AMD zapowiada procesory Naples - nowe rozdanie w segmencie profesjonalnym
AMD wraca na rynek serwerów z całkowicie nowym rdzeniem x86 – Zen. Czy czeka nas nowe otwarcie na gruncie centrów danych?
Za nami premiera procesorów AMD Ryzen, a więc pierwszych modeli na bazie mikroarchitektury Zen. To jednak dopiero początek ofensywy „czerwonych”, bo nowa mikroarchitektura powstała z myślą o najróżniejszych zastosowaniach i niebawem dołączą do nich również układy Naples dla serwerów i centrów danych. Czego powinniśmy się spodziewać?
Można powiedzieć, że już od jakiegoś czasu obserwujemy głód innowacji w sektorze centrów danych i wiele zespołów IT szukało tutaj alternatywy dla swoich aktualnych potrzeb w infrastrukturze chmury. Nowa, wysoko-wydajna platforma AMD ma stanowić odpowiedź na te wymagania.
Układy Naples również korzystają z mikroarchitektury Zen i zostały wykonane w 14-nanometrowej litografii. W jednym procesorze znajdziemy nawet 32 rdzenie/64 wątki, 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 oraz kontroler PCI-Express 3.0 ze 128 liniami transmisyjnymi. Można zatem powiedzieć, że będą to najbardziej rozbudowane konstrukcje jeżeli chodzi o specyfikację pojedynczego układu.
Mało? W razie potrzeby, dzięki magistrali Infinity Fabric, w jednym serwerze będzie można połączyć dwa takie układy. Otrzymamy więc 64 rdzenie/128 wątków, ale liczba linii PCI-Express zostanie rozdzielona po 64 na obydwa procesory.
Porównanie 2-procesorowej platformy AMD Naples i Intel Xeon E5-2699A v4 „Broadwell-EP” – na papierze wygląda to znakomicie.
Jak jest w praktyce? AMD chwali się, że porównaniu tej samej liczby rdzeni i taktowania pamięci jego platforma jest 2-krotnie wydajniejsza.
To jednak nie koniec rewelacji, bo przy standardowych ustawieniach wzrost wydajności jest 2,5-krotny. Z kolei przy bardziej wymagających zastosowaniach platforma Intela dysponuje zbyt małą pojemnością pamięci operacyjnej.
Ciekawym połączeniem powinna być też platforma z procesorem AMD Naples i kartami Radeon Instinct – konfiguracja ta obsłuży nawet cztery akceleratory przy pełnej przepustowości magistrali. Moc obliczeniowa? Podobno porównywalna do ludzkiego mózgu :-)
Wygląda więc na to, że czeka nas nowe otwarcie na gruncie centrów danych. Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się w drugim kwartale, bo właśnie wtedy mają zadebiutować nowe procesory AMD.
Źródło: AMD
Komentarze
37Oba miały 2x większy CacheL2 w stosunku do zwykłych Athlonów64.
Było by miło gdyby AMD wróciło do tej tradycji i wydali by choć kilka niższych modeli na AM4.
Jeśli AMD wypuszcza procesor serwerowy nie tylko z większą ilością rdzeni (! (serwery zjedzą każdą ilość rdzeni i wątków)) i w dodatku, mający wyższe taktowanie na pamięciach. Więcej linii PCI-E, i pakuje więcej pamięci...
To Intel musi naprawdę szybko wypuścić swój odpowiednik, bo AMD zje, a raczej, połknie rynek serwerów.
Jedna sprawa która pozostaje niewiadoma, to pobór prądu (bardzo, bardzo ważna sprawa jeśli chodzi o serwery).
Aż szkoda że nie ma sensu lądować więcej niż 2 GPU w komputer (czasem nawet dwie grafy to wywalanie kasy w błoto), tak 8 1080Ti/RX VEGA FURY X w pełnym x16, aż ślinka cieknie!
Chociaż jak by dali za tysiąca zielonych cpu 20 rdzeni/40 wątków to kilka osób u Intela mogło by dostać zawalu...