Jak zmieniała się pozycja AMD/ATI i Nvidii na rynku kart graficznych?
Choć obecnie większość udziału na rynku kart graficznych ma Nvidia, to nie zawsze tak było – niegdyś to właśnie AMD (ATI) obejmowało pozycję lidera w tej branży. Jak dokładnie wyglądał rozkład sił na przestrzeni lat?
Bardzo dobrze obrazuje to wykres, jaki przygotował jeden z użytkowników forum Beyond3D – widać na nim najważniejsze premiery i udział obydwóch producentów na rynku kart graficznych od 2003 do 2014 roku. Musimy pochwalić pomysłowość i wykonanie, bo jeszcze nikt nie stworzył równie dobrego zestawienia.
Nie sposób przy takiej okazji nie powspominać starych czasów i najważniejszych wydarzeń z branży!
GeForce 7950GX2 - pierwsza podwójna karta Nvidii
Najgorętszy okres "wojny" między AMD/ATI a Nvidią przypadł na lata 2004 – 2006 – obydwie firmy miały tutaj podobny udział i musiały mocno walczyć o klienta. Wtedy też zadebiutowały takie konstrukcje jak Radeon X800/X800 XL/X850 CrossFire Edition (pierwsze karty obsługujące technologię CrossFire) oraz GeForce 7950GX2 (pierwsza dwuprocesorowa karta Nvidii).
Radeon X800 GTO2 - dzięki wgraniu odpowiedniego oprogramowania można było go przerobić na wydajniejszego X850 XT
Warto też zwrócić uwagę na okres od końca 2004 do początku 2005 roku, bo to właśnie wtedy AMD (jeszcze jako ATI) górowało nad Nvidią. Jest to o tyle interesujące, że do tej pory sytuacja ta się jeszcze nie powtórzyła.
MSI GeForce 8800 GTX w wersji OC Liquid
Pod koniec 2006 roku nastała era akceleratorów obsługujących DirectX 10 – pojawił się więc sławny GeForce 8800 GTX, a rok później nie do końca udany Radeon HD 2900 PRO. Wtedy też AMD zaczęło tracić, a triumf święciła Nvidia.
Radeon HD 5870 - jedna z najbardziej udanych kart AMD
Dopiero premiera serii Radeon HD 5000 i niezbyt udana generacja Nvidia Fermi pozwoliła nieco wyrównać pozycję obydwóch firm, niemniej jednak nadal prowadzili „zieloni”.
GeForce GTX 480 był tak gorący, że niektórzy potrafili smażyć na nim jajka ;)
Obecnie obserwujemy znaczną przewagę Nvidii – obejmuje ona około 76% rynku, podczas gdy AMD tylko 24%. Duża w tym zasługa udanych generacji GeForce Kepler i Maxwell, ale niedługo ma nastąpić premiera akceleratorów Radeon Rx 300 z rewolucyjnymi pamięciami HBM. Czy nowa seria pozwoli AMD wydrzeć choć część rynku z rąk Nvidii? Cóż, czas pokaże ;)
Źródło: Beyond3D, inf. własna
Komentarze
51Sapphire Radeon HD4850 512 MB ale ta karta idzie na emeryturę bo aż żal mi ją tak długo katować (7 lat) dziwię się że jeszcze tak dobrze to znosi ale tu widać tylko dobry produkt, AMD i Sapphire się postarali :). Choć ostatnio wydajnościowo guruje NVidia gdyby nie ceny to AMD by miałoby już mocno w plecy, "przewagą" AMD w tej chwili są ceny bo nie ma się co oszukiwać że NVidia me je wyższe na tyle że sporo użytkowników dla zaoszczędzenia kupuje AMD z powodu ceny ponieważ wydajność podobna do NVidii (lub niewiele niższa) a różnica w cenie jest i to wcale nie taka mała ja np szukam czegoś z półki R9 290X to NVidia swoje karty konkurenckie w tej półce cenowej potrafi mieć karty nawet po 300-500 zł droższe a parametry są bardzo zbliżone (nieznacznie wyższe). Nie orientuję się na półce budżetowej jak to jest (do 700 zł) ale jak patrzę od 1500zł do 2500 zł to różnica cenowa taka jak wspomniałem powyżej nie mniej czytam wiele opinii ze NVidię sobie chwalą szczególnie ostatnio gracze GTA V posiadający NVidię działa to podobno bardzo dobrze a i sterowniki NVidii pod GTA też podobno pomagają grafikom lepiej wykorzystać potencjał przy tej grze.
Jak patrzę na wybór to już z sentymentu AMD szukam ale jeżeli NVidia zaproponuje coś lepszego przy niedużej różnicy w cenie to jestem osobiście w stanie dołożyć bo jednak liczy się wydajność :)
Sam byłem jestem i prawdopodobnie będę użytkownikiem Nvidi ale nie przesadzajmy z tym upadkiem, AMD po prostu znalazło zyskowny rynek i mniej sie skupia na kartach do desktopów.
Jak tak dalej pójdzie to AMD skończy jak 3dfx, tyle, że nie kupi go Nvidia.
praktycznie zawsze nvidia wypada lepiej (poza tym pasuje mi do koloru obudowy ) zwłaszcza jeżeli chodzi o dodatkowe rzeczy typu GF experience shadowplay etc. czy samo CUDA