AMD FX Centurion: limitowana edycja procesora o taktowaniu 5 GHz w planach producenta
Procesor AMD FX Centurion będzie pracował z taktowaniem bliskim 5 GHz, a jego cena wyniesie aż 795 dolarów.
W październiku ubiegłego roku zadebiutowały układy AMD FX Vishera, z których topowy model – FX-8350 – pracował z częstotliwością 4 GHz, a w trybie Turbo Core 3.0 mógł przyspieszyć do 4,2 GHz. Nieoficjalnie wiadomo, że producent planuje poszerzyć rodzinę o nowy model dla najbardziej wymagających klientów - Centurion.
Mowa tutaj o nowym przedstawicielu serii FX, który nosić będzie nazwę kodową Centurion. Układ ma bazować na mikroarchitekturze Piledriver i zaoferuje stabilne taktowanie w okolicach 5 GHz – wszystko przy powietrznym systemie chłodzenia. Niestety jego szczegółowa specyfikacja jeszcze nie jest znana.
Zapowiadany procesor dostępny będzie w limitowanej edycji, a jego cena wyniesie aż 795 dolarów. Warto zauważyć, iż jakiś czas temu koncern z Sunnyvale już wydał limitowaną edycję procesora – w tym przypadku był to model Phenom II X4 TWKR, który został stworzony z myślą o ekstremalnym podkręcaniu.
Źródło: Hexus
Komentarze
70Szczerze mowiac watpie zeby je przebil
oszaleli, przecież to ponad 2400zł
za taką kase ten selekt powinien mieć 8 rdzeni i 16 modułów
pamiętacie ceny FX kiedyś ?
Dobry krzem w cenie.. przecież to nie jest zwykły procesor, to edycja limitowana z najlepszych kawałków krzemu "ze środka placka" ;p
Nikt normalny, kto liczy się z finansami nie w dopłaci ogromnej kwoty do selektów które robią standardowo 1GHz więcej na powietrzu.
Ale jeśli kogoś stać ;)
Druga sprawa to te i5 i kręcenie. To że większość osiąga powiedzmy 4,5GHz nie oznacza że że wszystko jest ok. Bo niszczycie styki na płycie głównej. Wynika to z tego że intel stosuje pola zamiast pinów przy mocowaniu procesora. Powoduje to że koszt procesora jest mniejszy (pola łatwiej uzyskać niż piny) ale gniazdo jest bardzo wrażliwe i siła docisku jest nie równomierna oraz łatwo upalić jest styki na gnieździe. Takie gniazdo i mocowanie to LGA
W przypadku AMD jest gniazdo typu ZIF. Procesor ma nóżki są na procesorze zamocowane. Powoduje to że koszt produkcji jest droższy ale styki mocujące które otwieramy i zamykamy dźwignia jest pewniejszy w mocowaniu i należy nic dociskać. Dodatkowo gniazdo jest bardziej odporne na temperatury.
Intel mógł by w końcu zmieniać te beznadziejne mocowania w swoich LGA na ZIF jak AMD. O ile w droższych konstrukcjach jest w miarę ok to w tańszych jest jest bardzo źle. Już praktycznie przy złym montażu można zniszczyć styki a sam montarz radiatora jest po prostu jakimś nieporozumieniem. Często są przez to awarie. W AMD zwykły user bez problemu założy chłodzenie.