Serwerowe procesory AMD Opteron "Abu Dhabi" - oficjalna premiera dziesięciu modeli
Większa wydajność i niższe koszty eksploatacji
AMD oficjalnie zaprezentowało serwerowe procesory Opteron 6300 „Abu Dhabi”, które charakteryzują się większą wydajnością i mniejszym poborem mocy względem poprzedników.
Niedawno informowaliśmy, że koncern AMD przygotowuje się do premiery nowej generacji serwerowych układów Opteron. Procesory te miały zadebiutować w połowie bieżącego miesiąca, ale ostatecznie pojawiły się już dzisiaj.
Modele AMD Opteron 6300 noszą nazwę kodową „Abu Dhabi” i oferują do 16 rdzeni Piledriver, 4-kanałowy kontroler DDR3-1866 oraz 16 MB pamięci podręcznej L3. Pojemność pamięci podręcznych niższego poziomu zależna jest od konkretnego modelu procesora – dla każdego modułu udostępniono 16 + 64 KB pamięci L1, natomiast dla każdego rdzenia po 1 MB pamięci L2.
Całość wspomagają cztery magistrale HyperTransport 3.0 o przepustowości 6,4 GT/s każda. Na jednej płycie głównej można zamontować do czterech takich układów oraz do 1,5 TB pamięci operacyjnej.
Warto również wspomnieć, iż Abu Dhabi zostały wzbogacone o cztery nowe instrukcje – FMA3, BMI, TBM oraz F16c. Pierwszą z nich u konkurencji zobaczymy dopiero w układach Haswell i Broadwell.
Nowe procesory nie różnią się pod względem technicznym od modeli przedniej generacji (Opteron 6200 „Interlagos”) - w dalszym ciągu są kompatybilne z gniazdem G34, a ich współczynnik TDP wynosi 85 – 140 W. Te same są również certyfikaty dla aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zredukować koszty modernizacji serwerów i stacji roboczych.
Nowe procesory oferują wyższy współczynnik IPC (Instructions Per Cycle – liczba instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) oraz wyższą częstotliwość pracy, co przekłada się na większą wydajność – zarówno ogólną, w przeliczeniu na dolar oraz wat mocy. W ostatnim przypadku wzrost względem poprzedniej generacji Opteronów wynosi nawet 40%.
Testy przeprowadzone przez producenta wykazują, że przedstawiciel nowej generacji (Opteron 6380) jest 8 – 40% wydajniejszy od porównywalnego modelu z poprzedniej serii (Opteron 6278). Producent chwali się, że jego układy są także bardziej opłacalne od rozwiązań konkurencji – w tym przypadku modeli Intel Xeon-E5 2600.
Procesory AMD Opteron 6300 dostępne będą m.in. w serwerach firm HP, DELL, CRAY, SGI, Supermicro i Sugon. Poniżej znajdziecie specyfikację poszczególnych modeli oraz ich ceny.
Źródło: AMD
Komentarze
49To akurat była dobra tradycja :)
- Opteron 144 "Venus" (1C, s.939), miał 2x większy cache od topowego desktopowego Athlona i do tego kręcił się jak szalony.
- Opteron 1216 "Santa Ana" (2C, s.AM2), również 2x większy cache oraz niezłe OC.
Zgodzę się z przedmówcami że do gier 8M/16C się nie przyda wcale (do nowych gier spokojnie wystarczy Vishera 3M/6C) ale do półprofesjonalnych zadań już tak.
Szlag by to.. a już miałem taką fajną platformę wybraną na DP SB-EP, a tak już z drugiej strony to może akurat sprawdzi się to nieco lepiej niż ostatnich kilka serwerów z prockami od AMD ?
Ja wiem, ja wiem.. nie ma co narzekać, nie są to technologie NASA, to zwykła wirtualizacja.
Ok, ponarzekałem sobie po poniedziałkowym, poweekendowym szoku :)