Podczas konferencji AMD Financial Analyst Day 2015 poznaliśmy plany AMD na najbliższe lata.
Za nami konferencja AMD Financial Analyst Day 2015, na której AMD przedstawiło swoje plany na najbliższe lata. Czego i kiedy możemy się spodziewać?
Na samym początku warto zauważyć, że na tego typu konferencjach nie pojawiają się szczegółowe informacje – podobnie było i tym razem, bo w zasadzie poznaliśmy tylko zarys planów na przyszłość. Wprawdzie część z ujawnionych informacji już wyciekła do sieci, ale teraz zostały one oficjalnie potwierdzone przez same kierownictwo firmy. Oprócz tego mamy kilka nowych wieści.
Na sam początek plany wydawnicze procesorów – to na co wszyscy czekają od dawna. Jeszcze w tym roku czeka nas premiera 6. generacji układów APU, a więc modeli z generacji Carrizo – modele te trafią jednak tylko do segmentu mobilnego. Producent chwali się większą wydajnością zintegrowanej grafiki w odniesieniu do konkurencyjnych modeli Core i5, a także niższym poborem energii elektrycznej.
W przyszłym roku powinniśmy się spodziewać procesorów FX na bazie całkowitej mikroarchitektury Zen oraz 7. generacji układów APU. Co ciekawe, obydwie generacje będą kompatybilne z nową podstawką AM4 oraz pamięciami DDR3 i DDR4. W przypadku mobilnych układów APU producent zastosuje mocowanie FP4.
Bardzo ciekawie zapowiada się mikroarchitektura Zen, która ma wprowadzić obsługę wielowątkowości, a także większą przepustowość i niższe opóźnienia pamięci podręcznej. Rozwiązanie to sprawdzi się przy tworzeniu procesorów praktycznie z każdego segmentu – począwszy od tych energooszczędnych, a skończywszy na najwydajniejszych modelach wielordzeniowych.
Główną bolączką obecnych mikroarchitektur jest niski współczynnik IPC, a więc liczba instrukcji wykonywanych w cyklu zegara. Mikroarchitektura Zen ma przynieść nawet 40% wzrostu IPC względem obecnej mikroarchitektury Excavator (z nadchodzących procesorów APU Carrizo). Wynik robi wrażenie, ale czy pozwoli dogonić układy Intela? Tego przekonamy się już w przyszłym roku. Na następne lata planowana jest mikroarchitektura Zen+, która zaoferuje kolejny, już znacznie mniejszy wzrost IPC.
Co w przypadku centrów danych? Producent pracuje nad procesorami K12 na bazie architektury ARM. Układy te sprawdzą się w serwerach i urządzeniach wbudowanych, ale na ich premierę przyjdzie nam poczekać do 2017 roku.
Oprócz tego planowane są układy Opteron na bazie wcześniej wspomnianej mikroarchitektrury Zen i układy APU o wysokiej mocy obliczeniowej – ta ma sięgać nawet kilku teraflopów.
Kolej na nowe karty graficzne, które też wprowadzą kilka nowości. Już dzisiaj swoją premierę mają mobilne układy graficzne z serii Radeon M300 – modele te oferują lepszą efektywność i zarządzanie energią, a także wspierają DirectX 12 i FreeSync. Nie zapomniano też o funkcji łączenia ich z układami APU w trybie Dual Graphics.
Na nowe karty graficzne dla komputerów stacjonarnych przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać – ich premiera ma nastąpić jeszcze w tym kwartale. Producent skupił się tutaj na rozrywce w rozdzielczości 4K i wirtualnej rzeczywistości (VR) – do obydwóch tych zastosowań wymagana jest odpowiednia wydajność, szczególnie jeżeli chodzi o przepustowość pamięci wideo.
No właśnie, główną nowością jest pamięć HBM (High Bandwidth Memory), która oferuje znacznie lepsze możliwości od obecnie stosowanej GDDR5 – 3-krotnie wyższą wydajność w przeliczeniu na wat i o 50% niższy pobór energii elektrycznej. Dzięki zintegrowaniu pamięci na podłożu procesora graficznego, zmniejszą się też same karty graficzne i będzie można je zmieścić do miniaturowych komputerków ITX lub SFF.
Nowe karty graficzne to też udoskonalona architektura GCN (Graphics Core Next) – ta ma zaoferować nawet 2-krotnie wyższą wydajność w przeliczeniu na wat pobieranej mocy. Na dodatek AMD chwali się zastosowaniem produkcji w technologi 14 nm FinFET.
Dodatkowym atutem nowych kart graficznych jest wsparcie dla wszystkich rewolucyjnych API – nie tylko Mantle API i DirectX 12, ale także Metal od Apple i Vulcan od Khronos Group.
Od pewnego czasu producent skupia swoją uwagę na wirtualnej rzeczywistości (VR), która oferuje coraz lepszą jakość i realizm. AMD planuje więc rozwijać zestaw narzędzi deweloperskich LiquidVR.
Choć poznaliśmy tylko zarys planów producenta, niewątpliwie zasługują one na uwagę. Wspólna podstawka dla wydajnych procesorów FX oraz słabszych układów APU pozwoli na zachowanie kompatybilności i łatwiejszą modernizację komputera. Z kolei na rynku serwerowym producent skupia się nie tylko na poprawie wydajności, ale też bezpieczeństwie. Nasze zaciekawienie budzą też układy APU o wysokiej mocy obliczeniowej. Jeżeli natomiast chodzi o karty graficzne, przełomowym wydarzeniem będzie zastosowanie nowych pamięci HBM, które zaoferują znacznie wyższą przepustowość względem obecnie stosowanych GDDR5 – sprawdzą więc się w jeszcze realniejszej rozrywce 4K lub przy zastosowaniu VR. Na pochwałę zasługuje też kompatybilność z wszystkimi obecnymi i nadchodzącymi interfejsami programowania.
Źródło: AMD
Komentarze
62A ja chce tu i teraz. Coś namacalnego, coś co można na wskroś przetestować.
.
.
.
.
.
wincej rdzyniuf
http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/b/fotki_newsy/2015-05/PM/amd-financial-analyst-day-2015-prezentacja-slajd-3.jpg
Gdyby to byla prawda, na mojej starej juz plycie z AM3 poszedlby procesor z rodziny vishera, czyli FX. Z tego co wiem nic takiego nie bedzie mialo miejsca, a socket jaki powinien byc zamiasy AM3, to AM3+
No to widzę, że AMD rozpoczyna proces OC pamięci Cache L2/3 - ostro :D