Porozumienia torują drogę dla produkcji monitorów z wolną od opłat licencyjnych technologią, zapobiegającą przycięciom i rozerwaniom obrazu w grach
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, technologia FreeSync wchodzi w etap szerszej dostępności. AMD właśnie podjęło współpracę z firmami MStar, Novatek i Realtek, które zajmują się produkcją skalerów do monitorów – ich nowe konstrukcje mają obsługiwać technologie DisplayPort Adaptive-Sync oraz Project FreeSync.
W ramach partnerstwa technologicznego, firmy MStar, Novatek i Realtek będą rozwijać standard DisplayPort Adaptive-Sync w skalerach, które znajdą zastosowanie w nowych monitorach – te podobno mają pojawić się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Monitory wyposażone w nową technologię będą pozwały na synchronizację obrazu na najnowszych kartach graficznych AMD Radeon w oparciu o technologię Project FreeSync. Rozwiązanie to wyeliminuje problem rwań, zacięć i opóźnień w wyświetlanym obrazie.
„Od momentu wprowadzenia na rynek sprzętowej akceleracji grafiki gracze marzyli o całkowicie płynnej rozgrywce, która byłaby wolna od przycinającego i rwącego obrazu,” powiedział Matt Skynner, corporate vice president i general manager w Graphics Business Unit AMD. „Projekt FreeSync firmy AMD ma na celu urzeczywistnić tę wizję za sprawą otwartego, wolnego od opłat licencyjnych i ustandaryzowanego rozwiązania, które pozwoli na wprowadzenie go do produktów z niższymi cenami i szerszego wykorzystania na rynku.”
Nowe skalery od MStar, Novatek i Realtek zaoferują producentom monitorów dostęp do szerszego zakresu funkcjonalności, niedostępnych w innych technologiach dynamicznego odświeżania. Możliwe będzie korzystanie ze skalowania obrazu, menu ekranowego (OSD), a także zastosowanie wyjść DVI i HDMI dla starszych konstrukcji oraz DisplayPort z wysoką szybkością transmisji audio.
„Nasi klienci są naprawdę podekscytowani technologią FreeSync firmy AMD,” powiedział Yee- Wei Huang, vice president w firmie Realtek. „Korzyści z jej wykorzystania w grach są jasne i wierzymy, że wykorzystanie branżowego standardu VESA DisplayPort Adaptive-Sync to podejście najlepsze z możliwych, aby uczynić ją dostępną szeroko i dostępną dla każdego.”
„Projekt FreeSync to branżowy wysiłek, aby zapewnić entuzjastom komputerowym płynną rozgrywkę,” powiedział Richard Hung, director w iHOME SBU – SC Novatek. „Firma AMD forsując swoją propozycję, aby zatwierdzić standard DisplayPort Adaptive-Sync, inteligentnie utorowała drogę dla skalerów Novatek, które będą na wyposażeniu nowych monitorów oferujących dynamiczną kontrolę odświeżania w przystępnej cenie.”
„Dzięki otwartej dla branży, ustandaryzowanej specyfikacji projekt FreeSync i DisplayPort Adaptive-Sync posłużą za rozwiązania dla przyjaznej użytkownikom technologii,” powiedział Henry Lan, marketing deputy director w Display Group MStar. „Firma MStar cieszy się mogąc dołączyć do ekosystemu projektu FreeSync firmy AMD. Nasze skalery zapewnią płynną rozgrywkę nowej generacji wyświetlaczy.”
Gotowych monitorów z funkcją FreeSync powinniśmy się spodziewać w pierwszym kwartale 2015 roku – będą to również modele o rozdzielczości Full HD o odświeżaniu 144 Hz oraz Ultra HD o odświeżaniu 60 Hz. Początkowo trafią one do mediów na testy.
Źródło: AMD
Komentarze
48G-synch - tylko w drogich monitorach 120/144Hz "gra graczy" o wyglądzie transformersa i marży adekwatnej dla niszowego rynku drogiego sprzętu "dla graczy".
Różnica w polityce.
Druga sprawa, dobry monitor kupuje się na dłużej, więc osobiście nigdy bym nie kupił monitora z FreeSync nastawiając się na zakup karty zawsze od AMD. Dlaczego? AMD idzie złą drogą jeśli chodzi o rozwój akceleratorów. Podnoszą wydajność wraz z poborem prądu, a to dla mnie żaden rozwój. Nie ma problemu zrobić dwa razy wydajniejszą kartę podnosząc dwukrotnie pobór prądu. To kwestia tylko zwiększenia ilości bloków obliczeniowych. O rozwoju można powiedzieć, kiedy przy tym samym poborze prądu mamy większą wydajność. To co w nadchodzącej generacji kart zrobi NV to już w ogóle zasługuje na pochwałę. Będzie dużo mniejszy pobór prądu, a wydajność jeszcze większa mimo, że nie zmienił się proces technologiczny. Proszę nie wyskakiwać z obliczeniami kosztów za prądu w przypadku karty NV i AMD, bo w ogóle o to nie chodzi i osobiście w ogóle mnie to nie interesuje. Chodzi o to ile trzeba odprowadzić ciepła z danej karty. Zbyt duża ilość ciepła do odprowadzenia to powoduje hałas i podgrzewa wnętrze obudowy.