AMD: czy w sterownikach Catalyst 12.7 zabraknie obsługi kart HD 2000, HD 3000 i HD 4000?
Zamiast jednego kilka pakietów
Redaktorzy serwisu Phoronix twierdzą, że dotarli do informacji świadczących o porzuceniu obsługi starszych generacji kart graficznych AMD Radeon w nowych wersjach sterowników Catalyst.
Koncern nie wydał oświadczenia w tej sprawie, więc póki co powinniśmy podchodzić do sprawy z lekkim dystansem. Informacje jakimi dysponuje Phoronix docelowo wskazują na porzucenie obsługi kart graficznych starszych niż Evergreen, bądź jak ktoś woli Radeon HD 5000. Miałoby się to odnosić więc do modeli z serii HD 2000, HD 3000 i HD 4000.
Obsługa wspominanych kart miałaby wypaść z głównego grafiku już w przypadku sterowników Catalyst 12.7, a wiec ostatnia odsłona przeznaczona dla wielu kart oznaczona powinna być numerem 12.6.
Wspomniałem o głównym grafiku, bowiem najprawdopodobniej firma AMD kontynuowałaby wydawanie raz na jakiś czas pakietu Catalyst zawierającego krytyczne poprawki i konieczne optymalizacje dla kart graficznych nieobsługujących interfejsu programowania DirectX 11.
Z podobnego systemu obecnie korzysta NVIDIA, która rozwija kilka pakietów, w tym wydając niezbędne aktualizacje w osobnych binarkach dla starszych kart. Taki zabieg miałby pozwolić AMD na lepsze dopracowanie driverów, szybsze wydawanie poprawek, a także na znaczące zmniejszenie rozmiarów instalek.
Phoronix wskazuje jednak, że pierwsze informacje jakie do nich docierały dotyczyły, jak przystało na serwis skupiony na Linuksie, właśnie tych systemów operacyjnych. Niefortunnie złożyło się jednak tak, że od dłuższego czasu AMD konsolidowało projekty wydawnicze zarówno dla Windows jak i Linux. W przeszłości jeżeli jakiś układ graficzny tracił obsługę w najnowszej linii rozwojowej sterowników w Linuksie, tracił ją również i w systemie Windows.
O ile w przypadku Linuksa użytkownicy wspomnianych kart będą mogli pozostać na własnościowych sterownikach Catalyst 12.6 i oczekiwać raz na jakiś czas na krytyczne aktualizacje albo skorzystać z otwartych (open source) sterowników, to już posiadacze Windows będą mieli do dyspozycji jedynie tą pierwszą opcję.
W Linuksie do dyspozycji mamy otwarte sterowniki graficzne, ale ich wydajność nie zachwyca
Podkreślamy natomiast, że jest to wciąż nieoficjalna wiadomość, która nie doczekała się jeszcze komentarza ze strony AMD. Do tego czasu powinniśmy traktować ją jako plotki bądź przypuszczenia.
Więcej o AMD:
- AMD ma chrapkę na firmę MIPS Technologies. Stworzy konkurencję dla ARM?
- AMD Radeon HD 7970, 7950 i 7700: oficjalna obniżka cen i darmowe gry
- Asus Ultrathin U82U: smukły notebook z procesorem AMD APU E-450
- AMD Trinity: przewidywana premiera drugiej generacji układów APU
Źródło: Phoronix, TechPowerUP
Komentarze
25Poprawki błędów (wg tej plotki) mają i tak być, a cyzelowanie wydajności o pół procent na kilkuletniej karcie mija się z celem. Jak ktoś chce większej wydajności to albo niech zmniejszy detale, albo kupi nową kartę.
W moim kompie siedzi HD 4850 i nie oszukuję się, że jak wgram nowe sterowniki, to nagle karta ruszy z kopyta i pokaże pazur. Co najwyżej wiatrak na karcie mi się zakrztusi kurzem ze śmiechu.
Mnie napinki - na rynku jest już seria HD 7000 i już jest po obniżkach cen. HD 4850 jest dla Ciebie za słabe? Spójrz prawdzie w oczy - to jest stara karta. Chcesz lepszej wydajności to kup nową.
Jeszcze ewentualnie powiedziałbym HD4000, bo jak by nie było miałem jeszcze nie dawno komputer z taką kartą i nawet laptopy (nie wiem czy mobilne też w to wejdą)
Poza tym, do starych kart nadal będą wydawane sterowniki, ale raz na jakiś czas i nie będą zawarte w tym podstawowym pakiecie. Trzeba będzie samemu ze strony pobrać do danej karty - tak gdzieś czytałem:)
Ja uważam, że to bardzo dobre i rozsądne posunięcie.
Nvidia wspiera serie 6xxx która ma już 8lat
Dla minus ujących wiedzcie że zminusowane komentarze czyta się częściej niż te pozostawione bez oceny:)