Potencjał portfolio firmy AMD jest dodatkowo podkreślony przez inwestycje, jakie poczyniła w kierunku otwartości platform.
W trakcie targów SC17 firma AMD i jej ekosystemowi partnerzy ogłosili natychmiastową dostępność szeregu nowych, super wydajnych systemów napędzanych przez procesory AMD Epyc oraz akceleratory AMD Radeon Instinct, dzięki którym zwiększy się tempo innowacji w dziedzinie superkomputerów.
Poprzez kompleksowe wsparcie zarówno heterogenicznych systemów superkomputerowych, jak i platform funkcjonujących głównie w oparciu o procesory i obszerną pamięć, firma AMD odpowiada na zapotrzebowania wielu rodzajów zadań obliczeniowych, tym bardziej że oferuje nawet 3-krotnie lepszy stosunek wydajności do ceny przy porównaniu Epyc 7601 z Intel Xeon Platinum 8180M. Wśród docelowych zadań dla rozwiązań AMD są uczenie maszynowe, modelowanie pogody, obliczeniowa dynamika płynów, symulacje i analiza zderzeń w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, eksploracja złóż paliw kopalnych i inne.
Atrakcją prezentacji AMD na targach SC17 jest system Inventec P47, który łączy w bardzo skalarnej platformie pojedynczy procesor Epyc z serii 700 z czterema akceleratorami Radeon Instinct MI25, z których każdy zapewnia nawet 12,3 TeraFLOPSa mocy w obliczeniach pojedynczej precyzji. Specjalnie dla dużych, hiperskalarnych wdrożeń firma AMAX opracowała rozwiązanie [SMART]Rack P47, czyli kompletne urządzenie rackowe dla systemów wysokiej wydajności, w którym można zainstalować 20 systemów P47 i tym samym zapewnić wydajność na poziomie PetaFLOPSa w obliczeniach pojedynczej precyzji i ponad 10 TB pamięci DDR4 na szafę.
[SMART]Rack P47 to ponadto system ze zoptymalizowanym pod kątem superkomputerów oprogramowaniem [SMART]DC DCiM, które pozwala zdalnie monitorować, zarządzać i kierować mocą urządzeń bazujących na wielu kartach graficznych, gdzie kontrola temperatury, poboru energii i stanu sprzętu jest kluczowa w celu zapewnienia nieprzerwanej operacyjności. Ponadto system ten wykorzystuje także platformę programistyczną AMD ROCm, która niezwykle ułatwia implementację mechanizmów do głębokiego uczenia, wnioskowania i trenowania.
Możliwości procesorów AMD Epyc i akceleratorów AMD Radeon Instinct są w pełni wspierane w najnowszej wersji ROCm 1.7. Rozwiązanie to rozwija ideę najbardziej wszechstronnej platformy otwartego oprogramowania dla heterogenicznych systemów obliczeniowych i w celu uwolnienia pełnego potencjału akceleracji graficznej, jak i innej, np. układów FPGA, dostarcza biblioteki matematyczne oraz wsparcie programistyczne wykorzystując nowoczesne języki programowania.
ROCm 1.7 to także wsparcie dla konfiguracji z wieloma układami graficznymi Radeon (dodano tutaj obsługę najnowszych konstrukcji), a także bibliotek takich, jak TensorFlow i Caffe w ramach inicjatywy MIOpen. To oznacza, że baza dla różnorodnych strategii komputeryzacji heterogenicznej już jest dostępna jako nowe rozwiązanie technologiczne AMD w formie zestawu: EPYC, Radeon Instinct i ROCm 1.7. Dostępność platformy P47 oraz udostępnienie ROCm 1.7 to osiągnięcia, które pokazują, jak optymalizacja i innowacja rozwija się już na poziomie sprzętowym.
Systemy od wiodących dostawców są już dostępne w ofertach producentów OEM/ODM ASUS, Gigabyte, HPE, Supermicro i Tyan, a także integratorów AMAX, Boston, Boxx, Clustervision, E4, EchoStreams, Equus / ServersDirect, ICC, Koi, Megware, NEC, Penguin i Silicon Mechanics. Targi SC17 odbywają się w Denver w dniach 13-17 listopada. Firma AMD prezentuje zastosowania i odpowiada na pytania na firmowym stoisku numer 825.
Źródło: AMD, AnandTech
Komentarze
5* Xeon 8180 jest do platform 8-way, czyli inna bajka. Epyc różni się możliwościami na tyle of Inteli, że ciężko go z sensem porównywać do Xeonów ot tak, bez konkretnego opisu zastosowania.
* Jaranie się TFLOPSami single precision jest śmieszne, bo nie jest łatwo policzyć coś z sensem przy ograniczeniach single precision, a niektórych rzeczy praktycznie się nie da. Nawet double nie zwalnia od myślenia przy obliczeniach, ale w singlu to jest w kółko obchodzenie ograniczeń.
Czyli rozumiem że serwery z EPYC będą 3x tańsze od odpowiedników z procesorami Intela?