AMD potwierdza - procesory Ryzen 3000 zaoferują jeszcze więcej rdzeni
Dr Lisa Su zdradziła kilka interesujących szczegółów na temat nadchodzących procesorów Ryzen. Na pewno jest na co czekać!
Procesory AMD Ryzen 3000 to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy. Demonstracja producenta ujawniła świetną wydajność i efektywność energetyczną, ale od razu pojawiły się spekulacje dotyczące budowy i wydajności konstrukcji. Producent postanowił tutaj uchylić rąbka tajemnicy.
W rozmowie z serwisem AnandTech, szefowa AMD odpowiedziała na pytania dotyczące nadchodzących procesorów i kart graficznych oraz technologii usprawniających działanie komponentów. Nas jednak najbardziej zainteresowały pytania odnośnie modeli Ryzen 3000.
Zdjęcie próbki inżynieryjnej procesora AMD Ryzen 3000 - na laminacie znalazło się miejsce na kolejny chiplet z rdzeniami (foto: AnandTech)
Dr Lisa Su zdradziła, że podczas konferencji skupiono się na bezpośrednim porównaniu modeli wyposażonych w taką samą liczbę rdzeni i wątków. Historia modeli Ryzen pokazuje jednak, że producent zawsze miał przewagę w liczebności rdzeni. Lisa Su zapowiedziała, że nowe modele zaoferują więcej niż 8 rdzeni (nie chciała jednak zdradzić ile dokładnie, aczkolwiek w przeciekach potwierdzono istnienie 12-rdzeniowej próbki inżynieryjnej).
Głównym priorytetem producenta jest ogólna, wielowątkowa wydajność procesora. AMD zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że wydajność pojedynczego wątku też jest istotna i planuje zwiększyć jego osiągi (niestety, tutaj również nie poznaliśmy żadnych konkretów).
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, procesory Ryzen 3000 pojawią się w połowie bieżącego roku. Jak zdradziła Lisa Su, nadal jednak trwają prace nad ustawieniami zegarów i ich wpływem na wydajność. Producent nie ma jeszcze wybranego konkretnego terminu premiery.
Źródło: AnandTech
Komentarze
61Jak cena i wydajność będzie dobra to mi to nie przeszkadza, kolejnego PC planuje złożyć na AMD ,,Ryż"
5 dekoderów x86(Zen i Zen 2 po 4 dekodery x86, Skylake 4(piąty nie aktywny), lepsze predyktory, większy bufor(cache L0) zdekodowanych instrukcji x86 na mikto-operacje, szerszy scheduler z 10 portami jednostek wykonawczych(8 w Skylake), szersze okno OoOE(Out of Order Execiution) - czyli przetwarzanie instrukcji poza kolejnością, podzielenie schedulera na 4 części - jednej szerokiej dla 4 jednostek ALU i 3 FPU a trzy pozostałe dla 4 AGU i 2 S/D(Skylake 3 AGU i 1 S/D, Zen i Zen2 po 2 AGU), cache L1-D 48 KB(od Conroe(Core2) do Skylake 32KB, Zen i Zen 2 także 32KB), L2 512KB(Tyle samo co co Zen i Zen2, od czasów Nehalem do Skylake po 256KB, pomijam tu Skylake-X z 1024KB(1MB) L2. Poza tym poprawione algorytmy obniżające opuźnienia w logice rdzeni, większe bufory i nowe instrukcje w tym AVX512.
Rdzeń x86 Sunny Cove będzie to najszerszy rdzeń x86 jak do tej pory został zaprojektowany, czyli 5 potoków dekodowania i 10 potoków przetwarzania, o ile 4 ALU ma także rdzeń Zen i Zen2 to jednostek adresujących (AGU) jest aż 4! bo w Zen 2 nadal będą 2 AGU, czyli ogólnie rzecz biorąc na blok Integer przypada aż 10 portów podczas gdy w Zen/Zen2 6 portów a w Skylake 8 portów z jednostkami wykonawczymi. Wychodzi na to że ogólnie pojedynczy rdzeń Sunny Cove dysponuje największą liczbą jednostek wykonawczych w historii mikroarchitektóry x86.
Także zmian będzie nie mało ale jak to zwykle bywa, testy pokażą ile te zmiany przełożą się na ogólny wzrost IPC nie tylko nowych instrukcji ale i starszego softu.
Będzie ciekawie :)
Jeśli więc brać pod uwagę blok Integer to w rdzeniu Zen i Zen2 mamy 6 portów podczas gdy w Sunny Cove będzie 10 portów a to o przeszło 66% więcej. Bardziej rozbudowane ALU wzbogacone o nowe jednostki wykonawcze i specjalizowane jak i nowe FPU,
2x więcej jednostek AGU, 50% więcej cacheu L1-D, szerszy FPU SIMD 512bit (AVX512) - pytanie tylko czy będzie 2x 512bit(FMA) czy 2x 256bit i 1x 512bit, o 25% więcej dekoderów x86(5) co z Makrofuzją pozwoli szczytowo osiągać 6 instrukcji x86 na takt zegarowy. Sporo szczegółów mikroarchitektóry Sunny Cove nie jest jeszcze wiadomych ale Intel z czasem je ujawni.
"IC: And will two memory channels will be enough?
LS: As I said, more [information] to come (laughs)!"
Jeżeliby się okazało, iż amd na mainstream wrzuca 4 kanałowy RAM(a na HEDT 8-ch) , to może być ciekawie, zwłaszcza w kontekście APU, pytanie tylko, czy to wszystko się zmieści AM4
http://ir.amd.com/news-releases/news-release-details/amd-reports-fourth-quarter-and-annual-2018-financial-results
jak mozna bylo prypuszczac nie ma zadnego pozytywnego wyniku ze wzgledu na rzekome problemy intela ze sprzedaza procesorow. ryzeny jak sie sprzedawaly slabo tak sie sprzedaja slabo. wynik kwartalny 1,42mld mowi wszytsko. jest zle i pytanie jak dlugo bedzie tak zle. czekam az amd wzrosnie do poziomu normalnosci czyli 3 mld dolarow obrotow co powinno byc norma przy posiadaniu tak dobrych procesorow zen2 choc z amd nic nie jest proste.
kto wygra?
my,zwykli zjadacze krzemu
nie potrzebne mi 16 rdzeni, chce coś co będzie miażdżylo Intela w grach