Obróbka wideo i grafiki wysokiej rozdzielczości to zadania jakie coraz częściej wykonują domowe komputery. Im więcej pamięci mają do dyspozycji, tym lepiej. Desktopowa płyta główna MSI P67A-GD65 obsłuży nawet 32 GB pamięci DDR3.
Kiedyś zainstalowanie 2 GB pamięci RAM w domowym komputerze było nie lada wyzwaniem, zwłaszcza od strony finansowej, ale także technicznej. Dzisiaj spadające ceny, a także rosnąca pojemność pojedynczych modułów, pozwalają nam na instalowane znacznie większej ilości pamięci w komputerach.
Warto przeczytać: | |
Maksymalna pojemność jaką można zainstalować na płycie głównej - zwykle jest to 16 GB lub 24 GB (niektóre płyty dla Intel Core) - dla zwykłego użytkownika jest wręcz niewyobrażalna. Dla osób zajmujących się zaawansowaną obróbką multimediów - a to coraz częstsze zadanie stawiane domowym pecetom - taka ilość pamięci zapewnia komfortową pracę.
Oczywiście, aby móc korzystać z większej niż 4 GB ilości pamięci konieczna jest instalacja 64-bitowego systemu. Ale taki system (w odpowiedniej wersji) pozwala na instalację znacznie większej ilości RAMu niż umożliwiają to płyty główne. Co więcej, pojawiły się już moduły o pojemności 8 GB - i choć dzisiaj drogie, kiedyś na pewno stanieją.
Czy nowe płyty główne i procesory Intel Core z rodziny Sandy Bridge pozwolą na instalację większej ilości RAMu? Choć oficjalna specyfikacja większości produktów zostanie podana do wiadomości dopiero w dniu premiery, to w przypadku opisywanej przez nas płyty głównej MSI P67A-GD65 producent uchylił rąbka tajemnicy. Płyta ta jest w stanie obsłużyć do 32 GB pamięci DDR3 w trybie dwukanałowym.
Informacje te potwierdza zrzut ekranowy aplikacji CPU-Z 1.55 - na płycie głównej MSI P67A-GD65 umieszczono procesor Intel Core i7 2600K w wersji inżynieryjnej oraz 32 GB pamięci RAM. Odnośnie parametrów pamięci możemy powiedzieć tylko tyle, że są to 8 GB moduły. Nie wiadomo także na razie czy 32 GB pamięci jest w stanie obsłużyć tylko model P67A-GD65, czy też inne konstrukcje wyposażone w chipset Intel P67. Należy jednak liczyć, że na takie udogodnienia pozwolą także inne modele płyt MSI, a także innych producentów.
Źródło: TCM
Polecamy artykuły: | ||
Kingston vs GoodRAM - O/C pamięci na AMD AM3 | Dla każdego coś dobrego - test sześciu kombajnów | Cyborg Rat 7 - myszka jak robot |
Komentarze
60Tak w kwestii czepiania się :)
Ludzie skończcie już z głupotami pisać, wyrywacie zdanie z kontekstu i piszecie bzdury, Bill powiedział że te 640kb wystarczą na obecne lata, a w późniejszym uszczegółowieniu powiedział że jest to 4-5 lat max. a dla was 4-5 zrobiliście 25-30 lat.
Co za bzdury kolega wypisuje, toż nawet Windows serwer 2003 w 32 bitowej wersji obsługuje więcej niż 3GB nie mówiąc o linuksie który daje radę z 64TB ramu (w 32 bitowej wersji oczywiście)
Płyty główne umożliwiają, powinno być napisane "systemy 32-bitowe"
Bulldozer natywnie bedize obslugiwal 1800 lub 1866 wiec mniejszych niz 2k nie kupie, co by byla mozliwosc ladnego OC.
Nie powinno być "obsługę" zamiast "instalację" ?
moim zdaniem system x64 nie pozwala nam na instalację pamięci, tylko pozwala na wykorzystanie tej pamięci :P
Jeżeli chodzi o instalację pamięci, to ogranicza nas sprzęt - płyta główna.