O nadchodzących procesorach AMD Bulldozer słyszeliśmy już bardzo wiele, jednak wciąż nie znamy ich wydajności. Mimo wszystko udało nam się dotrzeć do kolejnych szczegółów odnośnie budowy samego procesora. Ponadto sądzimy, iż aktualny termin premiery jest już ostateczny, a to dlatego, że w tym tygodniu ruszają pierwsze dostawy.
Na procesory z platformy Zambezi byliśmy zmuszeni poczekać znacznie dłużej niż to przewidywały pierwotne plany. Przymnijmy, iż pierwotnie te potężne 8-rdzeniowe procesory miały zadebiutować na rynku w czerwcu, jednak za sprawą niezadowalających wydajnościowo pierwszych rewizji układu, ich premiera została przesunięta do czasu opracowania poprawionej wersji.
Jak zapewniali "zieloni" premiery powinniśmy się spodziewać w czasie 60 do 90 dni od chwili pojawienia się płyt głównych AMD z chipsetami z serii 900. Jednak i tym razem nie była to końcowa data, gdyż całość została znowu przesunięta - tym razem na 19 września. Miało to miejsce za sprawą po raz kolejny niezadowalającej wydajnościowo a także osiągającej niewielkie częstotliwości pracy drugiej próbki inżynieryjnej układu "B1".
Według informacji jakimi dysponujemy, koncern AMD ukończył już pracę nad rewizją "B2" układu i aby nie dopuścić do kolejnych opóźnień rozpoczęto już przygotowania do premiery procesorów z legendarnej niegdyś serii "FX". Firma z Sunnyvale nie przewiduje żadnych dalszych opóźnień, dlatego stara się aby w dniu premiery w sklepach znajdowała się już odpowiednia liczba egzemplarzy procesorów, a wszystko to ma na celu uniknięcie tzw. "papierowej premiery". Dostawy procesorów AMD do sklepów na całym świecie mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu, natomiast najbliżsi partnerzy handlowi koncernu już otrzymali wspomniane układy.
Opakowanie w jakim będą sprzedawane procesory AMD FX
Podczas odbywającej się między 17 a 19 sierpnia konferencji Hot Chips, przedstawiciele AMD ujawnili kolejne szczegóły odnoście architektury oraz samego nadchodzącego układu. Procesory z serii "FX" są najbardziej rewolucyjnymi układami od czasu premiery architektury "K7", która miała miejsce w 1999 roku. Jak powiedzieli inżynierowie, projekt Bulldozera zmieniał się wielokrotnie, po raz pierwszy założono, że będzie on wytwarzany w 45 nm procesie technologicznym i będzie oferował 8 rzeczywistych rdzeni. Jednak okazało się, że niezbyt dobrze rokuje na przyszłość a układ jest mało konkurencyjny - chodziło o wysoki proces technologiczny, a także na pobór energii i koszty produkcji. Dlatego też rozpoczęto prace nad udoskonaleniem ówczesnej architektury, która zaowocowała wydaniem procesorów Athlon II i Phenom II.
Jedna z pierwszych koncepcji pracy Bulldozera - niezrealizowana
Aktualna koncepcja pracy Bulldozera
Koncepcja architektury Bulldozera
Następnie inżynierowie postanowili wrócić do idei stworzenia 32 nanometrowego 8-rdzeniowego układu, lecz wykorzystującego budowę modułową. Z tego właśnie powstał obecny układ "FX". Producent postawił wyraźnie na nieco tańsze i bardziej energooszczędne rozwiązania, niż osiem natywnych rdzeni - stąd budowa modułowa.
Jeden ośmiordzeniowy układ będzie charakteryzował się czterema modułami, z których każdy będzie wyposażone w dwa rdzenie. Jednak jak już wiadomo od dawna nie będą to w pełni stuprocentowe rdzenie, bardziej będą one przypominały stosowane w procesorach Intela HT (wątki). Jednak mają się one odróżniać tym, iż każdy z nich będzie cechował się 80% wydajnością rzeczywistego rdzenia. Co ciekawe tak skonstruowany moduł (dwa rdzenie) będzie większy o zaledwie 12%, niż gdyby zastosowano pojedynczy niemodułowy rdzeń. Brzmi obiecująco, jednak jak to będzie wyglądało w praktyce dowiemy się już niebawem.
Działanie rdzeni układu Bulldozer
Szczegóły platformy AMD Zambezi
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że powierzchnia układu Bulldozer będzie wynosiła dokładnie 315 mm², dla porównania powierzchnia układu Phenom II X6 wynosi 294 mm², Llano 228 mm², zaś Intel Sandy Bridge 216 mm².
