Poprawki Photoshopa, nowy Lightroom dla iOS, ACR 9.1 i premiera Adobe Stock
Adobe udostepniło dużą aktualizację pakietu Creative Cloud do wersji 2015. Praktycznie wszystkie wchodzące w skład pakietu aplikacje zostały zmodernizowane - wprowadzono dziesiątki nowych funkcji i przyśpieszono działanie - na przykład Illustrator ma być teraz 10 razy szybszy niż przedtem. Z perspektywy fotografujących i zajmujących się fotografią najważniejsze są nowości dotyczące aplikacji Photoshop i Lightroom, w tym aktualizacja wtyczki Adobe Camera Raw do wersji 9.1.
Swoją premierę miała także usługa Adobe Stock, czyli kolejny krok Adobe ku zwiększeniu swojego znaczenia na rynku fotografii stockowej. Choć twórcy zapewniają, że usługa powstała z myślą o fotografujących, pojawiły się głosy sugerujące, że ma być to przede wszystkim maszynka do zarabiania pieniędzy dla samego Adobe.
ACR 9.1 i Lightroom
Najgłośniej, już od dawna reklamowaną, nową funkcją jest narzędzie Dehaze do usuwania zamgleń (można by je nazwać Odmglenie, ale takie słowo to łamaniec językowy). Znajdziemy je w panelu z Efektami powyżej narzędzia Ziarno (ang. Grain). Korekta dotyczy wszelkiego rodzaju mgły, zarówno tej będącej wynikiem wysokiej wilgotności powietrza (ang. fog) jak i związanej z zanieczyszczeniami (ang. haze). Narzędzie pozwala kontrolować poziom zamglenia kadru, czyli zarówno dodawać jak i ujmować mgły.
Przed użyciem narzędzia Dehaze wskazane jest ustawienie prawidłowego balansu bieli na zdjęciu.
Narzędzie Dehaze zostało bardzo ciepło powitane przez użytkowników, gdyż zamglenia są czymś naturalnym nie tylko w przypadku fotografii krajobrazowej, ale także fotografii miejskiej. W tym drugim przypadku można rzec, że kiepska przejrzystość powietrza jest tym co towarzyszy nam na każdym kroku, dlatego im lepsza kontrola tego zjawiska tym lepiej dla nas. Głosy jakoby Dehaze można było osiągnąć poprzez regulację kontrastu są jednak chybione. Sama korekta kontrastu działa destruktywnie na informację. Dopiero połączone działanie korekty ekspozycji i kontrastu daje efekt zbliżony do tego co osiągniemy jednym suwakiem Dehaze.
Drugą z nowości są suwaki do lokalnej korekty poziomu czerni i bieli. Dostępne są w narzędziach Filtr stopniowy (Gradient filter), Filtr promieniowy (Radial filter) oraz Pędzel korekty (ang. Local adjustment brush). Suwaki wprowadzono dla usprawnienia precyzyjnego dostosowywania tonów w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach edytowanego kadru.
Opisane powyżej narzędzia dostępne są również w zaktualizowanym Lightroom CC. Użytkowników tej aplikacji, zwłaszcza przesiadających się z amatorskiego Photoshop Elements, ucieszy możliwość bezkonfliktowego importu baz zdjęć do Lightrooma. A jeśli jesteście użytkownikami iPhone lub iPada i aplikacji Lightroom możecie liczyć na następujące nowości.
- wsparcie dla wideo, import i synchronizacja nagrań wideo wykonanych urządzeniami mobilnymi w siecią i komputerami stacjonarnymi
- dodatkowe narzędzia do korekty obrazu - winieta, modyfikacja kanałów koloru, cieni i świateł, obsługa krzywej tonalnej
Niestety, użytkownicy pudełkowej wersji Lightroom 6, mimo iż jest ona nowym produktem, muszą obejść się jedynie smakiem. Natomiast wszyscy, zarówno w przypadku Lightrooma jak i Photoshopa, otrzymali wsparcie dla nowych aparatów i obiektywów, które wymieniamy poniżej. W przypadku aparatu Pentax K3 II wsparcie dla technologii Pixel Shift Resolution oraz HDR jest bardzo wstępne.
