Procesory

AMD zapowiada procesory Ryzen 3000 - Zen 2 to wzrost wydajności i... energooszczędności

przeczytasz w 1 min.

Podczas konferencji zademonstrowano potencjał 8-rdzeniowego/16-wątkowego modelu. Na jego premierę przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Radeon VII to nie jedyna nowość z dzisiejszej konferencji AMD na targach CES 2019. Producent zapowiedział również 3. generację procesorów Ryzen. Czego możemy się spodziewać?

Nowe procesory będą bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostaną wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Na uwagę zasługuje również kontroler magistrali PCI-Express 4.0. Szczegóły techniczne nadal są owiane mgłą tajemnicy.

Podczas konferencji zestawiono 8-rdzeniowy/16-wątkowy model Ryzen 3000 (jego taktowanie nie zostało ujawnione, ale to powinno jeszcze wzrosnąć) z konkurencyjnym 8-rdzeniowym/16-wątkowym modelem Intel Core i9-9900K.

AMD Ryzen 3000 vs Intel Core i9-9900K
Nowy Ryzen 3000 w fazie inżynieryjnej oferuje podobne osiągi co topowy mainstreamowy model Intela

Obydwa modele w benchmarku Cinebench R15 uzyskały zbliżony wynik na poziomie 2050 punktów. Warto jednak zauważyć, że nowy procesor AMD okazał się jednak dużo bardziej energooszczędny – pobierał około 133 W, podczas gdy konkurent już 180 W.

Wychodzi więc na to, że nowa generacja przyniesie jakieś 15% wzrostu wydajności względem obecnej Ryzen 2000 (8-rdzeniowy/16-wątkowy Ryzen 7 2700X uzyskuje tutaj około 1780 punktów).

AMD Ryzen 3000 - procesor

Ciekawostką może być również budowa procesora. Na laminacie znalazły się dwa krzemowe jądra – blok z rdzeniami i osobny blok I/O (podobnie jak w serwerowych modelach Epyc z nowej generacji Rome). Sprawne oko dostrzeże jednak jeszcze kawałek wolnej przestrzeni… idealnej, by wcisnąć tam jeszcze jedno jądro z rdzeniami. Przypadek? :-)

Zainteresowani procesorami Ryzen 3000 muszą uzbroić się w cierpliwość, bo ich premiera została zaplanowana dopiero na połowę tego roku. Nowe jednostki będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi z gniazdem AM4. Nie wiemy jak Wy, ale my już nie możemy się doczekać!

Źródło: AMD, AnandTech (foto)

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    owatanka
    12
    Niezla konferencja , amd jednak dalo rade , 8 rdzeniowe procki dla ludzi i widac ze maja miejsce na 16 rdzeni przy tej samej konstrukcji wiec moze i ceny nie beda wygorowane.
    W benchmarku w porownaniu z topowym procem intela amd wyszlo podwojnie zwyciesko wyzszy wynik koncowy i nizsze zuzycie energi ale ja nadal czekam na wyniki w grach bo do zadan profesjonalnych widac ze bedzie zapas mocy.
    • avatar
      sn00p
      12
      W ankiecie brak opcji: Czekam na oficjalne testy.
      • avatar
        Dudi4Fr
        11
        Nie ma to jak oglądać 1h30 konferencji żeby zobaczyć jeden wynik z Cinebench i info że trzeba czekać na Computex 2019.

        Mimo wszystko trzeba bić im barwo. Próbka inżynierska AMD idzie łeb w łeb ze stokowym 9900k pobierając przy tym o wiele mniej prądu i to przy tej samej ilości rdzeni i wątków!
        • avatar
          gormar
          2
          Mnie tylko zawiedli terminem wprowadzenia Ryzen 3000 oraz Epic na rynek. W przeciekach mówiono o pierwszym kwartale, a teraz prezes podała datę połowy roku.
          • avatar
            Konto usunięte
            2
            Akurat na zimę sprawię sobie jakiś sensowny procesor. Może następca 2600 będzie równie korzystny cenowo :D
            • avatar
              Szymon331
              1
              No to składam w takim razie platformę na AM4.

              Teraz kupię Ryzena 2600 + OC na przeczekanie a za półtora roku wpadnie Ryzen 3xxx 8 lub więcej wątkowy. Zdąży stanieć :)

              W gry prawie nie gram więc liczy się po prostu ilość rdzeni na których pracuję.
              • avatar
                DragonRed
                0
                :Jarekzon: masz niezły odjazd jak nie odróżniasz poboru energii platformy testowej od poboru energii samego procesora.
                Według niektórych wiadomości Zen 2 z 16 wątkami był taktowany na wszystkich rdzeniach na poziomie 4Ghz a i9-9900k z 16wątkami na 4.7Ghz maksymalnie więc ewidentnie AMD poszło w IPC więc wątpię czy dostaniemy procka taktowanego więcej niż 4.7Ghz dla dwóch wątków.Zostało sporo pytań bo pani prezes pokazała jak ten Ryzen ma wyglądać a więc mamy oczywiście wgląd na to , że w przyszłości będą dwa chiplety.
                Epyc 2 zaś był taktowany rzekomo na poziomie 2.2Ghz dla wszystkich rdzeni czyli 128wątków a Xeon raz 2 na poziomie 3.4Ghz też dla wszystkich.
                • avatar
                  awesome1337
                  -2
                  mam nadzieje że to rzeczywiście próbki inżynieryjne i realna wydajność na premierze będzie wyższa bo osobiście liczyłem na więcej, na realne przeskoczenie tego co jest w stanie wydać intel a nie tylko doskakiwanie

                  a jeżeli taka wydajność zostanie to intelowi wystarczy zrobić refresh coffe lake w 10nm żeby odzyskać ew. stratę (a pamiętajmy że intel 10nm=7nm TSMC) tym bardziej że premiera ma być za pół roku a nie teraz
                  • avatar
                    jarekzon
                    -9
                    "Obydwa modele w benchmarku Cinebench R15 uzyskały zbliżony wynik na poziomie 2050 punktów." A dokładniej AMD uzyskało wyższy wynik.

                    8 rdzeni/133W - gdzie są ci specjaliści, którzy przed paroma dniami, kłócili się że nie ma problemu uzyskać 16 rdzeni/125 W :)))
                    • avatar
                      darioxsata
                      0
                      O bede mial wreszcie procesor do renderowania moich lets plejow w 4K 60 fps hevc!

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login