Podobnie jak to ma miejsce w przypadku sieci Wi-Fi, tak i dla tej technologii została powołana specjalna organizacja czuwająca nad jej rozwojem. WiMAX Forum, bo tak została nazwana, zrzesza w chwili obecnej ponad 100 członków, do których należą zarówno producenci sprzętu, jak i usługodawcy. Jej celem jest zagwarantowanie zgodności operacyjnej urządzeń WiMAX do szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego. Firma Intel od samego początku jest blisko związana z WiMAX Forum jako inicjator jej powołania. W czerwcu 2004 roku Intel wraz z firmą Proxim Corporation poinformowały o nawiązaniu współpracy w celu opracowania i wyprodukowania stacjonarnych i przenośnych urządzeń 802.16 do szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego.
Nie tak dawno, bo 18 kwietnia br. Intel zaprezentował już swój pierwszy produkt wspierający technologię WiMAX. Dzięki niemu producenci sprzętu oraz operatorzy będą mogli znacznie szybciej wdrażać nową technologię na swoich rynkach. Posłuży ona do budowy tanich i szybkich modemów bezprzewodowych wspierających WiMAX.
Szerokopasmowy interfejs Intel PRO/Wireless 5116 (znany pod kryptonimem "Rosedale") bazuje na standardzie 802.16-2004 (czyli 802.16 Revision D), oferując operatorom i użytkownikom końcowym współpracę sprzętu pochodzącego od różnych producentów. Układ Intel PRO/Wireless 5116 to pierwszy układ typu "system-on-chip" wspierający standard 802.16-2004 i zoptymalizowany dla tanich modemów WiMAX, które umożliwiają wysyłanie i odbieranie szerokopasmowego sygnału bezprzewodowego.
Intel współpracuje z wieloma operatorami w celu zbudowania szerokiego ekosystemu rozwiązań WiMAX. W pracach tych uczestniczą m.in. firmy takie jak: AT&T (USA), Altitude Telecom (Francja), BT (Wielka Brytania), Brasil Telecom (Brazylia), ETB (Kolumbia), Iberbanda (Hiszpania), Millicom (Argentyna), Qwest (USA), Sify (Indie), Speakeasy (USA), Telcom (Południowa Afryka), Telmex (Meksyk), TowerStream (USA) oraz UHT (Ukraina).
Już wkrótce możemy spodziewać się pierwszych urządzeń z wykorzystaniem interfejsu Intel PRO/Wireless 5116, gdyż wiele firm jest już w trakcie ich produkcji. Są to m.in. firmy takie jak: Airspan, Alvarion, Aperto Networks, Axxcelera Broadband Wireless, Gemtek, Huawei, Proxim Corporation, Redline Communications, Siemens Mobile, SR Telecom oraz ZTE. Każde urządzenie korzystające z interfejsu Intela również będzie przechodziło testy zgodności prowadzone przez WiMAX Forum - grupę zajmującą się testowaniem współpracy produktów WiMAX pochodzących od różnych producentów oraz ich certyfikowaniem. Według prognoz firmy Intel, notebooki z wbudowaną obsługą standardu WiMAX mają być dostępne w 2006 roku. Natomiast w 2007 r. Standard ten mają obsługiwać również telefony.