Nowe wspierane aparaty:
- Fujifilm X-T10
- Nikon 1 J5
- Nikon D810A
- Panasonic DMC-G7
- Pentax K-S2
- Pentax K3 II
Nowe profile dla obiektywów i urządzeń:
- Canon EF 50mm f/1.8 STM
- Canon EF 400mm f/4 DO IS II USM
- Tokina AT-X 11-20mm f/2.8 PRO DX
- DJI PHANTOM 3 FC300S (RAW + JPEG)
- DJI PHANTOM 3 FC300X (RAW + JPEG)
- Leica Voigtlander VM 15mm f4.5 Super Wide Heliar III Aspherical
- Nikon 1 NIKKOR VR 10-100mm f/4-5.6
- Nikon 1 NIKKOR VR PD-Zoom 10-100mm f/4.5-5.6
- Nikon AF NIKKOR 85mm f/1.4D IF
- Nikon Tokina AT-X 11-20mm f/2.8 PRO DX
- HD PENTAX-DA 18-50mm f/4-5.6 DC WR RE
- HD PENTAX-DA L 18-50mm f/4-5.6 DC WR RE
- HD PENTAX-D FA 150-450mm f/4.5-5.6ED DC AW
- Sony 16-35mm f/2.8 ZA SSM II
- Sony 24-70mm f/2.8 ZA SSM II
- Sony 70-300mm f/4.5-5.6 G SSM II
I jeszcze lista eliminowanych przez nową wersję wtyczki ACR błędów z poprzednich wersji, która prezentuje się następująco.
- poprawiono obsługę plików RAW z aparatów Fujifilm, w szczególności rendering kolorów i szczegółów
- działanie „Usuń abberację chromatyczną” jest włączone teraz na stałe dla aparatów marki Fujifilm
- usprawniono obsługę odczytu plików JPEG - wtyczka potrafiła zawiesić się przy odczycie niektórych plików
- wyeliminowano błąd polegający na niepoprawnym podglądzie symulowanych programowo próbnych obrazów
- poprawiono zarządzanie kolorem w przypadku współpracy aplikacji z monitorami o szerokim gamucie przy włączonej akceleracji GPU
- podczas łączenia plików do HDR lub panoramy obrazy nie są kadrowane przed całą procedurą
- wyeliminowano błąd podczas tworzenia panoram na podstawie plików z aparatu Leica M9
- wyeliminowano błąd interpretacji obrazów z aparatu Panasonic LX100, który polegał na ich zbytnim rozjaśnianiu, poprawiono także wyświetlanie informacji o prześwietleniach w kanale Madżenta
- wyeliminowano błąd odczytu plików NRW z aparatu Nikon Coolpix P7800, który polegał na wskazywaniu błędnego profilu aparatu
Skąd pobrać pliki? Adobe zaleca użycie mechanizmu automatycznej aktualizacji w aplikacjach Photoshop CS6, Photoshop CC, a także Lightroom CC. W przypadku problemów można też skorzystać z tej lokalizacji. Dodatkowe narzędzie DNG Converter 9.1 dostępne jest w wersji dla komputerów PC oraz Mac.
Adobe Photoshop CC 2015
Zmiany nastąpiły również w samym Photoshopie CC i dotyczą narzędzi do manipulacji zdjęciami. Są to:
- poprawki narzędzia rozmycia, które pozwala teraz dodać monochromatyczny lub kolorowy szum, w efekcie mamy otrzymać realistyczniej wyglądające rozmycia (mówiąc inaczej odzyskujemy to co tracimy w wyniku rozmycia)
- dodanie obsługi akceleracji GPU dla narzędzi Pędzla korygującego (ang. Healing Brush), Punktowego pędzla korygującego (ang. Spot Healing Brush) i Łatki (ang. Patch), teoretycznie oznacza to 120-krotne przyśpieszenie działania tych funkcji, a w przypadku Pędzla korygującego pozwala na podgląd na żywo dokonywanych zmian
- w przypadku narzędzia do przesuwania w uwzględnieniem zawartości (ang. Content Aware Extend/Move) możliwe jest teraz przekształcenie obiektu przed zaaplikowaniem zmian
- usprawnienie funkcjonowania narzędzia Wypełniania z uwzględnieniem zawartości (ang. Content Aware Fill), efekty dostrzeżemy przede wszystkim w narzędziu do tworzenia panoram gdzie pojawiła się dodatkowa opcja wypełniania pustych obszarów złożonej panoramy
- narzędzie Opcje mieszania dla warstw pozwala na jednoczesne dodawanie więcej niż jednego ustawienia dla danego efektu - kolejne ustawienie wywołamy klikając na krzyżyk
Istotną zmianą w Photoshopie jest także usunięcie z podstawowego menu Plik popularnego narzędzia Zapisz do internetu. Dostępne jest ono nadal w podmenu Eksport oraz poprzez standardowy skrót. Widać jednak iż Adobe chce przekonać użytkowników do nowej opcji Eksportuj jako, której celem jest uproszczenie zapisu tylko wybranych warstw zdjęcia. Dostępna jest ona także przez podmenu Eksport oraz jako pozycja w menu kontekstowym dla warstwy w panelu Warstwy.
