AMD ujawniło plany wydawnicze procesorów i grafik dla systemów wbudowanych na 2014 rok
W 2014 roku powinniśmy się spodziewać 4 rodzin produktów, które znajdą zastosowanie w coraz prężniej rozwijającym się rynku wbudowanym.
Koncern AMD ujawnił plany wydawnicze procesorów i kart graficznych dla systemów wbudowanych na 2014 rok. Czego zatem powinniśmy się spodziewać?
Choć amerykański producent głównie jest kojarzony z procesorami i kartami graficznymi, to w przyszłym roku planuje on zwiększyć swoje udziały na sąsiednich rynkach – klientów niskonapięciowych, systemów wbudowanych, semi-custom, profesjonalnych kart graficznych oraz serwerów o dużej gęstości. Raport VDC Research wskazuje, że w czasie trzech najbliższych lat (2013 – 2016 rok) rynek procesorów wbudowanych poszerzy się z 330 do ponad 450 jednostek, a więc aż o 36%. Jest więc w co inwestować.
W związku z tym w 2014 roku planowana jest premiera czterech nowych rodzin produktów – procesorów typu x86 "Bald Eagle" i "Steppe Eagle", procesorów ARM "Hierofalcon" oraz kart graficznych "Adelaar". Wszystkie z nich zostaną wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym.
Procesory APU/CPU „Bald Eagle” zostaną wyposażone w 2 lub 4 rdzenie Steamroller i zintegrowaną grafikę Radeon HD 9000 bazującą na architekturze Graphics Core Next, natomiast ich współczynnik TDP wyniesie 17 – 35 W. Na uwagę zasługuje również zgodność z architekturą HSA, a także funkcje zarządzania poborem mocy. Modele te powinny więc się sprawdzić w branży digital signage i gier, a ich premiera zapowiadana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.
Trochę słabszą wydajność zaoferują modele Hierofalcon (pierwsze 64-bitowe układy typu ARM), które znajdą zastosowanie w centrach danych, infrastrukturze komunikacyjnej oraz rozwiązaniach przemysłowych. Producent zintegruje w nich 4 lub 8 rdzeni ARM Cortex-A57 o taktowaniu do 2,0 GHz, dwa 64-bitowe kontrolery pamięci DDR3/4 z korekcją błędów ECC, kontroler magistrali PCI-Express 3.0 i kontroler 10 Gb KR Ethernet, a współczynnik TDP oszacowano na 15 – 30 W.
Ich atutem będzie zastosowanie technologii ARM TrustZone, a więc dodatkowego koprocesora kryptograficznego. Pierwsze próbki układów Hierofalcon mają być dostępne w drugim kwartale 2014 roku, natomiast masowa produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2014 roku.
Na rynku niskonapięciowym planowana jest premiera układów APU SoC o nazwie kodowej Steppe Eagle, a więc następców niedawno wydanych jednostek APU G-Series. Procesory te zostaną wyposażone w 2 lub 4 rdzenie bazujące na ulepszonej mikroarchitekturze Jaguar o zegarze ponad 2 GHz i grafikę Radeon HD 8000 (niestety nadal wykorzystującą starszą architekturę VLIW4), natomiast ich współczynnik TDP wyniesie 5 – 25 W. Modele Steppe Eagle znajdą zastosowanie w energooszczędnych systemach wbudowanych, a ich premiera ma nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku.
Ostatnią z nowości są karty graficzne o nazwie kodowej Adelaar, które zastąpią modele Radeon E6460 i E6760. Na ich pokładzie znajdzie się procesor graficzny zgodny z architekturą Graphics Core Next i 2 GB pamięci GDDR5 o przepustowości 72 GB/s. Premiera grafik planowana jest na pierwszą połowę 2014 roku, a na rynku pojawią się one w wersjach MCM (Multi-Chip Module), MCX (Mobile PCI-Express Module) i tradycyjnej ze złączem PCI-Express dla komputerów stacjonarnych.
Źródło: AMD
Komentarze
25Marzy im się odbicie rynku serwerów Intelowi, profesjonalnych grafik nVidii i wejście na już dość tłoczny rynek embedded (ARM).
Problem tylko w tym, że AMD/ATI na każdym z tych pól będzie tym "późno przychodzącym na imprezę" jak to mówią
Myślałem że już ktoś klepie ARM-y 64-bitowe, hmm.
No nic, pozostaje pogratulować.
Steamroller do pół roku, oby się udało bo widać że na rynku konsumenckim trzeba im czegoś co zmniejszy dystans do Intela.
To chyba MXM a nie MCX?