Producent ujawnił rąbka tajemnicy na temat nadchodzących technologii procesorów graficznych.
Pod koniec 2011 roku zadebiutowała karta graficzna AMD Radeon HD 7970, a więc pierwszy przedstawiciel rodziny Southern Islands – produkowanej już w 28- a nie 40-nanometrowej litografii. Kiedy powinniśmy się spodziewać przejścia na niższy proces technologiczny?
Minęło już prawie dwa i pół roku, a więc teoretycznie pora na nowszą technologię. Niestety, Lisa Su, Senior Vice President, Business Global w AMD, na konferencji Advanced Micro Devices’ CEO Discusses Q1 2014 Results – Earnings Call oficjalnie potwierdziła, że w tym roku producent planuje kontynuować 28-nanometrowy proces. Niewykluczone jednak, iż w tym roku pojawi się nowa generacja akceleratorów graficznych, bazujących jeszcze na starej technologi.
Są jednak też dobre informacje, bowiem CEO ujawniła rozpoczęcie prac nad 20-nanometrowym procesem technologicznym – można zatem podejrzewać, że wykorzystujące go procesory graficzne pojawią się na początku przyszłego roku. Następnie producent planuje przejść na technologię FinFET z trójbramkowymi tranzystorami 3D.
Źródło: Seeking Alpha, VideoCardz
Komentarze
315 lat temu nie było tak, że kolejna generacja CPU wnosiła 5 % do wydajności.
Za to jestem ciekaw tych trójbramkowych tranzystorów. To może być przełom. Ciekawe czy do tego trzeba całkowicie nowej architektury.
http://1.bp.blogspot.com/-AdNSfXTNDA4/T2x4JqrGbRI/AAAAAAAAADg/itVqvOWReWU/s1600/Cost_Per_Gate_Not_Scaling.png
Teraz Intel przeznaczyl duze pieniadze aby ARM zycie utrudni9c i mozna smialo powiedziec ,ze to z suksesem robi ( na x86, mozna jaki sie chce OS zainstalowac), tam AMD jeszcze za czasow Meyera chcial cos zrobic, ale niestety dla nas calkowicie sie osmieszyl, Meyera zwolniono i tego R&R zatrudniono, ale sytuacja u nich taka sama pozostala..