Oprócz zmian w działaniu narzędzi, a także obniżeniu o 80% obciążenia komputera w stanie bezczynności (jakkolwiek to brzmi), w Photoshop CC 2015 pojawiły się mniej istotne dla fotografujących zmiany, za to ważniejsze dla projektantów. W tym nowy typ dokumentu - Obszary kompozycji, dla usprawnienia projektowania i podglądu grafik, na przykład dopasowanych do rozmiaru wyświetlacza w smartfonie.
Przydatna może okazać się również funkcja oczyszczania pamięci RAM i dysku tymczasowego ze wszelkich danych. Dostępna poprzez menu Edycja > Wyczyść > Wszystko.
Jeśli jesteście użytkownikami aplikacji Photoshop CC lub Photoshop CC 2014 powinniście pamiętać, że domyślnie instalacja Photoshop CC 2015 usunie dotyczas zainstalowane aplikacje z komputera (o ile instalowano je z pomocą narzędzia Adobe CC). Można je co prawda zainstalować ponownie, ale gdy korzystacie z poprzednich wersji np. dla kompatybilnych wtyczek to warto przed instalacją Photoshop CC 2015 usunąć zaznaczenie z pola wyboru Usuń stare wersje.
Adobe Stock
Ostatnia z ważnych nowości to wspomniany Adobe Stock, który dostępny jest w 36 krajach i 13 językach (dotyczy to również opcji wyszukiwania i słów kluczowych). Wedle zapewnień Adobe użytkownicy tej usługi otrzymają prowizję wysokości 33% za sprzedane zdjęcia, które umieszczone zostały na stocku Adobe. Tej kwocie Adobe przeciwstawia 25% jakie oferują konkurencyjne usługi stockowe.
Jest jednak jedno ale. Z perspektywy sprzedającego nawet gdyby prowizja wyniosła 100% daje to niesatysfakcjonujące zarobki, zważywszy, że kupujący zyskuje licencję typu Royalty Free. Mówiąc inaczej, produkt Adobe przypomina usługę mikrostockową, z bardzo dużą liczbą pozycji - obecnie jest ich już ponad 40 milionów.
Tak jak sprzedający nie są usatysfakcjonowani, tak i nie wszyscy potencjalni klienci Adobe Stock będą zadowoleni. Choć trudno wymagać, by baza zdjęć była dostępna kompletnie bez opłat, to wszyscy zastanawiają się jaki los spotka serwis Fotolia, którego właścicielem przecież jest Adobe. Adobe pozwala na zakup zdjęć w Adobe Stock pojedynczo w cenie 9,99 euro, a także wykupienie abonamentu (użytkownicy Creative Cloud otrzymują 40% zniżki), który pozwala na zakup większej liczby zdjęć, przy niższej cenie jednostkowej niż w przypadku zakupu pojedynczej fotografii.
Warto podkreślić, że do pracy z materiałami z Adobe Stock nie jest konieczne ich zakupienie. Najpierw użytkownicy aplikacji Photoshop CC, InDesign CC, Illustrator CC, Premiere Pro CC oraz After Effects CC mogą skorzystać z opatrzonych znakiem wodnym wersji plików graficznych (przykład poniżej), a dopiero gdy projekt jest gotowy dokonać zakupu.
Źródło: Adobe
Komentarze
4