AMD Opteron 3200: energooszczędne procesory dla dostawców usług hostingowych
Nowe serwerowe Bulldozery
AMD wprowadziło do swojej oferty serwerowe procesory Opteron 3200, które skierowana są na rynek energooszczędnych usług hostingowych i sieciowych.
We wrześniu ubiegłego roku asortyment firmy AMD poszerzył się o układy Opteron 4200 (Valencia) i Opteron 6200 (Interlagos), a więc konstrukcje nowej generacji z 32-nanometrowymi rdzeniami Bulldozer. Modele te głównie przeznaczone do pracy związanej z przetwarzaniem w chmurze oraz wirtualizacji, gdzie najważniejsza jest wydajność serwera.
Tym razem koncern z Sunnyvale postanowił na trochę słabsze rozwiązania, skierowane specjalnie dla osób szukających niezawodności w klasie biznes.
Procesory AMD Opteron 3200 dostępne są w wersjach 4- lub 8-rdzeniowych w gotowych platformach takich firm, jak: MSI, Tyan, Fujitsu, Dell, Servers Direct, SGI, ZT Systems i Supermicro. W dalszym ciągu bazują one na architekturze Bulldozer, ale są już kompatybilne z podstawką AM3+. Nowe konstrukcje przeznaczone są dla dostawców usług hostingowych, a do ich zalet można zaliczyć:
- wysoką wartości oferującą do 38% lepszy stosunek wydajności do ceny i 19% mniejszego poboru prądu na rdzeń niż produkty konkurencji
- pamięć ECC i funkcje zapewniające niezawodność serwera na niewygórowanym poziomie cenowym
- szybki zwrot poniesionych kosztów - już w przeciągu 7 miesięcy zysk z hostingu może pokryć koszty zakupionego sprzętu – czas ten jest nawet o 14% krótszy względem konkurencji
- efektywne rozwiązanie dla Chmury, dzięki podwójnej gęstości rdzeni na jedną szafę rackową
„W obecnej sytuacji rynkowej, dostawcy usług hostingowych oczekują by ich centra danych generowały zyski szybciej niż kiedykolwiek”, powiedział Patrick Patla, corporate vice president i general manager, Commercial Business, AMD. ”Wraz z premierą nowych procesorów AMD Opteron Serii 3000 użytkownicy korzystający z sieci i Chmur nie będą już więcej musieli nabywać rozwiązań klasy desktopowej, aby otrzymać sprzęt z tego segmentu cenowego. Teraz otrzymują wszelkie korzyści płynące z posiadania prawdziwego serwera, dostępnego w cenie zarezerwowanej do tej pory dla rozwiązań desktopowych. Dzięki temu klienci korzystający z hostingu osiągną szybki zwrot inwestycji .”
Więcej o procesorach firmy AMD:
- AMD A10-5800K: APU Trinity - pierwsze, nieoficjalne testy wydajności
- AMD A4-3420: APU wkrótce w sprzedaży detalicznej
- AMD Kaveri: trzecia generacja APU z kontrolerem pamięci DDR3-2133
- CeBIT: AMD prezentuje wydajność procesorów Trinity
Źródło: AMD
Komentarze
12Dlatego moim zdaniem skrajną głupotą jest porzucenie segmentu najwydajnieszych procesorów, skoro AMD tam potrafi.
Ale jeśli chodzi o desktopowe procesory mamy do czynienia z największą stagnacją w historii AMD - Phenomy II dobre są w grach, ale na tle Core 2 Duo, zaś FX-y są jeszcze niedopracowane.