Pojawił się Adobe Lightroom Classic 7.2 - docenią go posiadacze dużej ilości RAMu
Adobe udostępnił do pobrania aktualizację dla desktopowej wersji Adobe Lightroom Classic. Wśród wielu zmian największa uwagę przykuwa zapowiedz dużo wydajniejszej pracy, nawet długo po rozpoczęciu użytkowania programu.
Adobe niedawno rozdzieliło wersję aplikacji Lightroom podlegającą subskrypcji na dwie wersje - chmurową Lightroom i desktopową o nazwie Lightroom Classic. Ta druga doczekała się numerku 7.2 pod którym kryją się poważne usprawnienia. Instalacji (również wersji próbnej) dokonamy za pomocą narzędzia Adobe Creative Cloud.
Adobe Lightroom Classic 7.2 - szybszy gdy masz ponad 12 GB
Każdy kto użytkował Adobe Lightroom Classic, czy jego poprzednika, wie jak mało komfortowa staje się praca z tym narzędziem gdy musimy obrabiać i konwertować dużą liczbę obrazów, a od uruchomienia aplikacji minęło sporo czasu. Sam zapis jest długotrwały, ale też reakcja na ruchy suwakami ślamazarna. Wiadomo że zawsze pomocą jest większa ilość zasobów przeznaczonych na pracę, ale dotychczas Lightroom nie potrafił odpowiednio ich docenić.
Adobe Lightroom Classic 7.2 czerpie korzyści z technologii TBB (Threading Buiding Blocks Intela), która pozwala oprogramowaniu skutecznie korzystać z wielordzeniowości i przetwarzania równoległego. Korzyści docenią szczególnie użytkownicy pecetów z co najmniej 12 GB RAMu. Przyśpieszone będą operacje eksportu/importu, generowania miniatur, tworzenia panoram i każda inna operacja, która ma związek z dużymi rozmiarem obrazami.
Inne zmiany warte wspomnienia
To zmiany związane z pracą Adobe Lightroom Classic z folderami. Jest to:
- opcja wyszukiwania folderów, dodawania ich jako ulubionych, poprawiono wyświetlanie statystyk dla katalogów
- opcja sortowania edytowanych i nieedytowanych obrazów
- funkcja tworzenia kolekcji bezpośrednio z folderów
Adobe Camera RAW 10.2
Wraz z nowych Lightroomem pojawił się też nowy silnik ACR. Użytkownicy Photoshopa mogą go pobrać poprzez narzędzie automatycznych aktualizacji, albo zainstalować samodzielnie po pobraniu plików ze strony Adobe. Należy jednak uważać, gdy mamy już Photoshopa CC 2018 w kompilacji 19.1.1. Wtedy nowy moduł ACR może odmówić pracy (Adobe pracuje nad rozwiązaniem problemu).
W ACR 10.2 dodano obsługę najnowszych modeli aparatów, w tym:
- Fujifilm X-A5
- Fujifilm X-A20
- Olympus PEN E-PL9
- Panasonic Lumix GF10
- Panasonic Lumix GH5s
Źródło: Adobe
Komentarze
8