AMD Athlon X4 845 to zapowiedź tego co czeka nas przy okazji premiery desktopowych modeli Bristol Ridge pod podstawkę AM4.
Jakiś czas temu firma AMD odświeżyła ofertę o kilka nowych procesorów – pośród nich znalazł się też model Athlon X4 845, ale jego premiera przeszła bez większego echa. Układ ten trafił do naszej redakcji i niebawem będziecie mogli zapoznać się z jego testem.
Co jest wyjątkowego w modelu Athlon X4 845? Przede wszystkim to, że jak na razie jest to jedyny przedstawiciel generacji Carrizo dla komputerów stacjonarnych, w którym zastosowano rdzenie Excavator (te same, które znajdziemy w najnowszych układach Bristol Ridge - te jednak będą korzystać z podstawki AM4).
Za nami pierwsze próby przyspieszania nowego modelu – co prawda nie ma on odblokowanego mnożnika, a ewentualne podkręcanie trzeba tutaj realizować poprzez zwiększenie zegara szyny systemowej, ale udało nam się uzyskać całkiem niezły wynik 4254 MHz (wartość maksymalna, niestabilna).
Warto również zwrócić uwagę na cenę procesora – w polskich sklepach kosztuje on około 270 złotych, co czyni go jednym z najtańszych modeli pod gniazdo FM2+. Warto jednak pamiętać, że nie znajdziemy tutaj zintegrowanego układu graficznego, więc trzeba go połączyć z zewnętrzną kartę graficzną. Jak wypadnie Athlon X4 845? Przekonacie się już niebawem.
Źródło: inf. własna
Komentarze
16EDIT:
W sumie takie zestawienie wydajności zegar w zegar rdzenia Excavator i Skylake pozwoliłoby w przybliżeniu oszacować wydajność rdzeni ZEN. AMD już od dawna zapowiada 40% wzrost IPC:
cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2015/05/Zen-IPC-Gain.jpg
Żeby otrzymać teoretyczną wydajność rdzenia ZEN w stosunku do Skylake trzeba by tylko założyć że 40% wzrost IPC względem Excavator przełoży się na 40% wzrost wydajności (przy takich samych taktowaniach).
http://www.anandtech.com/show/10436/amd-carrizo-tested-generational-deep-dive-athlon-x4-845/4
w sumie ciekawy procesor i mozna porownac wydajnosc rdzen w rdzen architektury excavatora z stearollerem.
jedyna wada wieksza tego procka to to ze ma o polowe mniej kaszy niz poprzednia architektura co go czasami ogranicza.
tak na prawde sama platforma am4 ktora juz dawno powinna byc na rynku wraz z bristol ridgem powinna dac sporego kopa bo fm2+ to ma juz swoje latka.