Firma Airspan oprócz WiMAX obsłuży także standard LTE-Advanced - 4G LTE RAN
Firma Aispan tworząca jedną z największych europejskich sieci szerokopasmowej w WiMAX dodaje również obsługę LTE-Advanced.
Firma Airspan, będąca twórcą największej europejskiej radiowej sieci szerokopasmowej w technologii WiMAX rozszerzyła właśnie swoją ofertę o systemy pozwalające na obsługę standardu LTE-Advanced. Niedawno firma Airspan wprowadziła na rynek serię produktów o nazwie 4G LTE RAN, w których znajdziemy m.in. stacje bazowe osiągające prędkość do 1 Gbps i obsługujące przesył danych obu standardach: WiMAX oraz LTE-Advanced.
Rozwiązania 4G LTE RAN oferowane przez Airspan są kompatybilne ze zróżnicowanymi interfejsami i standardami radiowego przesyłu danych oraz umożliwiają współpracę z sieciami 2G, 3G i 4G w ramach jednej platformy. Ponadto korzystają ze standardu LTE-Advanced, gwarantują agregację częstotliwości nośnych oraz niskie opóźnienia transmisji danych.
W skład serii wchodzą między innymi nowe stacje bazowe Air4G, które mogą pracować w szerokim zakresie częstotliwości, w tym między innymi pasmach 700 MHz, 1,8 GHz czy 3,3–3,8 GHz. Urządzenia należą do najmniejszych i najwydajniejszych w swojej klasie, a dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym mogą pracować w ciężkich warunkach termicznych, przy temperaturach od -40 °C do +55 °C.
„Aktualnie jesteśmy świadkami implementacji standardu LTE w obszarach, które dotychczas były dalekie od systemów 3GPP i kojarzone głównie z technologiami WiMAX. W związku z tym, operatorzy są coraz częściej zainteresowani sprzętem pozwalającym na wykorzystanie technologii LTE nie tylko w popularnych pasmach takich jak 1,8 GHz czy 2,5 GHz, ale również wyższych częstotliwościach jak na przykład 3,7 GHz. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce wśród szeregu podmiotów działający w paśmie 3,4–3,8 GHz tylko T-Mobile, Netia czy Softnet Group posiadają ich ogólnopolską rezerwację” - mówi Janusz Kapuścik z Airspan.
Do tej pory konstrukcje Airspan były znane m.in. z wykorzystania na większą skalę przez rumuńskiego operatora STS, największej w Europie sieci 4G w technologii WiMAX. Inwestycja obejmująca swoim zasięgiem powierzchnię całego kraju wykorzystuje 1 535 stacji bazowych i pozwala na przesył danych z prędkością do 20 Mb/s w kanale 5 MHz. Infrastruktura warta przeszło 20 milionów euro została w pełni uruchomiona w marcu 2011 roku i jest wykorzystywana przez rumuńską administrację rządową oraz służby mundurowe, gwarantując im stały dostęp do szerokopasmowego Internetu mobilnego i płynną wymianę danych.
Źródło: Airspan, laptopmag (foto)
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!