Advanced Micro Devices zaprezentowało dzisiaj szczegółowe informacje dotyczące procesorów x86 o nazwach kodowych "Bulldozer" oraz "Bobcat". Według głównego menadżera AMD będą to dwa największe osiągnięcia pod względem technologicznym w bogatej historii jego firmy.
Zgodnie z zapowiedziami "Bulldozer" będzie jedostką wyróżniającą się przede wszystkim wysoką wydajnością, dorównującą najlepszym produktom Intela. Zostanie on skierowany na rynek komputerów stacjonarnych, laptopów, serwerów oraz stacji roboczych. Najważniejszą innowacją jest fakt, iż podstawową jednostką budulcową każdego procesora będzie dwurdzeniowy moduł, obsługujący jednocześnie dwa wątki.
Dzięki zastosowanej konstrukcji - widocznej na powyższych obrazkach - moduł jest około 12% większy niż, gdyby miał zaledwie jeden rdzeń. Owe dwurdzeniowe "klocki" można ze sobą bez problemu łączyć, tworząc tym samym wielordzeniowe procesory. Do produkcji modeli opartych na tej architekturze zostanie użyty proces 32 nm. Pierwszym produktem mają być 16-rdzeniowe Opterony Interlagos, które mogą dysponować nawet 50% większą wydajnością niż pobierające taką samą ilość prądu 12-rdzeniowe Opetrony o nazwie kodowej Magny-Cours.
Z drugiej strony AMD szykuje mniej wydajnego, za to znacznie bardziej mobilnego i energooszczędnego "Bobcata". Ten kierowany jest przede wszystkim w stronę notebooków, netbooków, a może nawet mniejszych urządzeń przenośnych. Właśnie w oparciu o dwa takie procesory "zieloni" stworzą "Ontario", pierwsze pełnoprawne APU na rynku. W przyszłości planowane jest również wydanie wersji czterordzeniowej.
Warto też podkreślić znaczący postęp w dziedzinie energooszczędności - jeden rdzeń "Bobcat" pobiera mniej niż 1W energii. Może to oznaczać, że współczynnik TDP Ontario zmieści się w przedziale do 5W. Dla przypomnienia - mający wczoraj premierę - Intel Atom N550 pobiera 8,5W. AMD szacuje, że mikroprocesory oparte na rdzeniach "Bobcat" będą w stanie zaspokoić potrzeby około 90% rynku notebooków.
Na nasze nieszczęście produkcja procesorów z rodziny "Bulldozer" rozpocznie się dopiero w 2011. AMD nie podało konkretnych terminów, ale zakłada się, że o pełnej dostępności będziemy mogli mówić początku trzeciego kwartału następnego roku. Na pocieszenie pierwsze produkty z APU Ontrio znajdziemy w sklepach być może już w styczniu.
Polecamy artykuły: | ||
Klonujemy komputer - maszyny wirtualne | 100 porad i sztuczek do Windows 7 | Test 4 kart GeForce GTX 460 |
Komentarze
142 rdzenie, 2 wątki (czyli 1 rdzeń, jeden wątek), a gdzie zapowiadane HT ala intel? no chyba, że polsky trudny jezyk byc...