W sieci pojawiły się pierwsze wyniki wydajności procesora AMD z generacji Carrizo, która zastąpi obecną Kaveri.
AMD przygotowuje się do premiery procesorów Carrizo, a więc 4. generacji układów APU. Co prawda modele te mają zadebiutować na przełomie tego i przyszłego roku, ale w sieci już teraz można znaleźć pierwsze wyniki wydajności próbek inżynieryjnych. Czego możemy się spodziewać?
Procesory Carrizo nadal będą wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym, ale za to mają już wykorzystywać nowe rdzenie Excavator i układ graficzny na bazie architektury Graphics Core Next (GCN).
Przetestowany egzemplarz przedprodukcyjny został wyposażony w dwa moduły/cztery rdzenie o taktowaniu 2,6 GHz, 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2) oraz zintegrowaną grafikę z 8 blokami CU (512 jednostek cieniujących) o częstotliwości 626 MHz. Dodatkowo współpracował on pamięciami DDR3 o taktowaniu 1600 MHz.
Pierwsze testy wskazują na zauważalną poprawę wydajności względem poprzedniej generacji – widać to choćby po teście Arythmetic, gdzie przetestowany procesor uzyskał wynik zbliżony do 2-modułowego/4-rdzeniowego modelu Kaveri (3. generacja APU) o zegarze 3,2 GHz.
Przy okazji do sieci wyciekły też wyniki wydajności zintegrowanej grafiki w benchmarku GFXBench. W tym przypadku raczej nie ma co liczyć na dużo wyższą wydajność, bowiem nadal mamy do czynienia z tą samą architekturą.
Źródło: ComputerBase, SiSoftSandra, GFXBench
Komentarze
60Mając na myśli "kraj zaściankowy" chodziło mi o to, że największe markety oraz sieciówki (czyli sprzedające najwięcej komputerów i laptopów) oferują i promują (polecają) urządzenia oparte głównie na układach monopolistycznego Intela. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Magia marki i kasa. Kasa którą Intel przekupywał sieci handlowe, za co już nie raz płacił gigantyczne kary, które i tak okazały się być wpisane w koszty monopolisty.
Jeśli ktoś nie wierzy to zapraszam do pierwszego lepszego marketu lub sieciówki. Ile np. w takim Media Markcie czy Saturnie można znaleźć laptopów do wyboru? Dajmy na to że ze 100. Ile z tych laptopów to konstrukcje oparte na układach AMD? Jedno góra dwa urządzenia, i to w jakim przedziale cenowym? Najniższym. O taką "zaściankowość" właśnie mi chodziło. Jaki taki klient ma wtedy wybór?
Zaraz ktoś napisze "Ale przecież na stronach internetowych marketów czy sieciówek jest od groma komputerów czy laptopów opartych właśnie na AMD" - No zgadza się są, ale dlaczego tylko w sklepie internetowym (czy na allegro) a nie na półce danego sklepu? Oczywiście dlatego, że póki co tradycyjna sprzedaż ma się bardzo dobrze i długo jeszcze trend ten będzie dominować nad sprzedażą przez internet.
Intel to korporacja która ma głęboko w czterech literach swoich klientów (a już w szczególności swoich wyznawców którzy i tak będą kupować każdą nowość którą wypuści). Przez brak rzeczywistej konkurencji ze strony AMD, monopolista zamiast skupić się na tym aby każda kolejna generacja procesorów była co najmniej 80% wydajniejsza od poprzedniej, od dłuższego już czasu kleci odgrzewane kotlety w coraz niższym procesie technologicznym, których progres wydajności oscyluje w granicach 5-10%.
A co robią konsumenci? Zamiast zmusić monopolistę do cięższej pracy nad nowymi generacjami, jak grzeczne dzieci cały czas kupują jego układy, argumentując to wyświechtanym sloganem "bo kupuję to co uważam w tym momencie za wydajniejsze".
I kto okazałby się największym wygranym w tej batalii? Klient oczywiście.
Konkurencja była, jest i zawsze będzie motorem napędowym dla innowacyjności. Wystarczy tylko zerknąć na rynek mobilnych układów ARM.
3dfx tęż zrobił coś dobrego i ten sukces przyćmił mu rosnącą konkurencje
nie mówię od razu że AMD przejmie intela bo to w najbliższych parunastu latach się raczej nie stanie ale na pewno kolejność by się zmieniła
trzymam kciuka AMD oby im się udało
i czekam na - fanboye i gimbusy