Przekrój i rozmiar układu Bulldozer
Więcej o firmie AMD i jej produktach:
- AMD dwurdzeniowe Llano już w przedsprzedaży
- AMD: Mobilne Radeony HD 7000 jeszcze w tym roku
- AMD ma nowego prezesa, został nim Rory P. Read
- AMD i Optis współraca przy nowych technologiach 3D
- AMD prezentuje 8-rdzeniowego Bulldozera
- AMD układy Wichita i Krishna niemal gotowe
- MSI CR430: 14'' laptop z AMD E-450
- Notebooki z AMD Sabine pojawiają się w sprzedaży
- AMD Bulldozer w zestawach z chłodzeniem wodnym
Źródło: Zdnet, Nordichardware
Komentarze
1691.) Nadal nie ma OFICJALNEJ daty premiery
2.) Po internecie kraza plotki ze procesory zaczna byc dostarczane za 2tyg, ale niewiadomo ani jakie (czy server czy desktop) ani gdzie czyli czy z fabryki wyjada czyste chipy czy tez dojada juz do sklepow a to kolosalna roznica.
3.) Temat opoznien daty premiery BD to juz czyste spekulacje, kilka (malo wiarygodnych dodajmy) przeciekow sugeruje slaba wydajnosc B0/B1 ,ale powodow moze byc nieskonczonosc (jak chocby bios/sterowniki/naumyslne uszkodzenie jednostek ES przez AMD).
Autor newsa konstruuje tak swoj artykul jakoby byly to pewniki i to poswiadczone przez AMD co NIE JEST PRAWDA.
4.)Jakie niskie czestotliwosci B0/B1 ? Probki inzynieryjne zawsze maja nieco nizsza czestotliwosc bazowa od finalnej, jednakze podkrecanie tych B0/B1 dawalo wyniki w okolicach 4.8ghz na powietrzu i to stabilnie.To ze bazowa czestotliwosc jest ustalona na jakims arbitralnym poziomie nic nie ma do mozliwosci krzemu.
Kolejny raz na benchmarku, to praktycznie tabloidowe podejscie do tematu, nie ma tu zadnej prawdziwej/wiarygodnej informacji tylko BARDZO BARDZO ulotne plotki.
A co do nawet tych plotek, panuje ogolny konsensus ze we wrzesniu premiere beda mialy edycje serwerowe, natomiast prognozowane pierwsze realne dostawy BD do sklepow beda z poczatkiem pazdziernika (ale pojawiaja sie pierwsze informacje o listopadzie jako miesiacu duzej dostepnosci)
Jeśli AMD uda się rzeczywiście podbić to do 80% to będzie to spore osiągnięcie technologiczne. Użytkowo to ciekawe czy 8-wątkowy Bulldozer prześcignie w wydajności 6-rdzeniowe Phenomy. Oczywiście nie w grach, bo silniki typowych gier są praktycznie niezrównoleglone i mają dylemat co zrobić z trzecim wątkiem, albo z kolejnymi :->
Chryste... AMD i moduły to zupełnie inne podejście do problemu niż HT i Intela
HT to w pewnym sensie wykorzystywanie rdzenia do drugiego zestawu obliczeń w czasie gdy I czeka na dane z pamięci/sth else i pozostawałby odłogiem niewykorzystany...
U AMD jest zupełna rewolucja, część jednostek w module wspólna, część odrębna, nie wiadomo jak się będzie zachowywał przy 8 wątkach, a jak przy jednym...
Jedyna wspólna rzecz to taka, że Intel i AMD niewielkim nakładem tranzystorów podwoili liczbę rdzeni (wirtualnie) :P
Premiera jest 19 września. Na początku były plotki, że we wrześniu, potem w wywiadzie jeden z inżynierów powiedział, że będzie we wrześniu. Następnie branża dotarła do info, że ma być 19. Po czym AMD wydało wideo na którym umieszczona "zwolnienie bulldozera 19 stego śnia".
Partnerzy AMD już mają gotowe procki. Natomiast pozostałe w tym tygodniu będą rozsyłane do największych sieci hurtowych na świecie. Chipy były już produkowane zaraz po opracowaniu B2 - czyli od 1,5 do 2 miesięcy temu. Mowa o desktopowych prockach, serwery mają trafić na rynek nieco później.
