APU znajdują zastosowanie począwszy od ultracienkich notebooków, przez wydajne i kompaktowe komputery PC, a skończywszy na zaawansowanym sprzęcie AiO
W 2011 roku firma AMD wprowadziła na rynek pierwsze procesory typu APU (Accelerated Processing Unit), gdzie w jednym układzie zintegrowano zarówno procesor centralny CPU (Central Processing Unit), jak i układ graficzny GPU (Graphics Processing Unit). Producent ten, poza rosnącym zainteresowaniem owego rozwiązania w różnych segmentów rynku, zauważył również, że na podobny pomysł wpadli również inni, czołowi producenci. Nic dziwnego, skoro konstrukcje te łączą w jednym mikroukładzie wydajność graficzną na poziomie zewnętrznych kart graficznych oraz moc obliczeniową wystarczającą do większości współczesnych zadań.
Procesory APU znajdują zastosowanie w szeregu nowoczesnych urządzeń - począwszy od ultracienkich notebooków o długim czasie pracy na wbudowanym akumulatorze, przez wydajne i kompaktowe komputery stacjonarne, a skończywszy na zaawansowanym sprzęcie typu All-in-One. Dodatkowym ich atutem jest przystępniejsza cena, dzięki czemu sprzęt wyposażony w układy APU nie wymaga inwestowania w dodatkowe komponenty (np. zewnętrzne karty graficzne), a jednocześnie jego modernizacja jest często łatwiejsza i daje lepsze rezultaty.
Poniżej możecie zobaczyć interesującą infografikę, która "opowiada historię" procesorów APU, a jednocześnie przystępnie wyjaśnia dlaczego stanowią one przyszłość informatyki oraz dlaczego są aktualnie ważnym segmentem sprzętu tworzonego pod kątem mocy obliczeniowej i wydajności.
Kliknij, aby powiększyć infografikę
Źródło: AMD
Komentarze
60Świat idzie do przodu wszystko staje sie mniejsze i mobilne.
Dlatego Zgadzam się z tym że to jest przyszłość.
Oczywiście nie dla graczy czy osobo potrzebujących mocnego PCta.
Poza tym PCet to nie tylko gry, tak więc niech sobie to APU w konsole wsadzają a od PCtów się od(pier)...czepią
Dlatego obie konsole nowej generacji będą miały w sobie APU od AMD.
Ach te głąby z MS i Sony, dali do swoich konsol coś co tylko pasjansa będzie mogło odpalić.
Do biura za słaby proc w excelu i za mocna grafiaka.
Dla gracza za słaba grafika i proc też słaby.
Teraz robię powrót do normalnego sprzętu czyli średni proc + średnia grafa, który bije apu kilkakrotnie a zapłacę tylko 270zł więcej.
Do htpc w sam raz, ale tu wystarczy a6.... a tanszy celeron sobie również poradzi.