Karty graficzne

AMD zmienia system oznaczeń kart graficznych Radeon

przeczytasz w 2 min.

Nowy sposób oznaczeń jest jeszcze prostszy dla mniej doświadczonych klientów, a przy tym zapewnia dokładniejsze informacje o specyfikacji danej karty.

Firma AMD, wraz z premierą Radeona RX 480, nieco zmieniła system oznaczeń desktopowych kart graficznych. Jak teraz należy rozczytywać oznaczenia nowych Radeonów?

Nie będzie już podziału na segmenty Radeon R5, R7 i R9. Nowe Radeony są dzielone na dwa główne segmenty – wydajniejsze modele z linii Radeon RX oraz podstawowe Radeon (bez dopisku RX).

Z technicznego punktu widzenia, Radeony RX zaoferują ponad 1,5 TFLOPS mocy obliczeniowej, a zastosowana pamięć wideo ma oferować przepustowość przekraczającą 100 GB/s. Można zatem powiedzieć, że są to modele przeznaczone dla mniej lub bardziej wydajnych komputerów do grania – mają one zaoferować odpowiednie osiągi, by w popularnych grach pokroju DOTA2 lub League of Legends zapewnić płynność co najmniej 60 fps w rozdzielczości 1080p.

W Radeonach RX znajdzie się jeszcze oznaczenie składające się z trzech cyfr (np. 480 w przypadku najnowszego Radeona RX 480). Pierwsza cyfra nadal odpowiada za generację, natomiast druga jest powiązana z magistralą pamięci – w przypadku modeli x5x i x6x ma ona szerokość 128-bit i sprawdzi się do grania w jakości 1080p, w przypadku x7x i x8x ma ona 256-bit i pozwoli na granie w jakości 1440p, natomiast w modelach x9x ma ona ponad 256-bit i sprawdzi się przy ustawieniach 4K. Trzecia cyfra to rewizja danej karty (0 to rewizja pierwsza, natomiast 5 to rewizja druga – poprawiona).

Słabsze karty Radeon wykorzystują bardzo podobny system oznaczeń. Pierwsza cyfra oznacza generację, natomiast trzecia rewizję. Druga cyfra również oznacza zastosowanie danej karty – modele x5x i x6x też mają szynę pamięci 128-bit i nadają się do grania w jakości 1080p, natomiast w modelach x4x podsystem pamięci ma szynę 64-bitową i sprawdzi się tylko w podstawowych zestosowaniach.

AMD Radeon RX 480, RX 470 i RX 460 karty graficzne
Z nowego systemu oznaczeń wynika, że modele Radeon RX 480 i RX 470 to karty do grania w jakości 1440p, natomiast model Radeon RX 460 sprawdzi się w ustawieniach 1080p... przynajmniej teoretycznie

Wygląda więc na to, że AMD już rozplanowuje cały „skład” nowej generacji kart graficznych Radeon RX 400 i Radeon 400 – wczoraj zadebiutował Radeon RX 480, niedawno zapowiedziano modele Radeon RX 470 i RX 460, ale oprócz tego możemy się spodziewać słabszych modeli Radeon 440, Radeon 450, Radeon 460 oraz topowego Radeona RX 490 (zapewne już z generacji Vega). Ciekawe jak będzie wyglądać kwestia mobilnych układów graficznych - czyżby "czerwoni" zostali tutaj przy starym systemie oznaczeń?

AMD Radeon - stary system oznaczeń  AMD Radeon - stary system oznaczeń

Jeszcze dla porównania stary system oznaczeń - przedrostek R5/R7/R9 oznaczał segment wydajnościowy, pierwsza cyfra generację, a dwie kolejne odnosiły się do wydajności.

Źródło: PCGamesHardware

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mutissj
    12
    Czyli będą dwie serie:

    1.) Ekonomiczna Radeon Series 400

    Radeon 440
    Radeon 450
    Radeon 460

    2.) Wydajna Radeon RX Series 400

    Radeon RX 460
    Radeon RX 470
    Radeon RX 480
    Radeon RX 490
    • avatar
      Pan Piksel
      3
      HD gaming tzn 720p
      to by wiele wyjasnialo
      • avatar
        qverious
        3
        Ciekawe, ja jestem zaskoczony ilością kart zarówno poniżej jak i powyżej RX 480. Oczekiwałem że AMD pokaże w sumie (łącznie z Vegą) 6 kart w procesie 14 nm:
        - pełna Vega
        - pocięta Vega
        - pełny Polaris 10 czyli RX 480
        - pocięty Polaris 10
        - pełny Polaris 11
        - pocięty Polaris 11.
        Czyli 2 karty mocniejsze i 3 słabsze od RX 480.
        Zresztą cenowo też miałoby to więcej sensu. Przy cenie RX 480 wynoszącej $200 nie ma już dużo miejsca poniżej. Jeśli przyjąć że ceny karty będą różnić się od siebie o rozsądne $40 to przy trzech kartach najtańsza kosztowałaby tylko $80. Co wg mnie jest absolutnym minimum, które można oczekiwać za dedykowaną kartę.
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          W ogóle jest burdel w tych oznaczeniach. To już lepiej żeby się zdecydowali na 3 segmenty w każdym po dwie karty

          RAGE (Do gry w HD Ready)
          RX x40
          RX x50

          FURY (Do gry w FHD)
          FX x60 - tu powinien stać dziś RX480,
          FX x70

          ULTRA (do gry w UHD)
          UX x80
          UX x90

          w Zależności od ilości Ramu dodać stosowne oznaczenie, a w razie gdyby ktoś chciał dodać coś w rodzaju "Titanium" to można znaleźć inne bajeranckie nazwy.

          Jak dla mnie czytelne, jasne i precyzyjne. Zwłaszcza przedrostki R, F, U przynajmniej coś symbolizują.
          • avatar
            mjwhite
            2
            A kiedy amd zmieni wydajność?
            • avatar
              Piasek998
              1
              Teraz dzięki nowemu oznaczeniu na pudełkach przybędzie OBIECANE kilkadziesiąt FPS-ów więcej niż jest obecnie . W Końcu! bo już myślałem, że znów daliście ciała i zrobiliście nam chore nadzieje na przyszłość gpu . Dziękuje AMD :)
              • avatar
                Po1nter
                0
                Z tego co rozumiem to z tej niby karty do 1080p. To więcej jak 30fps nie wyciagne. Dla mnie to beznadziejne oznaczenie. Wynika z niego żeby grać na ultra w fullhd ze wszystkimi wodotryskami muszę kupić kartę która według nich jest dedykowana dla 4k.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -5
                  Slajd by site;)
                  • avatar
                    Radical
                    -9
                    Jedyne co zrozumiałem z tego artykułu to że AMD jest mistrzem slajdów.
                    • avatar
                      mastah84
                      0
                      To ja poczekam na recenzje wersji RADEON XX5, czyli na drugą generację kart, bo donosy na temat pierwszej (pobór mocy ze złącza PCIE i podkręcanie) nie pozostawiają złudzeń, że wypuścili kartę alfa.
                      • avatar
                        projectdarkstar
                        0
                        Benchmarkowanie na DOTA i LOL. Czyli za wysoko sobie poprzeczki nie ustawili.

                        Witaj!

                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                        Połącz konto już teraz.

                        Zaloguj przez 1Login