AMD szykuje nowe sterowniki dla Radeonów – będzie kilka ciekawych nowości
Karty graficzne to nie wszystko. AMD przywiązuje coraz większą wagę do oprogramowania, które odpowiada za odpowiednie funkcjonowanie sprzętu. Niedługo doczekamy się nowej wersji pakietu AMD Software Adrenalin Edition.
Według zapowiedzi producenta, jeszcze w tym kwartale ma zostać udostępniona nowa wersja pakietu Software Adrenalin Edition (wcześniej Radeon Software Adrenalin Edition). Jakich nowości możemy się spodziewać?
Podczas ostatniej konferencji producent zapowiedział kilka nowych funkcji, które pojawią się w pakiecie.
AMD Radeon Super Resolution – lepsza płynność w grach
Najważniejszą nowością ma być technologia AMD Radeon Super Resolution (RSR), czyli nowa funkcja skalująca obraz na poziomie sterownika – pozwoli ona poprawić płynność animacji, zachowując dobrą jakość obrazu.
Radeon Super Resolution bazuje na technologii FidelityFX Super Resolution (FSR), ale ma być łatwiejsza w obsłudze, dzięki czemu będzie dostępna dla dużo większej liczby gier (producent wspomina o tysiącach tytułów).
Według wstępnych testów producenta, RSR przy skalowaniu z 1440p do 4K pozwala poprawić płynność animacji nawet o 70%. Jak będzie w praktyce? Pewnie przekonamy się po udostępnieniu oprogramowania.
Warto jednak zaznaczyć, że funkcja Radeon Super Resolution ma być dostępna tylko dla nowszych kart graficznych - modeli z serii Radeon RX 5000 (RDNA) i RX 6000 (RDNA 2).
AMD Link 5.0 i AMD Privacy View
Oprócz tego AMD zapowiedziało dwie dodatkowe funkcje, które mają poprawić funkcjonalność sprzętu korzystającego z Radeonów.
Producent planuje usprawnić technologię AMD Link (AMD Link 5.0). Technologia pozwala na granie w gry na smartfonie, tablecie lub innym komputerze z systemem Windows z praktycznie dowolnego miejsca. W nowej wersji będzie można połączyć się maksymalnie z 4 znajomymi.
Kolejną ciekawostką jest funkcja AMD Privacy View, która przyda się podczas przeglądania poufnych informacji. Technologia śledzi ruch gałek ocznych użytkownika i wyświetla tylko obserwowany obszar ekranu. Jeżeli trudno Wam to zrozumieć, koniecznie zobaczcie filmik poniżej.
Źródło: AMD
Komentarze
3