AMD przejmuje giganta technologicznego – to największa transakcja w branży
O tej transakcji mówiło się od dawna, ale w końcu wszystko stało się jasne – firma AMD ogłosiła zakończenie procesu nabycia firmy Xilinx, czyli jednego z liderów w branży wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji.
AMD przejmuje Xilinx – giganta branży FPGA
Firma Xilinx to największy światowy producent i projektant FPGA (Field Programmable Gate Array), czyli zaawansowanych programowalnych układów logicznych. Jej przejęcie przez AMD było zapowiadane już pod koniec ubiegłego roku, ale cały proces zakończył się dopiero teraz. AMD miało zapłacić za amerykańskiego giganta 49,8 miliarda dolarów (chociaż początkowo mówiło się o 35 miliardach dolarów).
Po przejęciu przez AMD, Xilinx stanie się częścią grupy AMD Adaptive and Embedded Computing Group (AECG), którą kierować będzie Victor Peng, czyli były dyrektor generalny Xilinx. Dodatkowo szeregi "czerwonych" zasili ponad 15 000 wykwalifikowanych inżynierów. AECG pozostanie zorientowane na tworzeniu wiodących rozwiązań wbudowanych, FPGA i adaptacyjnych SoC dla swoich rdzennych rynków.
Co to dla branży ozacza przejęcie Xilinx?
Przejęcie Xilinx przez AMD to największa transakcja tego rodzaju w historii branży półprzewodników i jednocześnie transakcja, która łączy dwóch liderów o uzupełniającym się portfolio produktów, klientów oraz doświadczeniu rynkowym. Wartość TAM (Total Addressable Market, czyli całkowicie adresowalnego rynku) ma wzrosnąć z 80 miliardów do 135 miliardów dolarów.
AMD uzyska tutaj nowych klientów i otworzy możliwości działania na nowych rynkach – warto wymienić tutaj takie segmenty, jak: przewodowa i bezprzewodowa komunikacja, motoryzacja, przemysł, testy, a także lotnictwo, technologie kosmiczne, obrona, technologie nadawcze, pomiary, emulacja i rozwiązania konsumenckie.
Przy okazji mówi się o rozwoju zaawansowanej technologii, w tym wiodących rozwiązaniach składania układów scalonych, technologii chipletów i wewnętrznych połączeń, sztucznej inteligencji, specyficznych architektur i najlepszych w swojej klasie platform programowych.
AMD oczywiście działa z zamiarem zwiększenia zysków. Transakcja ma zapewnić wiele zróżnicowanych strumieni dochodu na nowych rynkach o długich cyklach produktowych i wysokiej marży. Pierwsze produkty zaprojektowane już po przejęciu mamy zobaczyć dopiero w przyszłym roku.
Źródło: AMD
Komentarze
14Typowy sprzętowiec, dla którego świat gier, smartfonów i motoryzacji mógłby nie istnieć. Z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko co można znaleźć w sieci. Cesarz clickbaitu. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory. xD
AMD vs Nvidia 1:0 :-)