Koncern AMD wraz z premierą układów "Llano" należących do platformy "Lynx" wprowadził tajemnicze oznaczenia kart graficznych, a w zasadzie połączeń dwóch układów - zintegrowanego w procesorze oraz z dedykowanej karty graficznej.
Idea łączenia mocy obliczeniowej dwóch układów graficznych AMD: zintegrowanego dotychczas w płycie głównej oraz drugiego pochodzącego z dedykowanej karty graficznej jest już znana i stosowana od kilku lat. Mimo wszystko technologia ta nie zdołała przygarnąć dużej ilości zwolenników oraz zdobyć popularności. Wspomniana technologia Hybrid CrossFire posiadała bowiem wiele mniej lub bardziej istotnych i uprzykrzających życie mankamentów. Od niekiedy nikłego przyrostu wydajności, a nawet jego spadku, poprzez problemy z obsługą w niektórych systemach Windows czy też po ograniczenie się do parowania jedynie układów o podobnej mocy obliczeniowej.
Za sprawą nowych hybrydowych układów Fusion technologia ta zostaje wskrzeszona w lepszej postaci i pod nową nazwą, która od teraz brzmi AMD Dual Graphics. O ile w przypadku łączenia IGP z płyty głównej oraz GPU programy identyfikacyjne wykrywały zawsze połączenie dwóch odrębnych układów, o tyle w przypadku nowych 32 nanometrowych procesorów AMD sytuacja wygląda zgoła inaczej. A mianowicie dwa połączone ze sobą układy przeobrażają się w jeden wirtualny układ graficzny, posiadający własną nazwę oraz specyfikację.
Sam muszę przyznać, iż pomysł AMD wydaje mi się nieco dziwny, o ile samo sumowanie specyfikacji kart było by dobrym rozwiązaniem to już tworzenie zupełnie nowych tworów graficznych, dodających kolejne zamieszanie do już i tak zagmatwanego nazewnictwa układów graficznych AMD jest w pewnym sensie nieporozumieniem. Chociaż może znajdą się osoby które w powyższym zastosowaniu znajdą więcej pozytywów niż ja. Wracając jednak do tematu, dotarliśmy do odpowiedniego slajdu informacyjnego, dzięki któremu bez problemu każdy będzie w stanie rozkodować "wirtualny układ graficzny AMD" a zarazem sprawdzić jakie fizyczne podzespoły posiada dana konstrukcja. Wspomniane rozwiązanie może być bardzo przydatne m.in. w przypadku notebooków, gdzie to producenci w dużej większości zamieszczają jedynie informacje o modelu tego wirtualnego tworu graficznego.
Więcej o AMD:
- AMD rezygnuje z produkcji układów Athlon i Phenom?
- AMD: mostek A55 nie wspiera SATA 6Gb/s i USB 3.0
- AMD: desktopowe Llano na konferencji w Chile
- AMD Phenom X4 z Turbo Core już w sprzedaży
Źródło: Vr-Zone, TechPowerUp
Komentarze
15Powiecie, że nie wiele to da, no cóż jak widzicie w AMD daje to całkiem ciekawy rezultat, przynajmniej na słupkach.
Powodzenia AMD, nVidio nie śpij ;)
Bo się naprawdę wku*ę na AMD.
(glownie nastawiam sie na 2 generacje APU z rdzeniami bulldozer i gpu w 28nm)