą nie tylko ważnych plików służbowych, ale i osobistych danych wiążących się ze wspomnieniami (jak zdjęcia czy filmiki).
Pamiętaj o backupie - oszczędź sobie nerwów
Dlaczego akurat 31 marca? Otóż jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kaspersky Lab to właśnie następnego dnia, a więc 1 kwietnia dyski komputerów są najczęściej atakowane przez złośliwe oprogramowanie. W całym miesiącu kwietniu ubiegłego roku wykryto i zneutralizowano niemal 190 milionów ataków, a zablokowanych zostało kolejnych 220 milionów. Warto tutaj wspomnieć, że są to dane wyłącznie z pecetów korzystających z oprogramowania Kaspersky.
„Wiele osób nie pamięta o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Dlatego stworzyliśmy specjalne oprogramowanie, które robi to automatycznie – WD SmartWare. Jest ono dołączane do naszych zewnętrznych dysków twardych My Passport i My Book. Użytkownicy naszych produktów nie muszą polegać wyłącznie na własnej pamięci. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak szyfrowanie sprzętowe i ochrona danych hasłem, osobiste dane pozostaną bezpieczne. Tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznych dyskach twardych powinno być zadaniem obowiązkowym – tak, jak mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie”, powiedział Paweł Pilarski, Branded Sales Manager w firmie Western Digital, która ostatnimi czasy znacznie większą wagę przywiązuje właśnie do kopii zapasowych.
WD SmartWare - program do automatycznego backupu
5 porad dotyczących backupu (źródło: WD):
- Nie czekaj, aż będzie za późno – zdobądź zewnętrzny napęd na dane.
Zewnętrzne dyski twarde zapewniają więcej pojemności, za mniejsze pieniądze, w porównaniu do kluczy USB i płyt CD/CD-RW. - Korzystaj z oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych.
Nie polegaj na ręcznych metodach tworzeni kopii – pamięć jest zawodna! Skorzystaj ze specjalnego oprogramowania, które będzie pamiętać o tworzeniu kopii za ciebie. Podczas ręcznego tworzenia kopii zapasowych łatwo o pomyłkę lub pominięcie czegoś ważnego. Prosty w obsłudze program automatycznie i niezawodnie utworzy kopię zapasowych ważnych danych, jak również zachowa dziennik wszystkich operacji i poinformuje o wszelkich zaistniałych problemach. - Przechowuj kopie w różnych miejscach... zrób kopię zapasową kopii zapasowej!
W przypadku najważniejszych plików warto zrobić dwie oddzielne kopie zapasowe. Jeśli rozmieścisz je na różnych urządzeniach, znacznie zmniejszysz ryzyko utracenia najważniejszych danych. Pamiętaj, że przenoszenie ważnych plików z komputera na zewnętrzny dysk twardy nie jest równoznaczne z tworzeniem kopii zapasowej – w ten sposób przenosisz jedynie dane do zewnętrznego magazynu, który nadal może ulec zniszczeniu lub zostać skradziony. - Korzystaj z osobistych usług chmury
Zachowaj spokój ducha wiedząc, że twoje dane są bezpieczne w osobistej domowej chmurze. Wystarczy podłączyć do domowej sieci dysk twardy typu NAS, taki jak My Book Live®, aby bezpiecznie, w jednym miejscu przechowywać materiały z wielu komputerów i urządzeń DNLA. Sieciowy dysk zewnętrzny podłączony w domu lub w biurze pozwala również na zdalny dostęp do zapisanym na nich danych z urządzenia przenośnego, np. z iPhone'a, iPada lub telefonu bądź tabletu z systemem Android. - Przetestuj plan kopii zapasowych!
Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych będzie zapisywać w dzienniku wszelkie informacje o błędach związanych z zapisem danych. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku – być może system przegapił tę jedyną fotografię, której nigdy nie zrobisz ponownie.
Dane z dysku komputera mogą zostać utracone w różny sposób – poprzez awarię sprzętu, złe oprogramowanie, kradzieże czy też zupełnie inne wypadki losowe. Warto więc chronić swoje pliki, a najlepszym na to sposobem jest właśnie backup – dzięki niemu możemy sobie oszczędzić wielu nerwów.
Więcej o bezpieczeństwie:
- Badania: na co nabieramy się w sieci?
- FBI zatrzymuje przywódców grupy LulzSec - hakerzy się zemszczą?
- Trend Micro: jak tworzyć skuteczne i łatwe do zapamiętania hasła
- Allegro: uważajcie na fałszywe promocje - atak phishingowy
- AV-Comparative Test: Kaspersky AV2012 jednym z najlepszych programów antywirusowych
Źródło: WD
Komentarze
36Nie budować fabryki na terenach zalewowych. ;)
Ciekawa reklama :)
Rozwiązanie idealne i za darmo.
2. Plyty dvd jednego dnia normalnie dzialaja a drugiego juz nie
3. dane w chmurze tez nie daja bezpieczenstwa - przyklad megaupload
Nie ma skutecznej jednej metody na bezpieczeństwo ale najbardziej skuteczne według mnie to NAS z utworzona macierza RAID i najwazniejsze projekty trzymac jeszcze w jakiejs chmurze online.
płyta DVD+R - 18groszy/GB
HDD WD - 24grosze/GB
a chmurą będziecie się podniecać jak wam FBI przejmie domenę, albo system padnie tak jak Googlowi.
gry? filmy? pornusy? czyli to co statystczne 90% osob,ktore zapomina o jkze waznym ,,backupie,,
takie rzeczy raczej powinny robic jakies firmy instytucje czy inne banki,ktore przechowuja roznego rodzaju dane osobiste hasla itd..
więc jak dla mnie porada 4 to ciągła niewiadoma ...
Nigdy wiecej twardego Dysku do archiwizowania danych, dostalem nauczke, bo dalem sie omamic ''zaletami'' twardych dyskow.
Wracam do starych dobrych plyt DVD-R, ktore rzadko mnie zawiodly. Mam jeszcze plyty z 2004 roku i dostep do danych jest bezproblemowy, w przeciwienstwie do zaledwie 2 letniego twardziela, ktorego trafil szlak.
Osobiście nie mam tylu danych, a najważniejsze trzymam se na dysku:)