W wywiadach sami podkreślam inżynierowie wspominali, że wersje B0 i B1 - mają słabą wydajność i nie osiągają wysokich częstotliwości taktowania. Niskie częstotliwości,,, nie chodzi tu o rezultaty OC, w których co 10 sztuka poszła powyzej 4,7 GHz. Tylko o to, że układy nie mogły pracować ze standardową częstotliwością jaką założyło sobie AMD, a jak pracowały to trzeba było im dać więcej papu (V).
z tego co sie można doczytać z oficjalnych informacji wynika że moduł to jeden pełny rdzeń (nazwijmy go głównym) i drugi mniejszy (nazwijmy go pomocniczym)
rdzeń główny bedzie miał 100% wydajnosć rdzenia a pomocniczy ok. 50-60% z tąd w wielu źródłach podawane jest te 80%
więc wyliczanie wydajności rdzenie przez Atak_Snajpera jest co najmniej głupie (i sam dałem sie podpuścić hehe)
wszystkie testy które do tej pory zostały przeprowadzone nie sa miarodajne ze względu na brak sterowników oraz biosów do chipsetów z serii AMD 9xx
zatem czekamy do 19 września albo na pogrom albo na wielkie rozczarowanie koniec tematu i rozwodzenie sie nad jeszcze nie rozlanym mlekiem
Chyba że nadal nie są pewni czy wszystko będzie ok, i dlatego nie potwierdzają oficjalnie tego 19 wrz. W tym przypadku będzie obwieszczona następna data, typu Q4 lub Q1 2012.
Nie chciałbym autora zasmucić (puścił troche wodza wyobraźni w tym artykule) Ale pierwsza koncepcja bulldozera z 1999roku to coś takiego - także w tym roku wpłynęły patenty. AMD realizowało wtedy równolegle 2 projekty K8-1 i K8-2 - ten który widać na zdjęciu. W efekcie wybrano K8-1, który w tamtych czasach był w stanie zaoferować wyższą wydajność single thread, a K8-2 został zawieszony.
http://www.chip-architect.com/news/hammer.jpg
To co AMD podało, to przykład - zaczynamy od 2 rdzeni i robimy z nich jeden podwójny. AMD zaczynało od koncepcji ze zdjęcia i jak widać frontend był wspólny, i wybór polegał na wybraniu jednostek wykonawczych. Później wydzielono z nich osobne współdzielone FPU, wznocniono blok INT (poprawiono AGU) i dodano jeszcze jedno ALU. No i oczywiście każdy blok 2xINT + FPU dostały własny scheduler jak i rozdzielono dCacheL1 i pozbyto się L0.
Koncepcja bulldozera nigdy nie wyglądała tak jak ten przykład który dało AMD... no chyba, że w 1997/8 roku, a już w 1998 wpłynęły patenty które świadczyły o 2 współdzielonych rdzeniach ;)
Prawda jest taka: Albo AMD ma 8 rdzeniowe procki albo kłamią i nie należy nic od nich kupować(za nielegalne praktyki = oszukiwanie/naciąganie naiwnych klientów).
Ale lipa.
Problem byłby gdyby sam procesor byłby jeszcze droższy niż ten sam wydajnościowy odpowiednik intela :>
Musimy zaczekać tych 20 dni i dopiero oceniać co i jak.
"Dlatego też rozpoczęto proce nad udoskonaleniem ówczesnej architektury, która zaowocowała wydaniem procesorów Athlon II i Phenom II."
w grafice tez porownujecie ilosc rdzeni? czy to ILOSC RDZENI jest najwazniejsza w procesorze?
kiedys marketing zrobil z MHZ jedyny wyznacznik JAKOSCI procesora, potem była moda na TDP... teraz jest na ilosc rdzeni
dzis technologia poszła tak, ze ilosc rdzeni nie ma zadnego znaczenia, ma jedynie orientacyjne, jaka to jest półka
dzis juz nie macie 1 i 2 rdzeniowych procesorow, gdzie miało to kolosalna roznice.
dzis nawet 2-3 rdzeniowy procesor daje spokojnie rade
AMD i NVIDIA tez inaczej podchodza, jedni maja 800 procesorow, drudzy maja 96 procesorow... i to sa porownywalne modele.
hardware tez ma swoje własne implementacje. to wlasnie są ONE. mozna uzywac gowniany algorytm na szybkim procesorze, albo uzywac szybki algorytm na słabym... jest roznica w opisie? jest, a w działaniu? efekt bardzo zblizony...
przestancie wiec jeczec i zacznijcie uzywac slowa IMPLEMENTACJA
dzis rdzen to nie jest RDZEN.... dzis rdzenie sa modułami, z ktorych sie układa całość
a nie spotkałeś sie z przykładem ze 2 super szybkie rdzenie licza cos szybciej od 3 wolniejszych?
Trzymam za nich kciuki...
test vs i7 ;D
Wyniki testów 8150 vs 2600, zegar w zegar. Miłej lektury.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:QLn9rR2rn5oJ:www.sisoftware.net/%3Fd%3Dqa%26f%3Dcpu_amd_bulldozer%26l%3Den%26a%3D+http://www.sisoftware.net/%3Fd%3Dqa%26f%3Dcpu_amd_bulldozer%26l%3Den%26a%3D&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl