Jednostki APU Raven Ridge łączą rdzenie Zen i grafikę na bazie architektury Vega. Producent już testuje próbki inżynieryjne procesorów.
Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen i APU Bristol Ridge pod gniazdo AM4. Na tym jednak plany rozwoju platformy się nie kończą, bo niebawem mają zadebiutować desktopowe układy APU z nowej serii Raven Ridge – jeden z takich modeli odnaleźliśmy w bazie UserBenchmark.
Procesory Raven Ridge to połączenie najnowszych technologii „czerwonych”, bowiem w jednym chipie zintegrowano rdzenie Zen oraz układ graficzny na bazie architektury Vega. Co istotne, desktopowe wersje procesorów mają być kompatybilne z obecnymi płytami głównymi z podstawką AM4.
W bazie UserBenchmark natknęliśmy się na wpisy z informacjami o próbce inżynieryjnej procesora o oznaczeniu ZD3300C5M4MFB_35/33_Y. Jednostka ta została wyposażona w 4 rdzenie/8 wątków o taktowaniu 3,1 GHz w trybie bazowym i 3,5 GHz w trybie Turbo, a także układ graficzny Radeon RX Vega 11. Procesor zainstalowano na płycie głównej MSI A320M PRO-VHL z podstawką AM4.
Wygląda więc na to, że AMD już testuje próbki inżynieryjne desktopowych układów APU Raven Ridge. Na ich premierę pewnie będziemy musieli poczekać do przyszłego roku, aczkolwiek szczegóły tego wydarzenia nadal są owiane mgłą tajemnicy.
Źródło: UserBenchmark
Komentarze
11Jak widać po komentarzach i rzeczywistych testach architektury VEGA dla rynku wysokowydajnego jest ona zbyt przyszłościowa ,żeby mogą czerpać ze swoich możliwości więc jak zwykle RED TEAM się pośpieszył.
Teraz rozbieżności są znacznie większe bo karta w normalnych warunkach jest tylko nie znacznie szybsza od FURY X a ponieważ firma ta nie dyktuje warunków na rynku PC jeżeli chodzi o GPU tak też prezentuje się jej wydajność.
Teraz można sobie zadać pytanie czy przyszłe ,ładniejsze oparte na niskopoziomowych API gry w momencie wykrzesania przynajmniej 90% z tej architektury będą miały na tyle duży FPS ,że warto byłoby jeszcze siedzieć na niej.
Teraz wracając do układów APU ,które będą miały TDP do 65W będzie możliwość także zobaczenia jak 14nm LPP sprawuje się także dla takich wartości mocy bo rynek zgrabnych laptopów jak oczywiście CZERWONI zapewnią dostawy zostanie przejęty przez nich no chyba ,że INTEL rzeczywiście zacznie obniżać ceny tak by końcowy produkt oparty na ich CPU + kartą typu Geforce MX150 w laptopach był tańszy o te 150dolarów biorąc pod uwagę wszystkie podzespoły.
Oliwy do ognia dolał też skutecznie Intel zapowiadając swoją sklejkę MCM z Core + VEGA + HBM2.
RavenRidge z pewnością sporo odskoczą wydajnością i sprawnością energetyczną 28nm generacji BristolRidge i o ile będą rozsądnie wyceniony, znajdzie nabywców.
Lecz wiadomo że to układy AMD/Intela z HBM2 będą stanowić nową jakość na rynku i spowodują spore zmiany.
Jak zamontować APU na płycie bez wyjścia obrazu?
To musi być jakoś rozróżnione odmiennymi podstawkami żeby unikać nieporozumień. Jak by mieli unikać nieporozumień gdyby sprzedawali płyty AM4 z DiplayPort, HDMI, DVI a do tego dopuścili procki bez grafiki? I Vice versa - jak by mieli sprzedawać procki z grafikami na płyty bez wyjścia. Przez tyle lat dawali osobne podstawki i nagle wszystko na AM4.. jasne!
PS Oczywiście skoro PCI-E ma dostep do pamieci RAM, ma też dostep do bufora ramki w GPU, teoretycznie mogłoby wyświetlać obraz na zasadzie przejściówek dodawanych kiedyś do płyt głównych Intela - na płycie analogowe DSUB a na przejściówce DVI.. Nie wyobrażam sobie aby AMD wypuściło APU na AM4? FM4 jak byk!