Intel zademonstrował eksperymentalny, 48-rdzeniowy procesor — „Single Chip Cloud Computer” — który zmieni wiele zasad obowiązujących w konstrukcji współczesnych laptopów, komputerów stacjonarnych i serwerów.
Ten futurystyczny chip zawiera od 10 do 20 razy więcej jednostek obliczeniowych, niż najpopularniejsze współczesne procesory sprzedawane pod marką Intel Core. Zawiera on szybką, wewnętrzną sieć do współdzielenia informacji oraz nowo opracowane techniki zarządzania zasilaniem, dzięki którym 48 rdzeni może działać niezwykle energooszczędnie, pobierając zaledwie 25W w trybie jałowym lub 125W podczas pracy z maksymalną wydajnością. Niestety, bliższych informacji koncern jeszcze nie zdradził.
Intel planuje dokładniej zbadać szeregowanie i koordynowanie wielu rdzeni eksperymentalnego układu oraz wykorzystać tę wiedzę w przyszłych chipach przeznaczonych na rynek masowy. Na przykład przyszłe laptopy o tak wysokiej mocy przetwarzania mogłyby dysponować „wzrokiem” - wykrywać z pomocą kamer obiekty i ruch tak samo, jak robi to człowiek, w czasie rzeczywistym i z wysoką dokładnością.
- Dzięki takiemu chipowi w przyszłości powstaną centra danych bardziej energooszczędne niż te, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, co zapewni dużą oszczędność miejsca i kosztów zasilania – powiedział Justin Rattner, szef Intel Labs i główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel.
– Oczekuję, że z czasem te futurystyczne koncepcje trafią do urządzeń produkowanych masowo, podobnie jak zaawansowane technologie motoryzacyjne, takie jak elektroniczne sterowanie silnikiem, poduszki powietrzne i zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania, używane w większości współczesnych samochodów.
Plany na przyszłość
Intel planuje zbudować 100 lub więcej eksperymentalnych układów i udostępnić je branżowym oraz akademickim partnerom z całego świata z myślą o opracowaniu nowych aplikacji i modeli programowania przyszłych procesorów wielordzeniowych.
Nowy układ reprezentuje najnowsze osiągnięcie intelowskiego programu Tera-scale Computing Research Program, którego celem jest przełamywanie barier na drodze do przyszłych chipów zawierających dziesiątki lub setki rdzeni.
Źródło: Intel
Masz swój ulubiony sprzęt, program lub grę? Zapraszamy do udziału w Plebiscycie Roku 2010. Zgłoś swój Produkt Roku 2010! |
Komentarze
44Czegoś nie rozumiem w tej ewolucji CPU.
Tym niemniej jest to jedyna droga, bo podkręcanie zegarów procesorów napotyka silne opory w postaci przeciążenia układu oraz tzw. memory wall, czyli niską szybkość pamięci.
Na stronie producenta czytałem, że Unreal Engine (albo samo UT3) posiada wsparcie dla ośmiu rdzeni i czeka, aż takie zabawki pojawią się na rynku. Możliwości więc są, pozostaje tylko czekać, aż trafią pod strzechy.
obecnie 4 rdzenie - tu 48; teoretycznie 12 razy szybciej, w praktyce dużo mniej. ile jeszcze da się upchnąć rdzeni? 1000? trzeba przejść na genetyczne maszyny