Nowa generacja układów APU to przede wszystkim jeszcze wyższa wydajność i efektywność energetyczna, a także nowa rozwiązania technologiczne.
Firma AMD oficjalnie zapowiedziała dwie nowe generacje układów APU – modeli Carrizo dla laptopów i komputerów stacjonarnych, a także Carrizo-L dla mniejszych laptopów i tabletów.
Procesory Carrizo zostaną wyposażone w rdzenie na bazie mikroarchitektury Excavator i zintegrowany układ graficzny Radeon nowej generacji, a całość będzie pełni kompatybilna z architekturą HSA (Heterogeneous System Architecture) – dzięki temu CPU i GPU będą mogły wspólnie pracować nad danym zadaniem. Modele te znajdą zastosowanie w wydajniejszych laptopach i komputerach All-in-One.
Z myślą o mniejszych laptopach i tabletach zaprojektowano układy typu SoC o nazwie kodowej Carrizo-L. Modele te mają bazować na rdzeniach Puma+ i grafice Radeon R na bazie architektury GCN.
Oficjalne szczegóły techniczne nie są jeszcze znane, ale producent chwali się jeszcze wyższą wydajnością i efektywnością energetyczną. Obydwie generacje zostaną również wyposażone w technologię ARM TrustZone, a więc dodatkowy koprocesor kryptograficzny. Całość oczywiście będzie zgodna z DirectX 12, Mantle API i OpenCL 2.0, a także z technologią AMD FreeSync.
Procesor AMD Carrizo - na jego premierę przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku
Na modele Carrizo i Carrizo-L przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bowiem ich premiera została zaplanowana dopiero na pierwszą połowę 2015 roku. Z kolei na pierwsze konstrukcje wykorzystujące nowe procesory poczekamy mniej więcej do połowy 2015 roku.
Źródło: AMD
Komentarze
30Silny proc do prac biuro, multimedia, internet mi nie potrzebny, byle był energooszczędny. Aktualnie mam AiO z T9600 starcza. Problem jest jedynie kiedy, chcę encodować filmiki ze starego aparatu z mjpeg do x264. To trochę trwa. Albo później z x264 do mp4 sony psp. Tu przydała by się jakieś wsparcie sprzętowe. Bo nawet i7 4Ghz by to robił długo.
Wkurza mnie to, że nie ma w handlu dedykowanych kart pci-e i mpci-e do encodowania wideo.
Chyba OpenCL.
Inwestują w segmenty niszowe, które się szybko rozwijają, co prawda, ale idąc do sklepu widzę jednego laptopa na 10 w którym jest procesor AMD, o urządzeniach mobilnych już nawet nie wspomnę.
W swoim systemie postawiłem na AMD i wciąż siedzę na drugim phenomie, bo patrząc na wyniki testów, najnowszy desktopowy procek czerwonych jest niewiele szybszy (góra 20%) i nie ma sensu go kupować.
Kiedy AMD zacznie być w końcu konkurencją dla Intela?
to nie rozwiązany problem amd...