Już ogólna wydajność karty na poziomie 3,79 Tflops daje do zrozumienia, że nowość AMD powinna oferować o wiele wyższą wydajność niż obecne akceleratory Nvidia.
AMD wprowadza flagową kartę graficznej najnowszej generacji - Radeon HD 7970. Nowość jest adresowana do entuzjastów i najbardziej wymagających graczy. Radeona 7970 porównamy z poprzednikiem, czyli modelem HD 6970 oraz najwydajniejszym, jednordzeniowym akceleratorem konkurencji - GeForce GTX 580.
Nazywam się Tahiti XT, czyli Radeon HD 7970
Radeon 7970 jest najwydajniejszą kartą graficzną z serii Southern Islands, choć niewykluczone, że za jakiś czas pojawić się może model z dwoma układami graficznymi na jednej płytce drukowanej (np. HD 7990). Na razie to najbardziej zaawansowany, rozbudowany i skomplikowany pod względem architektury akcelerator dla graczy. Oferuje szereg możliwości (o których będziemy pisać w dalszej części artykułu) i usprawnień względem starszych kart graficznych Radeon. Czyli zasadzie wszystko co powinien zawierać nowy układ.
Radeon HD 7970 – pierwszy akcelerator z serii Southern Islands
Tuż po topowym HD 7970 i wolniejszym HD 7950, przyjdzie czas na systematyczne wdrażanie wolniejszych układów. Podejrzewamy że najlepszą relację ceny do wydajności będą mieć te z serii „Pitcairn” (następcy obecnych HD 6800). AMD wymieniło również nazwę najwolniejszej linii Radeonów HD 7000, czyli „Cape Verde”, o których pisaliśmy kilka dni temu. Mają oferować wystarczającą wydajność dla mniej wymagających lub starszych gier, a przy tym pobierać niewielkie ilości energii elektrycznej.
Na to wszystko przyjdzie czas, obiecujemy nie pominąć żadnej premiery. :-)
Nowości, nowości
AMD wraz z Southern Islands skupiło się na rozwoju lub wprowadzeniu kilku nowych technologii, które w największym skrócie zawiera powyższa lista. Są to przede wszystkim:
|
Przyszłość to 28 nm
AMD sukcesywnie prezentuje kolejne akceleratory, których chipsety są tworzone w coraz mniejszych procesach. Obecnie to już zaledwie 28 nm. Radeon HD 7970 jest pierwszą kartą graficzną, której GPU został wyprodukowany właśnie w takiej technologii. Co to oznacza i jakie niesie ze sobą zalety (lub wady)? Dla większości to informacja, że z jednego wafla krzemowego można zrobić więcej układów, a co za tym idzie - obniżyć koszty produkcji. Warto jednak dodać, że rozpoczęcie produkcji nowego GPU w nowym wymiarze technologicznym oznacza także ogromne koszty. Przecież nową linię należało odpowiednio przygotować (chociażby pod względem maszyn, czy przeszkolenia pracowników). Podejrzewa się, że dopracowanie nowego procesu może zająć rok lub więcej. Póki co AMD musiało ponieść olbrzymie koszty związane z produkcją nowych GPU.
Radeon 6970 vs Radeon 7970
W prostej linii, Radeon 6970 jest poprzednikiem prezentowanego teraz Radeona 7970. Zestawienie podstawowych parametrów możecie zobaczyć w powyższej tabeli. Największą uwagę przykuwa liczba zaszytych w rdzeniu graficznym tranzystorów - 4,31 mld. Starszy HD 6970 dysponował „zaledwie” 2,64 mld. Oprócz tego zwiększono liczbę procesorów strumieniowych z 1536 do 2048 oraz jednostek teksturujących z 96 do 128. Zastosowano 3 GB pamięci 384-bit GDDR5, której maksymalna przepustowość w HD 7970 wynosi 264 GB/s. Stanowi to blisko 100 GB/s więcej niż u poprzednika. Już ogólna wydajność karty na poziomie 3,79 Tflops daje do zrozumienia, że nowość AMD powinna oferować o wiele wyższą wydajność w grach niż HD 6970 oraz obecne akceleratory Nvidia.
Linia produkcyjna
Pierwszy kwartał 2012 roku zapowiada się dość interesująco pod względem wydawanych nowych kart graficznych AMD. Seria obecnych HD 6800 i HD 6900 zostanie zastąpiona nowymi HD 7800 i HD 7900. Na szczycie ma stanąć akcelerator z dwoma rdzeniami, choć na jego premierę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Seria HD 6700 ma być w dalszym ciągu oferowana i wycofana najpóźniej. Podobnie AMD postąpiło z HD 5700, której życie zakończono parę miesięcy temu.
Nowy Radeon 7970 - cena
Bohater niniejszego artykułu został wyceniony na 2300 - 2400 zł. Wielu z was stwierdzi, że to bardzo dużo. To prawda, taka cena jest skutkiem dwóch czynników: koszty wprowadzenia procesu technologicznego 28 nm oraz sytuacja rynkowa. Niestety „słaba złotówka” też miała dużo do powiedzenia. Tak czy inaczej, nowość AMD to zdecydowanie sprzęt dla wymagających, którzy nie kierują się przy zakupie ceną, ale bezkompromisową wydajnością. I taką wydajność zapewnia 7970.
Zapraszamy do zapoznania się z opisem architektury oraz najważniejszymi faktami dotyczącymi nowej serii akceleratorów firmy AMD.